Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
500 MB operační paměť -- to je celkem slušný. Takže by tam mohlo v pohodě běhat třeba i Ubuntu. To Ubuntu ti "nabízím", protože OpenSuse je taky dost klikací distro.
Recommended minimum requirements (Ubuntu, resp. Kubuntu).
Moje sestra má na zastaralejším notebooku, než máš ty, Kubuntu 9.04. A chodí to relativně slušně (dost to swapuje, protože má jenom 256 MB paměti). A je tam KDE 4.
na ThinkPad x31 (Icentrino 1.4MHz, 512MB RAM, 40GB HDD) jsem teď nacpal arch spolu s LXDE. Vše aktuální verze. Více než svižné....
Pokud by stečilo "mít pár aplikací", ty spustit přes alt+F2 nebo z menu (pravé tlačítko na ploše), tak ... sám jsem před nedávnem objevil windowmaker ... de facto jsem kde3 taky používal tim samym stylem, alt+F2, lišta v pravo (tam mam teď gkrellm) ... a stačí. Samotnej restart windowmakeru je záležitost "do vteřiny".
Všichni píší o distribucích a jejich parametrech. Dovolím si připomenout, že paměťové a provozní nároky "eye-candy" aplikací, open-office, firefoxu (včetně flashe!) apod. budou pravděpodobně mít markantnější vliv na provoz než samotná volba distribuce. I proto jsem přešel z kde4.x na windowmakera, tedy na muší váhu.
Doplňuju: na ibm r5e, Celeronu 1.5GHz, 2GB RAM, byly kde3.5 v pohodě, teď jsem tam zmigroval na windowmakera a je to ... spokojenost. Čili na srovnatelném stroji. 2GB paměti tam jsou nevíc, co jde narvat, DDR2, které jsou lacinější, než DDR - taky bych Vám radil paměť na max.
Tenhle výkon stačí na jakékoliv distro. Ani v běžných aplikacích nemusíš být nijak extra vybíravý.
Když to vezmu od nejrychlejších, tak IMHO:
- Openbox, PekWM a spol.: jednoznačně rychlíci
- Xfce: rozdíl celkem zanedbatelný a vyšší komfort ti to vynahradí
- Gnome: subjektivně o poznání línější proti Xfce, byť reálný rozdíl je asi minimální
- KDE4: subjektivně extrémně líné, byť reálný rozdíl proti Gnome asi menší než se zdá (zhruba jako Gnome vs. Xfce)
- Midori: jednoduchý, ale zatím příliš nedozrálý
- Arora: funguje téměř vše, pokud se rozhodneš pro ne-QT prostředí, tak trochu nešťastné závislosti
- Chromium: zatím jsem nenarazil na žádný problém, takže asi favorit
(tihle tři si jsou v rychlosti velmi podobní)
- Firefox: línější, ale zase velmi dobře podporovaný, takže je dobré mít jej v záloze
Etc, etc, etc...
Tiskni Sdílej: