Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
apt-get update
na pracovnim Debianu mi neudelal radost. X.org se chce updatovat z 7.3 na 7.4 a natahat mi do systemu hal, dbus a ruzne *kity, ktery jsem do ted uspesne ignoroval. Chci se zeptat na nazory lidi co si timhle upgradem prosli, jakou maji zkusenost, co se stability a rychlosti systemu tyce.
Otazka: jit ci nejit do upgrade?
Jit. treba Input hotplugging ma svoje vyhody.
Jinak tyhle veci samozrejme k behu potreba nejsou, pokud me pamet neklame (da se to nastavit rucne v konfiguraku - ale proc taky).
7.3 (v Gentoo je unstable stejně jako 7.4)
Co to máte za architekturu/profil? Na x86/amd64 je stabilní xorg-server-1.5*, což je součást Xorg 7.4. Na jednom Gentoo jsem upgradoval na xorg-server-1.6 (abych se přesvědčil, že chyba je v libpciaccess, ale to je jiná pohádka), který bude součástí Xorg 7.5 (pokud nestihnou vydat xorg-server-1.7) a žádné pohroma se nestala.
Ostatně od doby, co je Xorg modulární, je hraní si na vydání Xorg jen nostalgií, protože velkou část Xorg je možné up/downgradovat celkem libovolně.
Součástí 7.5 bude xserver 1.7. U toho už dokonce vyšla první RC verze, kdežto o X.org 7.5 je zatím ticho po pěšině.Co to máte za architekturu/profil? Na x86/amd64 je stabilní xorg-server-1.5*, což je součást Xorg 7.4. Na jednom Gentoo jsem upgradoval na xorg-server-1.6 (abych se přesvědčil, že chyba je v libpciaccess, ale to je jiná pohádka), který bude součástí Xorg 7.5 (pokud nestihnou vydat xorg-server-1.7) a žádné pohroma se nestala.
Opakuji, že nemám notebook, který bych postavil na stůl, připojil k němu externí klávesnici, myš a velký monitor a bavil se dobíjením akumulátoru. Moje grafická karta má jen jeden výstup a jedinou ACPI událost generuje vypínací tlačítko, kterým ale počítač jen zapínám. Takže pro mě je hald nebo acpid naprosto zbytečná věc.
Upgrade Xorg obvykle potřebuje nové knihovny, ale to za mě řeší distribuce, která mi překvapivě hal nenutí. Mohu vám prozradit, že obsah mého xorg.conf pamatuje rok 2002 a kromě několika kosmetických změn (přechod xkeyboard na zápis layout/variant nebo vypnutí kompozitního rozšíření kvůli zachování xvideo overlaye) se žádné překopání nekonalo.
Tiskni
Sdílej: