Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Když jsem měl Mandrivu 2008.1 tak jsem zasunul disk. Objevila se mi ikonka flash disku. Já jsem ten disk mohl otevřít a normálně s ním pracovat. Po ukončení práce jsem ťuknul na ikonku a objevila se mi nabídka "bezpečně odebrat" (nebo takl nějak), ja jsem dal odebrat a za chvíli tam skočilo, že disk je odpojený a já jej mohl vysunout.
Teď mám Mandrivu 2009.1. Normálně s flash diskem pracuju stejně. Zasunu objeví se v Dolfinu (nebo Konqueroru). Skončím práci, ale nikde nemám nabídku bezpečně odebrat. Nemám ikonu na liště (KDE4.3.1), ani v kontextovém menu pravého tlačítka myši na zařízení to taky není. Není to ani v konqureroru (jako v Mandrivě 2008.1).
Jak to udělat, aby to fungovalo jako v Mandrivě 2008.1?
Ahoj,
ako to nastavis tak, ako ti to fungovalo predtym netusim, ale aspon nebudes surovo vytahovat flash, najma, ked sa este niektore data po zapise nestihli zapisat...:
1. df -h
2. vloz flashdisk
3. df -h
4. porovnaj prvy a druhy vystup z prikazu "df-h"
5. pred vytiahnutim usb kluca, napis napr: "umount /usb" - namiesto "/usb" dosad prave o jeden krok vyssie spominany mount point.
GL
Já to v KDE 4.3 řeším přes applet "upozornění na nové zařízení", je tam ikona na vysunutí.
Také mám KDE 4.3, ze zvědavosti jsem si nainstaloval ještě nautilus. A ono mi to flashku připojuje automaticky a objevuje se její obsah
Přinejhorším odpojit Flash disk z textové konzole příkazem umount
.
nojo, UUID .. mně vždycky podstrčí manželka pokaždé jinou flashku s tím, ať soubory pošlu mailem .. a některé z nich nejdou připojit běžným příkazem mount /media/flashka přes fstab i bez UUI, pomáhá jen připojení pomocí dolphinu ..
blkid
zjistuju, jaky je to device a pripojuju jejich flashku rucne. Abych je uplne neodradil od linuxu, tak musim vysvetlovat, ze to jde i vse automaticky, ale ja mam proste jine zvyky. Kdyz pak v mc
zacnu kopirovat jejich soubory, tak si asi o me mysli podivne veci :D
Já myslel, že v případě nouze se kouknout na výstup příkazu mount
, tedy se kouknout, kam ta Flashka je připojená, a pak ji příkazem umount
odpojit.
To už se i v linuxu řeší problémy jak na windows :D Kde se klikne, aby... ? :D
Tiskni
Sdílej: