Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Jen tak mne napadlo... proč má root povolen zápis do souboru v adresářích uvedených v proměnné $PATH ?
Pokud vím, tak některé viry pro Windows infikují soubory tak, že do nich vloží vlastní kód. Pokud by se Linux více rozšířil na desktopech (doufám že se nikdy linuxu nepovede obsadit na desktopech více jak 4%) a psaly by se pro linux viry, viděl bych v tom nebezpečí a je podle mne zbytečné nechávat pro roota povolený zápis do souboru, když tam nic měnit nebude.
Změny koneckonců může udělat smazáním souboru a novým umístěním nové verze. Stejně tak v konfiguračních souborech. Například v adresáři /boot
to tak myslím je, že root nemá ani právo zápisu do souboru (přesto ale nano soubory přepsat dokáže)
Řešení dotazu:
viděl bych v tom nebezpečíV čom konkrétne? Že niekto, kto sa vie prihlásiť ako root, môže poškodiť systém?
... (doufám že se nikdy linuxu nepovede obsadit na desktopech více jak 4%)...A ktory system by mal podla Teba na desktopoch dominovat v buducnosti?
grsec, selinux,chroot jailNN
+ Solaris Zones
Změny koneckonců může udělat smazáním souboru a novým umístěním nové verze.A to se liší od práva zápisu jak?
přesto ale nano soubory přepsat dokážeV linuxu se pro roota všechny kontroly práv přeskakují, tj. může úplně všechno, bez ohledu na práva. Jestli to je dobře nebo špatně se neodvážím diskutovat. Např. ve windows to tak není, ale neznamená to nějaký razantní pokrok v bezpečnosti, protože Administrator si může přivlastnit jakýkoliv soubor a vlastník souboru na něm může vždy nastavit práva.
Hloupejsi dotaz jsem snad jeste nevidel, to nema ani hlavu ani patu...
Tiskni
Sdílej: