Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Pouzival som Ubuntu Studio, a riesil som realtime bo potrebujem latenciu nizsiu ako 10 mS. V Qjacktl je ukazovatel chyb xrun pri tichto chybach nastava prerusenie zvuku, mne sa to v Ubuntu Studio 10.04 s default kernelom nepodarilo, vela xruns a prerusovanie zvuku, v mojom pripade som musel nahodit lowlatency jadro od skveleho cloveka Alessio Igor Bogani
skontroluj tie xrun pri behu jack, idealna ziadna.@audio - rtprio 99. A přitom na stránkách audiolinuxu se doporučuje ty řádky mít
@audio - rtprio 90 @audio - nice -15 @audio - memlock 4000000Já jsem je dříve v Mandrivě taky neměl, měl jsem tam
@audio - rtprio 50 @audio - nice -10a dělalo to problémy jiné - neustále zamrzal Qjackctl a Jack. Když jsem ty řádky potom upravil podle toho doporučení, už to jelo dobře. Potom mě napadá, jestli problém v notebooku v Ubuntu Studio nebude podobný, jestli to taky nebude souviset s tím souborem /etc/security/limits.conf. Co kdybych ty řádky taky přepsal podle toho, jak jsem to přepsal v Mandrivě? Udělal bych dobře?
jacku zadej tu nově vytvořenou virtuální zvukovkuTo znamená v Qjackctl v okně Connect, nebo někde v Setupu?
Teď jsem se podíval do správce balíčků v Ubuntu Studio 10.04 v tom notebooku a zjistil jsem, že už mám nainstalované realtime jádro. Výpis některých nainstalovaných balíků:
- linux-headers-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.12 Popis: Realtime (RT) Linux kernel headers
- linux-rt-headers-2.6.31-10 Nainstalovaná verze 2.6.31-10-153
- linux-headers-2.6.31-10-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.153
- linux-generic-2.6.32.21.21
Takže realtime jádro tam mám. Přesto mám ty výpadky ve zvuku. A ikdyž mám nainstalované taky realtime jádro, uname -r
mi ho nevypíše, vypíše jenom ten generic 2.6.32-21-generic
. Že by se mi to RT jádro nezavádělo? Pokud mám nainstalované více jader než jedno, tak při zapnutí počítače by mi to mělo dát navýběr, které jádro chci zavést. Nic mi to ale na výběr nedává.
Teď jsem si všiml, že se mi nabídka bootování před zavedením systému ukáže, ale je to tak rychle, že si ji nestačím ani přečíst, ani nic vybrat. Dá se nějak nastavit, jak dlouho se mi ta nabídka bootů bude zobrazovat?
Soubor /boot/grub/menu.lst nemám. Nemůže být místo něj jiný soubor?
@audio - memlock unlimited @audio - rtprio 100 @audio - nice -10Na netbooku Lenovo S10-2 mam ale na atomu problemy s vykonem, Jamin prestava stihat a zvuk zacina byt "trhany"
Predpokladam ze Ubuntu 10.04 uz pouziva novy grub, a ten ma konfiguraci tusim v /etc/grub a nasledne je nutne spustit neco jako update-grub
locate menu.lst
mi našlo jediný soubor a to asi nebude ono. Našel mi: /usr/share/doc/memtest86+/examples/grub-menu.lst
.
GRUB_TIMEOUT=0
na GRUB_TIMEOUT=10
před řádek GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
dát #. Potom spustit příkaz update-grub
. Nemám ale odvahu to všechno udělat, co když potom počítač nenabootuji vůbec?
Tiskni
Sdílej: