Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Jelikož jsem se touto problematikou docela podstatnou chvíli zabýval (stavěl jsem vlastní odlehčené liveCD s PXE serverem), něco přihodím.
Ve zkratce - ne, není to možné.
Trochu delší varianta - lze použít utilitku "memdisk" z balíku syslinux. Ta vytvoří (po nahrání a spuštění na cílovém systému) pomocí BIOS callů disk v paměti, kam se potom nahraje image z PXE serveru. To dokonale funguje pro systémy typu DOS. Nevýhodou je pak kopírování celého obrazu po síti a tudíž nutný dostatek RAM na cílovém stroji. Memdisk má navíc myslím limitaci na 32bit adresní prostor (co si pamatuju ze zdrojáku). Násilné převedení CD obrazu na diskový .img (je na to v syslinux balíku skript) obyčejně taky nefunguje - v nabootovaném systému se disk tváří jako HDD, ale systém předpokládá data na CD médiu (tzn. třeba nemá nahrané HDD drivery v tu chvíli).
Nicméně nevzdával jsem to a hledal dál, až jsem nalezl patch pro podporu ISO obrazů - možná už jej začlenili. Avšak tato podpora nepřidává nic extra převratného, jen umožňuje systému vidět nahraný image jako CD. Problém je v tom, že většina moderních OS (teď to asi neřeknu úplně přesně) resetuje disky při nahrávání svých driverů, čímž efektivně odstraní tuto virtuální mechaniku. Pokud si dobře pamatuji, takový Windows 95 to nedělá (byl tam "obrázek místo slibů").
Ve výsledku tedy ne - není možné tak jednodušše nabootovat jakýkoli ISO po PXE. Jedním řešením by mohlo být obstarání USB verze distribuce, jiným (a asi i čistějším) nabootování kernelu a initrd/initramfs na dálku a připojení zbytku přes NFS.
Řekl bych, že někdo již něco takového řešil právě se sysrescd, proto předpokládám "NFS-enabled" balíky někde na netu.
>>>disk musí být naformátován na FAT32
Nejaka novina. Rekl bych FAT 16 ci FAT 12
Z celym slavnym Hirens Boot CD mam neblahe zkusenosti ohledne podpory moderniho HW.
Na cca 6 let starem notebooku to lze pouzit. Na modernich vsak nikoliv.
Changes in 3.84 * SYSLINUX: make the DOS installer work for MS-DOS 7.x/8.x (Win9x/ME) again.
* HDT: updated to version 0.3.6 (numerous changes.)
* mboot.c32: now supports video mode setting if requested by the image.
* MEMDISK: Fix floppy images of PC-DOS.
* MEMDISK: Add support for emulation of CD-ROM images; patch by Shao Miller.
Changes in 3.84
* SYSLINUX: make the DOS installer work for MS-DOS 7.x/8.x (Win9x/ME) again.
* HDT: updated to version 0.3.6 (numerous changes.)
* mboot.c32: now supports video mode setting if requested by the image.
* MEMDISK: Fix floppy images of PC-DOS.
* MEMDISK: Add support for emulation of CD-ROM images; patch by Shao Miller.
Pvne jsem si lisknul, ale ono kazde PC umi bootovat ze site ?
yum install tftp-server xinetd syslinuxv
/etc/xinet.d/tftpjsem změnil hodnotu
disable=yesna hodnotu
disable=nos následným restartem xinetd serveru
service xinetd restartPotom jsem upravil konfigurační soubor DHCP serveru takto:
[root@gw /]# cat /etc/dhcpd.conf authoritative; allow booting; allow bootp; filename "/pxelinux.0"; ddns-update-style interim; max-lease-time 604800; default-lease-time 86400; option subnet-mask 255.255.255.0; option domain-name "work.local"; option domain-name-servers 172.20.100.254, 77.78.72.1; subnet 172.20.100.0 netmask 255.255.255.0 { option routers 172.20.100.254; option broadcast-address 172.20.100.255; range 172.20.100.101 172.20.100.150; }.....a zrestartoval DHCP server
service dhcpd restartpoté jsem nakopíroval nezbytné soubory do /tftpboot
cp /usr/lib/syslinux/pxelinux.0 /tftpboot cp /usr/lib/syslinux/menu.c32 /tftpboot cp /usr/lib/syslinux/memdisk /tftpboot cp /usr/lib/syslinux/mboot.c32 /tftpboot cp /usr/lib/syslinux/chain.c32 /tftpboot.....a vytvořil adresář "pxelinux.cfg"
mkdir /tftpboot/pxelinux.cfgTeď jsem ve stavu, kdy si PC, které je nastavené pro boot ze sítě, lízne IP adresu a TFTP začne něco dělat. Jinými slovy, prostředí by snad mělo být "připraveno".
label dos kernel memdisk append initrd=dos.img floppy
bol som .......
Uz to idem pucit.
O chvilku este popisem, ze co a ako.
Potom ked mozes tak to niekde vystav a daj tu link aby aj ostatny vedeli, ze co a ako
label nazev
kernel /vase/cesta/memdisk
append initrd=/vase/cesta/cd.iso iso
label nazev
kernel /vase/cesta/memdisk
append initrd=/vase/cesta/cd.iso iso
Tiskni
Sdílej: