Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
500 MB operační paměť -- to je celkem slušný. Takže by tam mohlo v pohodě běhat třeba i Ubuntu. To Ubuntu ti "nabízím", protože OpenSuse je taky dost klikací distro.
Recommended minimum requirements (Ubuntu, resp. Kubuntu).
Moje sestra má na zastaralejším notebooku, než máš ty, Kubuntu 9.04. A chodí to relativně slušně (dost to swapuje, protože má jenom 256 MB paměti). A je tam KDE 4.
na ThinkPad x31 (Icentrino 1.4MHz, 512MB RAM, 40GB HDD) jsem teď nacpal arch spolu s LXDE. Vše aktuální verze. Více než svižné....
Pokud by stečilo "mít pár aplikací", ty spustit přes alt+F2 nebo z menu (pravé tlačítko na ploše), tak ... sám jsem před nedávnem objevil windowmaker ... de facto jsem kde3 taky používal tim samym stylem, alt+F2, lišta v pravo (tam mam teď gkrellm) ... a stačí. Samotnej restart windowmakeru je záležitost "do vteřiny".
Všichni píší o distribucích a jejich parametrech. Dovolím si připomenout, že paměťové a provozní nároky "eye-candy" aplikací, open-office, firefoxu (včetně flashe!) apod. budou pravděpodobně mít markantnější vliv na provoz než samotná volba distribuce. I proto jsem přešel z kde4.x na windowmakera, tedy na muší váhu.
Doplňuju: na ibm r5e, Celeronu 1.5GHz, 2GB RAM, byly kde3.5 v pohodě, teď jsem tam zmigroval na windowmakera a je to ... spokojenost. Čili na srovnatelném stroji. 2GB paměti tam jsou nevíc, co jde narvat, DDR2, které jsou lacinější, než DDR - taky bych Vám radil paměť na max.
Tenhle výkon stačí na jakékoliv distro. Ani v běžných aplikacích nemusíš být nijak extra vybíravý.
Když to vezmu od nejrychlejších, tak IMHO:
- Openbox, PekWM a spol.: jednoznačně rychlíci
- Xfce: rozdíl celkem zanedbatelný a vyšší komfort ti to vynahradí
- Gnome: subjektivně o poznání línější proti Xfce, byť reálný rozdíl je asi minimální
- KDE4: subjektivně extrémně líné, byť reálný rozdíl proti Gnome asi menší než se zdá (zhruba jako Gnome vs. Xfce)
- Midori: jednoduchý, ale zatím příliš nedozrálý
- Arora: funguje téměř vše, pokud se rozhodneš pro ne-QT prostředí, tak trochu nešťastné závislosti
- Chromium: zatím jsem nenarazil na žádný problém, takže asi favorit
(tihle tři si jsou v rychlosti velmi podobní)
- Firefox: línější, ale zase velmi dobře podporovaný, takže je dobré mít jej v záloze
Etc, etc, etc...
Tiskni
Sdílej: