Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Protoze v iptables nejdou psat efektivne pravidla. To lze ale porovnavat az pri pouziti a porovnani obou filtrovacich systemu. Napriklad takovy antispoof. V iptables se to dela podobne otresne jako v IPfilter. Musi se zadat rozsahy, ktere se chteji filtrovat a tech pochopitelne muze byt obrovske mnozstvi. Doporucuji vyzkouset napr. firestarter na nejake mainstream Linux distribuci, blokovat vse dovnitr, ven povolit jen co navazu a zapnout antispoof a pak v konzoli udelat 'iptables --list'. Clovek si muze v klidu zajit na kafe, protoze zacne vypisovat antispoof pro vsechny mozne rozsahy a to trva pekelne dlouho. Pri provozu pak iptables tim vsim musi prochazet pri kontrole paketu a to na rychlosti moc neprida. Nevim kdy presne ten vypis konci. Ja to po 4 minutach vzdal to cekani. V PF toho sameho dosahnu timhle :
lan_if = "fxp0"
antispoof quick for { $lan_if }
block in all
pass out
Princip detailne : Example: antispoof for fxp0 inet When a ruleset is loaded, any occurrences of the antispoof keyword are expanded into two filter rules. Assuming that interface fxp0 has IP address 10.0.0.1 and a subnet mask of 255.255.255.0 (i.e., a /24), the above antispoof rule would expand to: block in on ! fxp0 inet from 10.0.0.0/24 to any block in inet from 10.0.0.1 to any These rules accomplish two things: * Blocks all traffic coming from the 10.0.0.0/24 network that does not pass in through fxp0. Since the 10.0.0.0/24 network is on the fxp0 interface, packets with a source address in that network block should never be seen coming in on any other interface. * Blocks all incoming traffic from 10.0.0.1, the IP address on fxp0. The host machine should never send packets to itself through an external interface, so any incoming packets with a source address belonging to the machine can be considered malicious.
Jednoduche a ucinne. Neni treba placat vsechny rozsahy a zbytecne tak zatezovat firewall a zpomalovat provoz. Ted si nekdo rekne a jak asi zablokujes ostatni adresy, ktere jsou podle RFC jen pro interni provoz chytraku. No jednoduse : http://www.openbsd.org/faq/pf/tables.html#config tabulky jsou efektivni, mohou mit obrovsky pocet zaznamu a hlavne maji vysokou rychlost zpracovani a nizkou zatez.
No dobre, ale to, ze jdou v PF psat efektvne pravidla, zase nevysvetluje ten vetsi vykon oproti iptables. Kdyz budu mit rikneme:
pass in on { fxp0, ep0 } proto tcp to 192.168.1.9 port { 80, 443, 8282 } keep state
tak se to stejne v pf expanduje na neco jako:
pass in on fxp0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = http flags S/SA keep state pass in on fxp0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = https flags S/SA keep state pass in on fxp0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = 8282 flags S/SA keep state pass in on ep0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = http flags S/SA keep state pass in on ep0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = https flags S/SA keep state pass in on ep0 inet proto tcp from any to 192.168.1.9 port = 8282 flags S/SA keep state
To mi sice usetri psani, zprehledni konfiguraci, ale narocne na zpracovani pri pruchodu packetu by to melo byt stejne, jako sest pravidel otrocky napsanych v iptables, ne?
Tomas
Tiskni
Sdílej: