Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Řešení dotazu:
...mám některé programy, známých FIREM (zákledních progr. dodávaných pro Wind.), a pak na Mandrivu prý moc nejdou.Co se týče Windows aplikací, ty se pod GNU/Linuxem obecně spouštějí za pomoci WINE a pochybuji, že by Mandriva měla WINE odlišné od ostatních distribucí - pokud tedy víš o programech, které špatně fungují pod WINE, pak se bude stejný problém týkat i openSUSE a Ubuntu. Zde by bylo nejlepší poohlédnout se po jejich portu přímo pro Linux, případně po nějaké rozumné alternativě.
Docela by mě zajímal důvod, proč chceš přejít z Windows na GNU/Linux.
Jinak ke GNU/Linuxu studium FAQ, HOWTO dokumentů, manuálových stránek, info stránek... prostě patří. A dost jich je jenom v angličtině.
Chápu, že studium manuálů je pro tebe obtížné. Ale bez toho se prostě neobejdeš.
Uf, alespoň jste přestal psát ty vykřičníky
Ubuntu má rozsáhlé diskuzní fórum, většinou i lepší volba, než psát sem, hlavně tam se i většina řešení problémů dá vyhledat, jakmile na nějaké začnete narážet (takže není zapotřebí klást ihned dotaz, většinou se tím vše i prodlouží, než někdo jednoduše odpoví). Fórum je na http://forum.ubuntu.cz/.
Určitou dobu jsem Ubuntu používal. V Ubuntu většina věcí funguje "automaticky" -- tzn. opravdu ideální pro začátečníka. Už jenom to, že při hledáním Googlem většinou odkazy z fór o Ubuntu bývají na "předních příčkách", o něčem svědčí.
Tazateli: Zkusil bych tedy pro začátek Ubuntu. Kubuntu, Xubuntu bych se ale radši vyhnul. Vlajkovou lodí Cannonicalu je opravdu Ubuntu.
Tiskni Sdílej: