Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
lame --preset insane -q0 track01.cdda.wav
,což viz. manuál znamená:
"--preset insane" This preset will usually be overkill for most people and most situations, but if you must have the absolute highest quality with no regard to filesize, this is the way to go. -q qual -q 0: use slowest & best possible version of all algorithms. -q 0 and -q 1 are slow and may not produce significantly higher quality.Při výrobě mp3 lame vypíše
Using polyphase lowpass filter, transition band: 20094 Hz - 20627 Hz
, čemuž odpovídá i výše uvedený spektrogram.
Mám tu ale i stejnou píseň v MP3 staženou odněkud z netu, soubor neznamy.png, kde tento ořez není tak markantní a MP3 se docela blíží původnímu zdrojovému wavu s plným spektrem do 22KHz.
Narazil jsem na zmínku o --lowpass 22
, což by mělo tento ořez eliminovat, nicméně v diskusích jsem našel, že to fungovalo pouze v lame do verze 3.93. Já mám distribuční 3.98.2
Otázka zni, můžu nějak vytvořit MP3 se spektrogramem jako v neznamy.png, aniž bych se musel držet staré verze lame a pokud ano, má to vůbec smysl? Jestliže nějakým zázrakem přinutím Lame proti výchozímu nastavení neořezávat při 20 KhZ, ale až při 22 kHz, neutrpí tim pouze výrazně zbytěčně frekvence, které jsou přehratelnější/slyšitelnější?
Jak vyrábíte mp3 Vy? Vynechte prosím zmínku o OGG, FLAC, CMC (Codec Járy Cimrmana ;o) ), ... . Zajímá mne MP3.
Narazil jsem na zmínku o --lowpass 22 , což by mělo tento ořez eliminovat, nicméně v diskusích jsem našel, že to fungovalo pouze v lame do verze 3.93. Já mám distribuční 3.98.2Viz man lame:
--lowpass freq Set a lowpass filtering frequency in kHz. Frequencies above the specified one will be cutoff. --lowpass-width freq Set the width of the lowpass filter. The default value is 15% of the lowpass frequency. --highpass freq Set an highpass filtering frequency in kHz. Frequencies below the specified one will be cutoff. --highpass-width freq Set the width of the highpass filter in kHz. The default value is 15% of the highpass frequency.
Otázka zni, můžu nějak vytvořit MP3 se spektrogramem jako v neznamy.png, aniž bych se musel držet staré verze lameUrčitě.
má to vůbec smysl?Ne. Některé kodeky čas od času, když překročí širokopásmový signál určitou mez tam pustí nějaký šum až nahoru po Nyquistovu frekvenci, ale je to spíš pro parádu. Cutoff bývá většinou zvolen docela racionálně.
neutrpí tim pouze výrazně zbytěčně frekvence, které jsou přehratelnější/slyšitelnější?Utrpí. Zbyde na ně míň místa a tak klesne jejich S/N.
Jinak preset insane se nejmenuje jak se jmenuje jen tak pro srandu králíkům. Doporučuji vyzkoušet Musepack, který je optimalizován tak, že při standardním presetu dosáhne přibližně stejné úrovně jako Lama o insanu a přitom poloviční až čtvrtinové velikosti výsledku. Nehledě na to, že je méně komplexní, elegantnější, …
Tiskni
Sdílej: