V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
find
, pak už zbývá jen soubory zabalit, spakovat, zašifrovat a odeslat.
Pokud byste chtěl dělat skutečně inkrementální zálohy (rozdíly), musíte vždy buď stáhnout zálohu zpět na lokální počítač, rozšifrovat a porovnávat s ní, nebo poskytnout vzdálené straně klíč, aby mohla zálohu rozšifrovat ona (pak už stačí přes síť přenášet jen hashe). Teoreticky by bylo možné hashe zálohovaných bloků si uchovat v nešifrované podobě (ať už na vzdálené straně, nebo lokálně), ale to byste si musel nejspíš napsat vlastní zálohovací software, protože externalizovat hashování podle mne žádný zálohovací software neumí. Ono by asi stačilo jenom implementovat protokol rsync, kde by se hashe nepočítaly ze souborů na disku, ale použily se ty zapamatované.
Tedy např. pomocí data modifikace. Takové soubory vám dokáže vyhledat i find, pak už zbývá jen soubory zabalit, spakovat, zašifrovat a odeslat.Jo, myslel jsem, že by si ten zálohovací software zapamatoval, kdy byla provedena záloha, a příště zašifroval a odeslal všechny novější soubory. Asi si budu muset napsat nějaký skriptík. Co byste mi doporučili pro to šifrování? GnuPG, openssl, něco jiného?
Jo, myslel jsem, že by si ten zálohovací software zapamatoval, kdy byla provedena záloha, a příště zašifroval a odeslal všechny novější soubory.Podle mne je nejlepší na začátku si udělat timestamp (
touch
na nějaký soubor) a pak porovnávat soubory pomocí find
-anewer
, -cnewer
nebo -newer
. Jenom je potřeba před vytvořením timestampu si ten původní zazálohovat a porovnávat vůči němu Co byste mi doporučili pro to šifrování? GnuPG, openssl, něco jiného?Nevím, pokud máte s něčím zkušenosti, použijte to, jinak bych zkusil udělat nějaký test rychlosti obou variant, případně s čím se bude lépe pracovat…
Tar umí také jen soubory od určitého data (parametr --newer-mtime), používá to např. backuppc. Inkrementální záloha na velkých adresářových stromech je pak mnohem rychlejší než rsync.
rsync
najde na staré a nové záloze nějaké stejné bloky, ten šifrovací program rovnou zahoďte.
for i in `seq 1 97`; do dd if=/dev/urandom of=${i}.bin bs=1M count=1; doneOdpojil jsem a provedl jsem rsync. Znovu jsem vše připojil a provedl 10MB změn:
rm 6?.bin for i in `seq 60 69`; do dd if=/dev/urandom of=${i}.bin bs=1M count=1; doneOdpojil jsem a provedl rsync s parametrem -P.
sent 10544457 bytes received 71711 bytes 1930212.36 bytes/sec total size is 104857600 speedup is 9.88To je dobrý výsledek...
A co použít EncFS? Takhle:
server – sshfs – EncFS – rsync – tvoje data
#!/bin/sh sshfs -p 4011 user@stroj:/kam/ /mnt/někam/ encfs /mnt/někam/enc /mnt/někam/open rsync --whole-file --delete --progress -z --compress-level=9 -av co /mnt/někam/ sync fusermount -u /mnt/někam/open fusermount -u /mnt/někam
a neměl bys zálohovat spíš do /mnt/někam/open ?
Tiskni
Sdílej: