Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Už jsem pákrát zažil, že se počítač opravdu kousnul. Někdy víc, někdy míň, ale jediná věc, která vždy fungovala bylo přepnutí na virtuální terminál. Když chcu PC vypnout nebo restartovat v tomto okamžiku mohu příkazy volat pouze jako root. A jaké má řešení běžný uživatel, který by nikdy neměl znát heslo roota a ani příkaz sudo?
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/shutdown
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/halt
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/reboot
jasně, takže mu ty příkazy jen povolím. Nakonec mu vůbec nemusím říkat co sudo znamená a navíc i když mu to řeknu, tak to stejně na jiné příkazy nemůže použít. Akorát ještě nevím (neznalost), proč příkazy pro vypnutí může volat jenom root. Nemá to nějaké bezpečností souvislosti? A gdm, kdm, xdm když volají halt, tak se taky tváří jako root?
- linux je multipouzivatelsky system a preto je neziaduce aby mohol hociaky uzivatel vypnut masinu (keby mohol vypnut server hocikto kto ma ssh access tak to by riadne zavanalo problemom). Pokial nejde o servrovu masinu tak sa vypinanie vacsinou riesi cez klikatko v UI, alebo login manageri, popripade ako uz kolega pisal cez sudo.
- login manager bezi pod rootom aby mohol prihlasit hociakeho autentifikovaneho uzivatela a teda reboot/halt moze volat ako root
console-kit-daemon
a (interface org.freedesktop.ConsoleKit.Manager
). Ten si přes PolicyKit ověří, zda je k tomu daný uživatel oprávněn, a když ano, provede to. Oprávnění se dají nastavovat v GUI polkit-gnome-authorization
. V tomto případě je to konkrétně akce s identifikátorem org.freedesktop.consolekit.system.stop
.
Díky za info
Když to tu už zaznělo, mně přijde SysMagicRq jako docela bezpečnostní díra právě kvůli možnosti vypnutí přes Alt+SysRq+O ... co si o tom myslíte?
Třeba přemountovat z RW na RO.
To teda nevím jak, nota bene když OOM můžete vyvolat i vzdáleně.
Třeba tak, že by tím odstřeleným procesem byl vlock, xlock nebo něco podobného. Spolehlivě se to samozřejmě zařídit nedá, ale stoprocentně nemožné to také není.
Ad zpřístupnění klávesnice a monitoru ale ne počítače: dejte mi příklad z praxe, kde je to prospěšné a čemu...
Třeba jakákoli forma "informačního kiosku" - jízdní řády nebo objednávkový automat na nádraží, počítač, na kterém si může zákazník naťukat objednávku (jako mají třeba v Alze) atd. V některých případech vystačíte s redukovanou klávesnicí (šipky, Enter, Esc), ale ne vždy. Nebo třeba v internetové kavárně.
Ideálně tlačítkem na bedne.
Už cca deset let maji PC acpi kompatibilní zdroje, ktere umožňují komunikaci s deskou (biosem) i při vypínání. Stačí mít acpi demona (obvykle default) a ten zařídí vše potřebné.
Okrem už spomínaného sudo je tu možnosť nainštalovať a mať spustený acpid. Ten potom odchytí stlačenie vypínača na počítačovej skrini (alebo notebooku) a shutdown inicializuje sám.
Da se pres suid bit.
chmod +s /sbin/shutdown
/sbin/shutdown
může být skript.
#%PAM-1.0 auth sufficient pam_rootok.so auth required pam_console.so account required pam_permit.soTučný řádek dává lokálním uživatelům (tj, přihlášeným na konzole) možnost příkaz použít. Jelikož takový uživatel může většinou stejně počítač vypnout fyzicky, nic se nemění. Nejmenovná distribuce, kterou používám, to má takto nastveno implicitně.
Tiskni
Sdílej: