Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Už jsem pákrát zažil, že se počítač opravdu kousnul. Někdy víc, někdy míň, ale jediná věc, která vždy fungovala bylo přepnutí na virtuální terminál. Když chcu PC vypnout nebo restartovat v tomto okamžiku mohu příkazy volat pouze jako root. A jaké má řešení běžný uživatel, který by nikdy neměl znát heslo roota a ani příkaz sudo?
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/shutdown
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/halt
%wheel ALL=(root) NOPASSWD: /sbin/reboot
jasně, takže mu ty příkazy jen povolím. Nakonec mu vůbec nemusím říkat co sudo znamená a navíc i když mu to řeknu, tak to stejně na jiné příkazy nemůže použít. Akorát ještě nevím (neznalost), proč příkazy pro vypnutí může volat jenom root. Nemá to nějaké bezpečností souvislosti? A gdm, kdm, xdm když volají halt, tak se taky tváří jako root?
- linux je multipouzivatelsky system a preto je neziaduce aby mohol hociaky uzivatel vypnut masinu (keby mohol vypnut server hocikto kto ma ssh access tak to by riadne zavanalo problemom). Pokial nejde o servrovu masinu tak sa vypinanie vacsinou riesi cez klikatko v UI, alebo login manageri, popripade ako uz kolega pisal cez sudo.
- login manager bezi pod rootom aby mohol prihlasit hociakeho autentifikovaneho uzivatela a teda reboot/halt moze volat ako root
console-kit-daemon
a (interface org.freedesktop.ConsoleKit.Manager
). Ten si přes PolicyKit ověří, zda je k tomu daný uživatel oprávněn, a když ano, provede to. Oprávnění se dají nastavovat v GUI polkit-gnome-authorization
. V tomto případě je to konkrétně akce s identifikátorem org.freedesktop.consolekit.system.stop
.
Díky za info
Když to tu už zaznělo, mně přijde SysMagicRq jako docela bezpečnostní díra právě kvůli možnosti vypnutí přes Alt+SysRq+O ... co si o tom myslíte?
Třeba přemountovat z RW na RO.
To teda nevím jak, nota bene když OOM můžete vyvolat i vzdáleně.
Třeba tak, že by tím odstřeleným procesem byl vlock, xlock nebo něco podobného. Spolehlivě se to samozřejmě zařídit nedá, ale stoprocentně nemožné to také není.
Ad zpřístupnění klávesnice a monitoru ale ne počítače: dejte mi příklad z praxe, kde je to prospěšné a čemu...
Třeba jakákoli forma "informačního kiosku" - jízdní řády nebo objednávkový automat na nádraží, počítač, na kterém si může zákazník naťukat objednávku (jako mají třeba v Alze) atd. V některých případech vystačíte s redukovanou klávesnicí (šipky, Enter, Esc), ale ne vždy. Nebo třeba v internetové kavárně.
Ideálně tlačítkem na bedne.
Už cca deset let maji PC acpi kompatibilní zdroje, ktere umožňují komunikaci s deskou (biosem) i při vypínání. Stačí mít acpi demona (obvykle default) a ten zařídí vše potřebné.
Okrem už spomínaného sudo je tu možnosť nainštalovať a mať spustený acpid. Ten potom odchytí stlačenie vypínača na počítačovej skrini (alebo notebooku) a shutdown inicializuje sám.
Da se pres suid bit.
chmod +s /sbin/shutdown
/sbin/shutdown
může být skript.
#%PAM-1.0 auth sufficient pam_rootok.so auth required pam_console.so account required pam_permit.soTučný řádek dává lokálním uživatelům (tj, přihlášeným na konzole) možnost příkaz použít. Jelikož takový uživatel může většinou stejně počítač vypnout fyzicky, nic se nemění. Nejmenovná distribuce, kterou používám, to má takto nastveno implicitně.
Tiskni
Sdílej: