Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobrý den,
Vlastním IBM ThinkPad 600, do kterého bych rád narouboval nějaký svižný OS pro přístup na internet, hudbu, tvorbu prezentací, textů a tabulek. Přemýšlel jsem o Damn Small Linuxu nebo Debianu (pravděpodobně tedy Fluxbox).
Notebook není schopen bootovat z mechaniky či USB, vlastním však USB Wifi kartu (EDIMAX EW 7318Ug) a převodník 2,5" IDE / USB
Hledal jsem možnost jak spustit instalaci ze souborů na HDD, avšak nenašel jsem žádné info ani v instalačních manuálech obou distribucí, ani zde.
ad. 1 - jakým způsobem nainstaluji GRUB? Předpokládám že to musím udělat po nakopírování přes USB.
live cd na usb klíčence
- Nainstalovat si systém do VirtualBoxu, připojit přes USB disk, zkopírovat a nainstalovat GRUB (asi nejjednodušší)
Moc slozite:
# qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
v pripade, ze to procesor podporuje tak:
#kvm -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom
Do PC pripjim disk z notebooku a do mechaniky dam cd s linuxem. GRUB a ostatni veci se nainstaluji automaticky (pouze v pripade ze disk date napr. /dev/sda nepouzivejte sda1 - pak se musi grub resit rucne) .
Můžeš to prosím nějak rozvést?
Vložím disk do stroje s (řekněme) Ubuntu, do mechaniky dam systém kterej chci, a spustím qemu -hda /dev/DISK_Z_NOTEBOOKU -cdrom /dev/cdrom.
NTB disk vložím do NTB, co se bude dít dál?
Aha, takze tim jen spustim "virtualizaci", skoro jako ve VirtualBoxu. Potom normálně instaluju. Výhody? Není jednodušší nainstalovat na disk přes USB, poté upravit fstab, menu.lst,... ?
Ve vetsine pripadu nemusis upravovat fstab ani menu.lst
To už mě taky napadlo, ale....
Jednak jsem měl dojem že při instalaci probíha nějaká selekce softwaru, ovladačů apod kompatibilních a potřebných pro daný HW, tzn při instalaci na jiném HW nemusí vše fungovat korektně.
Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
mount -o bind /dev /mnt/usbdisk/dev mount -t proc none /mnt/usbdisk/proc chroot /mnt/usbdisk /bin/bash grub-install /dev/sdaBudeš muset upravit fstab, menu.lst a možná xorg.conf.
Zkusím vytvořit na disku dva oddíly, na jeden pomocí utility
nahrát instalační CD v bootovatelném stavu, a z něj poté nabootovat a spustit instalaci na zbylý oddíl.
>>>Navíc nevím jestli při instalaci nebude problém s tím, že instaluji do zařízení v USB (redukce na IDE) => sda a poté bootuji ze zařízení v IDE slotu => hda
Mám očekávat případně predcházet problémům?
Opravdu muzete narazit na problemy - system nabootuje to bude ok - obtize mohou nastat obzvlaste s xorg serverem. Zde zalezi na distru.
Pro takovyto postup lze s klidnym svedomim doporucit pouze metodu "live HDD" coz je obdoba live CD ci live USB.
Takze: disk pripojim k jinemu pc, a nainstaluji (asi Debian + KDE)
poté musím spustit rekonfiguraci? Existuje neco (a bylo by to optimalni?) jako "dpkg reconfigure all" ?
Nainstalit v nejakem jinem PC s redukci IDE 2,5"/3.5".A nebo na jinem ntb s USB/IDE redukci. S live distrama je to zcela bezproblemu - staci smazat xorg.conf, dat HDD zpet do ThinkPad 600 a nabootovat. Takovy Slitaz, Puppy, Slax ci jejich derivaty je mozne takto jednoduse instalit na jinem PC bez nasledujicich obtizi pri opetovnem navraceni HDD do stroje. Jako zavadec lze pouzit nejlepe Grub. Vse co budete potrebovat na jeho nainstalovani najdete zde na Abicku.
A co kdybych postupem na výrobu bootvatelne USB vyrobil bootavetelny HDD, ten nasledne vrazil do NTB a uz bych jen instaloval primo na miru a bez rekonfiguraci
Rozhodnuto
nainstaluji na jinem PC Debian, NTB-disk bude připojen redukcí do USB
Bohužel mi debootstrap nenačte příslušné komponenty => nedetekuje disk. Co s tím?
Aha, moje chyba, domnival jsem se ze ... no to je ted jedno. Behem instalacniho procesu tady nejsou nacteny komponenty pro IDE/USB převodnik. Je možné tomu nějak pomoct? U výrobce (gembird) se mi žádné rady najít nepodařilo, a strýček oogle taky nic...
Tak jsem pomoci GParted live pripojil NTB-disk, lsmod mi vyhodil hlavne dva adepty, usbcore a libata, atk jsem je nahral pres modprobe, zmena byla patrna (dioda na převodníku indikovala pripojeni) ale instalator debianu nebyl schopen disk najit ani pri opakovanem pozadavku o rozpoznani disku. Je mozne ze si mysli ze je to USB a proto ho ve vypisu neuvadi? Nebo jsem mel uzit modprobe jeste pred zacatkem instalace (pred vyberem jazyka) ?
ani před výběrem nepomohlo. Ale ls /dev/sd* mi vyhodilo tři disky, z toho dva jsou vevnitř v PC, a třetí bude asi ten NTB-disk, ale nevidí to oddíly na něm (swap, ext3 a ntfs)
Tiskni
Sdílej: