Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Pouzival som Ubuntu Studio, a riesil som realtime bo potrebujem latenciu nizsiu ako 10 mS. V Qjacktl je ukazovatel chyb xrun pri tichto chybach nastava prerusenie zvuku, mne sa to v Ubuntu Studio 10.04 s default kernelom nepodarilo, vela xruns a prerusovanie zvuku, v mojom pripade som musel nahodit lowlatency jadro od skveleho cloveka Alessio Igor Bogani
skontroluj tie xrun pri behu jack, idealna ziadna.@audio - rtprio 99. A přitom na stránkách audiolinuxu se doporučuje ty řádky mít
@audio - rtprio 90 @audio - nice -15 @audio - memlock 4000000Já jsem je dříve v Mandrivě taky neměl, měl jsem tam
@audio - rtprio 50 @audio - nice -10a dělalo to problémy jiné - neustále zamrzal Qjackctl a Jack. Když jsem ty řádky potom upravil podle toho doporučení, už to jelo dobře. Potom mě napadá, jestli problém v notebooku v Ubuntu Studio nebude podobný, jestli to taky nebude souviset s tím souborem /etc/security/limits.conf. Co kdybych ty řádky taky přepsal podle toho, jak jsem to přepsal v Mandrivě? Udělal bych dobře?
jacku zadej tu nově vytvořenou virtuální zvukovkuTo znamená v Qjackctl v okně Connect, nebo někde v Setupu?
Teď jsem se podíval do správce balíčků v Ubuntu Studio 10.04 v tom notebooku a zjistil jsem, že už mám nainstalované realtime jádro. Výpis některých nainstalovaných balíků:
- linux-headers-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.12 Popis: Realtime (RT) Linux kernel headers
- linux-rt-headers-2.6.31-10 Nainstalovaná verze 2.6.31-10-153
- linux-headers-2.6.31-10-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.153
- linux-generic-2.6.32.21.21
Takže realtime jádro tam mám. Přesto mám ty výpadky ve zvuku. A ikdyž mám nainstalované taky realtime jádro, uname -r
mi ho nevypíše, vypíše jenom ten generic 2.6.32-21-generic
. Že by se mi to RT jádro nezavádělo? Pokud mám nainstalované více jader než jedno, tak při zapnutí počítače by mi to mělo dát navýběr, které jádro chci zavést. Nic mi to ale na výběr nedává.
Teď jsem si všiml, že se mi nabídka bootování před zavedením systému ukáže, ale je to tak rychle, že si ji nestačím ani přečíst, ani nic vybrat. Dá se nějak nastavit, jak dlouho se mi ta nabídka bootů bude zobrazovat?
Soubor /boot/grub/menu.lst nemám. Nemůže být místo něj jiný soubor?
@audio - memlock unlimited @audio - rtprio 100 @audio - nice -10Na netbooku Lenovo S10-2 mam ale na atomu problemy s vykonem, Jamin prestava stihat a zvuk zacina byt "trhany"
Predpokladam ze Ubuntu 10.04 uz pouziva novy grub, a ten ma konfiguraci tusim v /etc/grub a nasledne je nutne spustit neco jako update-grub
locate menu.lst
mi našlo jediný soubor a to asi nebude ono. Našel mi: /usr/share/doc/memtest86+/examples/grub-menu.lst
.
GRUB_TIMEOUT=0
na GRUB_TIMEOUT=10
před řádek GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
dát #. Potom spustit příkaz update-grub
. Nemám ale odvahu to všechno udělat, co když potom počítač nenabootuji vůbec?
Tiskni
Sdílej: