Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno ve verzi 1.34. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Od verze 1.6 lze pomocí "deno compile" sestavit ze zdrojových kódů binární spustitelný soubor. Nově "deno compile" podporuje také npm balíčky.
Aktuálně posledním 14. open source filmem od Blender Studia je CHARGE (YouTube). Dokončuje se 15. film Pet Projects. Začíná se pracovat na 16. filmu s pracovním názvem Project Gold.
Thunderbird má nové logo.
Není zcela jednoduché rozchodit v Linuxu kameru IPU6 umístěnou v noteboocích Dell Latitude 9420, Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10, Lenovo ThinkPad X1 Nano Gen 2, Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 7 a dalších. Ve Fedora Linuxu je to teď snadnější. Hans de Goede informuje o podpoře kamery IPU6 ve Fedora Linuxu pomocí balíčků umístěných na RPM Fusion.
Společnost AMD na YouTube představila a oznámila prodej grafické karty Radeon RX 7600. Cena začíná na 269 dolarech.
Podman Desktop dospěl do verze 1.0. Jedná se o grafickou nadstavbu nad nástrojem Podman, jenž umožňuje vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota.
Fosilní verze nějaké distribuce je rozhodně naprosto špatná volba. Zjednodušeně řečeno, najdete tam zastaralé knihovny, staré prohlížeče s bugy a bezpečnostími nedostatky a šance dostat tam nějaké aktualizace prakticky neexistuje.
Z té frekvence, kterou uvádíte, soudím, že se jedná o nějaké Pentium II nebo jiný tenkrát populární procesor (Cyrix?). Na tomto stroji by stále ještě měl běžet například dnešní ArchLinux.
Potíž bude s RAM. Jak jistě víte, na všech aukčních serverech se dají starší RAM moduly dokoupit doslova za pár korun. To bych vřele doporučoval. Ten motherboard bude pravděpodobně umět maximálně 768 MB, ale i to je pořád lepší než nějakých 256 MB.
U takto starých strojů jsem vždy kompiloval vlastní kernel. Je tam hned několik vychytávek, které zlepší výkon při použití s relativně malou pamětí. Dál taky důsledně povypínám SMP, MSI, PCI-E a desítky (stovky?) udělátek, které takový hardware zkrátka mít nemůže. Taktéž mám velmi dobré zkušenosti s plánovačem BFS, který je pro toto nasazení ideální, případně s různými méně obvyklými, méně férovými, ale mimořádně efektivními I/O schedulery.
Bohužel neuvádíte, k čemu má ten stroj být. Má-li sloužit jako router a firewall, pak si s tou RAM nemusíte lámat hlavu. Nicméně v takovém případě bych opět nevolil fosilní distribuci, ale něco současného. Koneckonců, proč vlastně Linux? Pomocí OpenBSD se router s firewallem vytvoří možná i rychleji.
Pokud chcete na tom stroji provozovat X server a používat ho například pro surfování, jediné, na čem opravdu záleží, je RAM. Pomalejšího procesoru si možná všimnete u hodně náročných flashových animací a ani to nemusí být pravda, pokud tam je rozumná grafická karta, která aspoň něco akceleruje. Zato nedostatek RAM je konec. Jakmile takový stroj začne swapovat, budete mít chuť ho vyhodit oknem.
Známí se mě občas na možnosti provozu těchto starých počítačů ptají. Já jim většinou říkám jednoduchou zásadu: Pokud na tom nespustíte dnešní distribuci, už nemá smysl takový hardware provozovat. (Pokud ovšem neprovozujete muzeum s funkčními exponáty...) Například počítač s Pentiem III na 1000 MHz dnes v aukci koupíte při troše štěstí za cenu kolem 500 Kč. A to je stroj, který vám ještě dobré dva roky bude stoprocentně fungovat. Myslím si, že to není špatná investice, zejména vzhledem k tomu, kolik vzteku a nepříjemností si tak můžete ušetřit.
což je ovšem v tomto případě spíše plusObzvláště, když se provozovatel chce stát spambotem, nahraj-vira-na-ftp botem, zkoušej-ssh botem a podobně.
Zkusil jsem Xubuntu 6.06.1 LTS (Dapper Drake) ...... a vyhovuje Ti? Ak ano, tak ho spokojne uzivaj. Ak nie, tak ries skor konkretny problem. Nic ako "najlepsia distribucia" neexistuje; keby existovala, bola by jedina.
Tiskni
Sdílej: