Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den,
vlastním notebook HP Compaq a nefunguje mi zvuk. Nejdřív mi nehrály jenom integrované reproduktory, tak jsem bezúspěšně zkusila následující postup:
Step 1: Open Terminal from "Applications->Accessories-> Terminal"
Step 2: Run the following commands (copy/paste each command into the Terminal and then hit )
wget http://www.linuxant.com/alsa-driver/alsa-driver-linuxant_1.0.19.2_all.deb
sudo dpkg -i alsa-driver-linuxant_1.0.19.2_all.deb
sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf
# Add following line at the end of the alsa-base.conf file and then save the change: options snd-hda-intel model=laptop
# Enter following command: sudo gedit /etc/modprobe.d/options.conf
# Add following line at the end of the options.conf file and then save the change: options snd-hda-intel model=laptop
Step 3: Reboot pc Step 4:Open Terminal from "Applications->Accessories->Terminal" and then enter following command: gnome-volume-control and make sure nothing is muted.
Nepomohlo, tak jsem ještě zaktualizovala balík alsa-driver-linuxant, podle jiného doporučení. To mělo za následek, že mi vypadl zvuk kompletně, čili není ani ve sluchátkách. (samozřejmě jsem se ujistila, že nic není ztlumené)
Nouze mě zahnala až sem, už si nevím rady.
jedná se o HP Compaq CQ61-319WM
ale vysvětlete mi, proč při aktualizaci alsa-driveru vypadl všechen zvuk.
V tuhle chvíli mám alsu verze 1.0.20
mám takový pocit, že alsa v tom asi tolik prsty nemá.
jako bych úplně ztratila kontakt se zvukovkou. zkoušela jsem aplay -l, ale vyhodilo mi to jen že no soundcards found
problém je, že nevím, jak ji dostat zpátky
Pokud se nepletu, stále platí jistá adresářová struktura ubuntu ...
Viz návod, kde je konfigurák v "/etc/modprobe.d/alsa-base.conf", podle jiného by měla vypadat konfigurace
alias snd-card-0 snd-hda-intel alias sound-slot-0 snd-hda-intel options snd-hda-intel model=hp-dv5 options snd-hda-intel enable_msi=1(Předpokládám, že při dobre nastaveném alsa-base.conf by v "dmesg" neměly být nějaké nesouhlasné poznámky, že tohle je nepodporovaný hw.)
1) Odstanit toto nastaveni v konfigurakach, ale bude ti hrat zvuk v reproduktorech a sluchatkach zaroven. A pockat na ostrou verzi Ubuntu 10.04
2) Stahnout (a pozdeji nainstalovat) a vyzkouset Alpha 3 verzi Ubuntu 10.04, ktery uz ma nove udev - odkaz
3) Zkusit najit balicek (nebo zkompilovat ze zdrojaku) udev 151. Ale mohou vzniknout chyby pri zavislostech :(
Ta dvojka bude asi nejlepsi reseni, protoze muzes nabootovat z LiveCD a vse vyzkouset bez nasledku.
V gentoo mam udev 151-r1, pokud by to řešil, mohl by snad být i v archu, tedy distribuci založené na balíčcích, stejně jako ubuntu. Je na Vás, proč tam máte zrovna to, co máte, a jak to snášíte.
Tiskni
Sdílej: