Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobry den, dnes jsem zjistil takovou drobnost, a nevim zdali to neni chyba v KDE4.3
Normalne by clovek pocital priklad 12+6+3*254 (tj. jako 21*254=5334 i ta cinska kalkulacka za 15kc mi zobrazi 5334 ) ale v KDE to kalkulacky spocitaji jako (12+6)+(3*254)=780 je to normalni? pokud proste nedam po kazde operaci znamenko = dostanu u tohohle prikladu cislo 780 ? :) ma to tak byt spravne?
12+6+3*254 (tj. jako 21*254=5334To teda není, v matematice má násobení prioritu před sčítáním, takže 12+6+3*254 je 12+6+(3*254). Pokud se v té kalkulačce zobrazuje takovýto vzoreček, počítá samozřejmě správně. Pokud to počítáte na nějaké kalkulačce, která neumí provést víc jak jednu operaci najednou, počítáte nejprve 12+6=18, pak 18+3=21 a nakonec 21*254, tj. počítáte vlastně (((12+6)+3)*254).
Diky za vysvetleni
jeste dovetek.. ve windows xp to taky pocita "postaru" tedy jak ta cinska kalkulacka :)
nevim jak jsou na tom visty.. ty nikdo ze znamych nevlastni
Do kalkulačky ve WinXP lze zadat celý vzorec? Řekl bych, že provádí operace průběžně (jako každá jiná kalkulačka s průběžným počítáním).
v XP je rozdil, jestli je kalkulacka spustena v "zakladnim" nebo v "pokrocilem" modu... kazdy dava ruzne vysledky.
on je cely ten system takovy ruzny...
To koukám, v základním režimu provádí operace hned, v pokročilém čeká na další operace a výsledek dá až na konci. Na druhou stranu první chování je standard (také chci vidět mezivýsledek), druhé vhodnější pro složitější výpočty. Ale spíše bych očekávat možnost zadat celý vzorec, než jen sázet čísla a čekat na výsledek.
Dufam ze tento tvoj prispevok sa nedostane do ruk tvojej ucitelke matematiky.
Ta by se totiž patrně oběsila !
Tiskni
Sdílej: