Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Když jsem měl Mandrivu 2008.1 tak jsem zasunul disk. Objevila se mi ikonka flash disku. Já jsem ten disk mohl otevřít a normálně s ním pracovat. Po ukončení práce jsem ťuknul na ikonku a objevila se mi nabídka "bezpečně odebrat" (nebo takl nějak), ja jsem dal odebrat a za chvíli tam skočilo, že disk je odpojený a já jej mohl vysunout.
Teď mám Mandrivu 2009.1. Normálně s flash diskem pracuju stejně. Zasunu objeví se v Dolfinu (nebo Konqueroru). Skončím práci, ale nikde nemám nabídku bezpečně odebrat. Nemám ikonu na liště (KDE4.3.1), ani v kontextovém menu pravého tlačítka myši na zařízení to taky není. Není to ani v konqureroru (jako v Mandrivě 2008.1).
Jak to udělat, aby to fungovalo jako v Mandrivě 2008.1?
Ahoj,
ako to nastavis tak, ako ti to fungovalo predtym netusim, ale aspon nebudes surovo vytahovat flash, najma, ked sa este niektore data po zapise nestihli zapisat...:
1. df -h
2. vloz flashdisk
3. df -h
4. porovnaj prvy a druhy vystup z prikazu "df-h"
5. pred vytiahnutim usb kluca, napis napr: "umount /usb" - namiesto "/usb" dosad prave o jeden krok vyssie spominany mount point.
GL
Já to v KDE 4.3 řeším přes applet "upozornění na nové zařízení", je tam ikona na vysunutí.
Také mám KDE 4.3, ze zvědavosti jsem si nainstaloval ještě nautilus. A ono mi to flashku připojuje automaticky a objevuje se její obsah
Přinejhorším odpojit Flash disk z textové konzole příkazem umount
.
nojo, UUID .. mně vždycky podstrčí manželka pokaždé jinou flashku s tím, ať soubory pošlu mailem .. a některé z nich nejdou připojit běžným příkazem mount /media/flashka přes fstab i bez UUI, pomáhá jen připojení pomocí dolphinu ..
blkid
zjistuju, jaky je to device a pripojuju jejich flashku rucne. Abych je uplne neodradil od linuxu, tak musim vysvetlovat, ze to jde i vse automaticky, ale ja mam proste jine zvyky. Kdyz pak v mc
zacnu kopirovat jejich soubory, tak si asi o me mysli podivne veci :D
Já myslel, že v případě nouze se kouknout na výstup příkazu mount
, tedy se kouknout, kam ta Flashka je připojená, a pak ji příkazem umount
odpojit.
To už se i v linuxu řeší problémy jak na windows :D Kde se klikne, aby... ? :D
Tiskni
Sdílej: