Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
rpm
provádět na nainstalované balíky, se dají dělat i na nenainstalované balíky ležící na disku prostým přidáním parametru -p
. Takže např.:
rpm -qip soubor.rpm
- zobrazí hlavičku s informacemi o balíku.rpm -qp --changelog soubor.rpm
- historie změn od tvůrce balíku.rpm -qp --requires soubor.rpm
- jaké závislosti balík vyžaduje.rpm -qp --provides soubor.rpm
- co balík poskytuje.rpm -qlp soubor.rpm
- seznam souborů v balíku.rpm -qp --scripts soubor.rpm
- skriptlety balíku.createrepo /cesta/k/adresáři/s/balíky
) a to pak přidat pro yum (v /etc/yum.repos.d/
). Pak lze pro dotazy používat yum
nebo třeba repoquery
(Dál bez komentáře. Kdo chce vědět, co to dělá a co dalšího to umí, přečte si manuál.):
repoquery --whatrequires --recursive --alldeps balik
repoquery --requires --resolve balik
repoquery -l balik
repoquery -f '*/soubor'
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí dpkg --info <jméno_souboru> # vypíše seznam souborů v balíčku dpkg -c <jmeno_souboru> # zbytek ví (lze listovat přímo jen závislosti, atd.): man 1 dpkgPokud se jedná o dotazy do vzdáleného repository:
# vypíše hlavičkové info o souboru včetně závislostí apt-cache show <jméno_balíku>Jak vypsat obsah balíčku bez jeho stažení nevím - používám k tomu web debian.org Snad to pomůže.
man 1 dpkg man 8 apt-cache man 8 aptitudepopř. odkazy z těchto man stránek.
Tak proč ho (GNU/Linux) teda používáš, když na něj furt nadáváš?
Můj pohled je, že Ubuntu je tak trapně jednoduché, co chci, to si naklikam v synapticu a hotovo. Tam žádný hraní není potřeba se systémem.
Tak to mi něco uniklo. Psal jste, že chcete linux používat jako nástroj a nic neřešit? Pokud chcete zkoumat linux víc, zkoumejte gentoo , je to na dlouho.
Takže mi taky Vaše vyjádření přijdou jako nekonzistentní.
Tiskni
Sdílej: