Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Pouzival som Ubuntu Studio, a riesil som realtime bo potrebujem latenciu nizsiu ako 10 mS. V Qjacktl je ukazovatel chyb xrun pri tichto chybach nastava prerusenie zvuku, mne sa to v Ubuntu Studio 10.04 s default kernelom nepodarilo, vela xruns a prerusovanie zvuku, v mojom pripade som musel nahodit lowlatency jadro od skveleho cloveka Alessio Igor Bogani
skontroluj tie xrun pri behu jack, idealna ziadna.@audio - rtprio 99. A přitom na stránkách audiolinuxu se doporučuje ty řádky mít
@audio - rtprio 90 @audio - nice -15 @audio - memlock 4000000Já jsem je dříve v Mandrivě taky neměl, měl jsem tam
@audio - rtprio 50 @audio - nice -10a dělalo to problémy jiné - neustále zamrzal Qjackctl a Jack. Když jsem ty řádky potom upravil podle toho doporučení, už to jelo dobře. Potom mě napadá, jestli problém v notebooku v Ubuntu Studio nebude podobný, jestli to taky nebude souviset s tím souborem /etc/security/limits.conf. Co kdybych ty řádky taky přepsal podle toho, jak jsem to přepsal v Mandrivě? Udělal bych dobře?
jacku zadej tu nově vytvořenou virtuální zvukovkuTo znamená v Qjackctl v okně Connect, nebo někde v Setupu?
Teď jsem se podíval do správce balíčků v Ubuntu Studio 10.04 v tom notebooku a zjistil jsem, že už mám nainstalované realtime jádro. Výpis některých nainstalovaných balíků:
- linux-headers-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.12 Popis: Realtime (RT) Linux kernel headers
- linux-rt-headers-2.6.31-10 Nainstalovaná verze 2.6.31-10-153
- linux-headers-2.6.31-10-rt Nainstalovaná verze 2.6.31.10.153
- linux-generic-2.6.32.21.21
Takže realtime jádro tam mám. Přesto mám ty výpadky ve zvuku. A ikdyž mám nainstalované taky realtime jádro, uname -r
mi ho nevypíše, vypíše jenom ten generic 2.6.32-21-generic
. Že by se mi to RT jádro nezavádělo? Pokud mám nainstalované více jader než jedno, tak při zapnutí počítače by mi to mělo dát navýběr, které jádro chci zavést. Nic mi to ale na výběr nedává.
Teď jsem si všiml, že se mi nabídka bootování před zavedením systému ukáže, ale je to tak rychle, že si ji nestačím ani přečíst, ani nic vybrat. Dá se nějak nastavit, jak dlouho se mi ta nabídka bootů bude zobrazovat?
Soubor /boot/grub/menu.lst nemám. Nemůže být místo něj jiný soubor?
@audio - memlock unlimited @audio - rtprio 100 @audio - nice -10Na netbooku Lenovo S10-2 mam ale na atomu problemy s vykonem, Jamin prestava stihat a zvuk zacina byt "trhany"
Predpokladam ze Ubuntu 10.04 uz pouziva novy grub, a ten ma konfiguraci tusim v /etc/grub a nasledne je nutne spustit neco jako update-grub
locate menu.lst
mi našlo jediný soubor a to asi nebude ono. Našel mi: /usr/share/doc/memtest86+/examples/grub-menu.lst
.
GRUB_TIMEOUT=0
na GRUB_TIMEOUT=10
před řádek GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
dát #. Potom spustit příkaz update-grub
. Nemám ale odvahu to všechno udělat, co když potom počítač nenabootuji vůbec?
Tiskni
Sdílej: