Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Dobrý den,
- Hledám vhodnou distribuci pro domácí souborový server. Měl by být připojený přes 100 Mbit/s LAN k routeru, spolu s ostatnímy PC v domácnosti.
- HW serveru: CPU 400 MHz, 230 MB RAM, GPU nVidia TNT2
- HDD serveru: 800 MB IDE disk (swap), 20 GB IDE disk ( / ), 1 TB SATA disk s NTFS oblastí (sdílené úložiště)
- SATA disk je připojen do řadiče v PCI "RocketRaid 1520", ovlaače pro Fedoru, SUSE, Red Hat a ovladače v "nekompilované formě" (omlouvám se za ten výraz) www.highpoint-tech.com/usa/bios_rr1520.htm
Bohužel jsem začátečník co se týče Linuxu. Provozoval jsem na svém NTB Ubuntu, Xubuntu a Debian. Proto bych byl rád kdyby zvolená distribuce pocházela ze stejné rodiny. Má představa je taková, že bych v nějakém grafickém prostředí nastavil vše co se týká sdílení (čtení pro všechny, zápis přes SSH ?) a poté deaktivoval automatické spuštení grafického prostředí. Za tímto účelem jsem zkoušel Debian, u kterého jsem ale nebyl schopen namountovat NTFS oblast na 1TB disku.
K tomu Vam staci sshd nebo ftpd a httpd. Ssh ma jistou vlastni rezii a tak bude mozna vhodnejsi pouzit jen ftp a vyuzit tak linku vice na rychlost. Navic CPU opravdu neni prilis vykonny a tak bych hadal rychlost prenosu po lince i polovicni oproti ftp ci http
Pouzijte klidne *buntu. Asi bude zbytecne se tu rozepisovat s podrobnostmi pac na wiki ubuntu najdete spousty kvalitne zpracovane dokumentace.
>>>Má představa je taková, že bych v nějakém grafickém prostředí nastavil vše co se týká sdílení
Doporucuji Gproftpd
Nechce se Vam s tim parat ? Zkuste Slax s modulem pro automaticke spusteni sshd a modul s nejakym ftp serverem - treba pure-ftpd.
Tyto moduly (pro Slax 6.2) dokonce mam hotove a v pripade zajmu je dam k dispozici
Soubory jen ke cteni muzete zpristupnit pomoci httpd - proste pomoci protokolu www. Pro tento ucel mohu nabidnout modul s webserverem Hiawatha.
Nahravat muzete pomoci standardniho ftp nebo jak jste uvedl tak pomoci ssh.
Ostatni uzivatele (jen ke cteni) si mohou prolezat stanovene adresare (hadam ze se bude jednat o cely disk 1 TB) a pripadne si soubory stahnout do sveho pc pomoci http pres jakykoli webovy prohlizec po zadani IP adresy serveru.
>>>u kterého jsem ale nebyl schopen namountovat NTFS oblast na 1TB disku.
A mate v systemu nainstalovanou podporu ntfs3g ? Ne vsechny distra ji maji v defaultu.
Radice PCI - SATA budou zcela jiste modernim jadrem podporovany. V naproste vetsine pripadu se jedna o standardni, obecny HW.
Windows nepouzivate evidentne vubec a tak proc se trapit s NTFS obzvlaste pokud disk nikam neprenasite a nepripojujete k stroji s windows.
Muj navrh je zcela nezavisly na platforme pc jez se budou chtit pripojovat k Vasemu serveru - webovy prohlizec je vsude, ftp ci ssh klienty obsahuji standardne vsechny distra a pro windows je lze dopnit jako volne siritelny sw.
K tomu Vam staci sshd nebo ftpd a httpd.
No, já nevím, jestli to stačí, pro domácí server bych ještě použil nfs nebo sambu pro sdílení adresářů a souborů, já tu mám takový laický návod pro zřízení sítě v malé kanceláři, ale hodí se to určitě i pro domácnost. Možná se vám bude něco z toho hodit.
K Vasemu navodu neni co dodat - proste vse dopodrobna popsane. Pro uplneho zacatecnika je mozna i toto obtizne. Takze jsem doporucil zakladni protokoly jez budou bezproblemu plnit ucel ihned ac jsou spis urceny pro prenos dat v prostredi internetu.
Na zalohovani dat s moznosti okamziteho pristupu to vsak zcela jiste staci.
Tiskni
Sdílej: