Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Zdravím,
už nějakou dobu se pohybuju v oblasti free WoW serverů. Projekt na kterém jsem poslední rok dělal vypadá, že končí, takže zřejmě se pokusím o něco vlastního. Mašinu mám, ale potřebuju na ni nějaký OS :) Já, odjakživa oknař (i na našem herním serveru máme teď Win Server 2003), se budu muset nyní začít učit s Linuxem, jelikož licenci na Win server kupovat nebudu.
Proto by jsem vás rád požádal o doporučení nějaké vhodné distribuce pro server. Krom herního emulátoru na něm pojede poměrně hodně emulátorem zatížená MySQL a Apache samozřejmě. Taky nějakou vzdálenou plochu by jsem tam potřeboval, ale to předpokládám zvládá každý Linux, ne ? :) Je to dvoujádro, 8GB RAM, RAID10, tudíž by jsem potřeboval něco 64-bit, co zvládá dvě jádra.
Vím že jsem si na začátek ukousnul možná dost velké sousto, když jsem ještě s Linuxem nic nědělal, ale doufám, že to zvládnu, nějaký měsíc na to ještě mám.
Předem děkuji za odpovědi a pokud by to bylo možné i nějakou tu nejzásadnější radu do začátku. Vím že říct google.com je jednoduché, proto děkuji všem, co se budou obtěžovat s odpovědí. Něco jsem už četl, bohužel většina věcí ohledně Linuxu pro začatéčníky pro PCčka (jak nečekané), něco základního jsem už pochytil, teď se obracím na vás.
Ještě jednou děkuji moc za každou konstruktivní odpověď.
Děkuji moc, že jste se obtěžoval napsat tak dlouhou odpověď :)
Dávit se budu, to je mi jasné, jen doufám, že se neudávím :D
Přiznávám, že já bych Ubuntu (ani jeho klon) neradil. Osobně provozuju server na openSUSE, ale prý ani to není ideální - pro mě má ale tu výhodu, že ho mám i na ostatních počítačích, takže ho aspoň malinko znám. Často doporučovaný je Debian nebo Slackware.
Sám za sebe ti doporučím jednu věc: poptej se u svých známých, jestli někdo z nich provozuje Linux, lépe na serveru. Pokud ano, zeptej se jich, jestli ti budou ochotni v případě potřeby poradit a pomoct. A pokud ano, vol stejnou distribuci jako mají oni. Ať jim to pomáhání zbytečně nekomplikuješ.
Na server jednoznacne RHEL (Red Hat Enterprise Linux) pokud Vam nevadi platit za podporu. Pokud chcete neco zdarma, tak Centos Linux, Debian GNU/Linux nebo Slackware.
Děkuji za odpověď.
Platit za podporu nechci, když zdarma, tak pořádně :D Rozhodl jsem se ale, že do začátku zkusím něco z grafickým rozhraním, jelikož by mě jako dosavadnímu Oknaři chvíli trvalo, než bych se s tím naučil..., raděj na to půjdu pomalu..., takže stahuju Ubuntu :)
Tiskni
Sdílej: