abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2025-55182 s CVSS 10.0 v React Server Components. Zranitelnost je opravena v Reactu 19.0.1, 19.1.2 a 19.2.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:44 | Komunita

    Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.18 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2027. LTS jader je aktuálně šest: 5.10, 5.15, 6.1, 6.6, 6.12 a 6.18.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.23.0, tj. první z nové řady 3.23, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:11 | Nová verze

    Byla vydána verze 6.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:55 | Nová verze

    Po více než 7 měsících vývoje od vydání verze 6.8 byla vydána nová verze 6.9 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Gene bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy Gene Harrise (Ray Brown Trio - Summertime).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 05:11 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:55 | Nová verze

    Google Chrome 143 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 143.0.7499.40 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 13 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.12. 19:33 | Nová verze

    Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl 3,2 %. Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 26,42 %. Procesor AMD používá 66,72 % hráčů na Linuxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.12. 15:22 | IT novinky

    Canonical oznámil (YouTube), že nově nabízí svou podporu Ubuntu Pro také pro instance Ubuntu na WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.12. 13:11 | IT novinky

    Samsung představil svůj nejnovější chytrý telefon Galaxy Z TriFold (YouTube). Skládačka se nerozkládá jednou, ale hned dvakrát, a nabízí displej s úhlopříčkou 10 palců. V České republice nebude tento model dostupný.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (34%)
     (47%)
     (19%)
     (18%)
     (23%)
     (15%)
     (25%)
     (16%)
     (18%)
    Celkem 426 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 2.12. 18:34
    Rozcestník

    Dotaz: Debian server - starx pise error

    21.7.2010 10:46 matata | skóre: 13
    Debian server - starx pise error
    Přečteno: 346×
    Zdravim, pomaham kolegovi s IT spravou v jedne firme. Jsem spis pres stolni pc a ntb. Serverum moc nerozumim, ae kolega je ted na dovolene a ja si nevim s timto rady. Mame server na debianu. Slouzi prakticky jen jako sdileny disk pro dokumenty a také jako misto pro zalohovani. Vcera byl na firme delsi vypadek proudu a server se vypnul. Po zapnuti serveru normalne nabehlo graficke prostredi. Kdyz jsem se snazil prihlasit jako root vypsalo to toto,

    Prepnul jsem se tedy go konzole (ctrl+alt+f1). A tam jsem se jiz jako root v pohode prihlasil. Kdyz jsem ovsem zadal prikaz startx, ktery by me mel hodit zpatky do graf. prostredi vypsalo to tuto chybu.

    Potrebuji zkopirovat nejaka data ze servru na ext. disk. Asi bych to zvladl i v konzoly ale radsi bych pohodlne pres gra. prostrredi. Diky moc za pomoc.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    21.7.2010 10:55 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error

    Pracovat v grafickém režimu jako root se silně nedoporučuje. Je tam hodně aplikací, které by s právy roota mohly způsobit "katastrofu".

    Nakonfigurujte si sudo

    21.7.2010 11:03 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    to bohuzel nevim jak na to :( to pak vyresi kolega, ja bych se ted jen potreboval dostat do toho graf. prostredi... Ono je divny i to, ze je tam vytvoreno snad deset uzitatelu, ale ani pod jednoho se mi nejde v graf. ani negrafickym prostredi prihlasit, i kdyz heslo zadavam spravny...
    21.7.2010 11:08 Begleiter | skóre: 47 | blog: muj_blog | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error

    Co vám brání se přihlásit jako root v textovém režimu (nebo v terminálu) a např. pomocí mc si ty soubory na externí disk zkopírovat?

    21.7.2010 11:11 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Jseš si jistý že zadáváš správné heslo ? (jiná klávesnice CZ, EN a pod....)

    Proč potřebuješ jako root grafiku ? Udělej to v příkazovém řádku.

    Pokud tam máš nainstalované nějaké grafické nastavovátka tak se přihlaš jako normální uživatel a pokud budeš chtít použít to grafické nastavovátko tak se tě to většinou na heslo roota zeptá samo.

    PS. Pokud znáš heslo roota tak si v příkazové řádce můžeš změnit heslo jakémukoliv uživateli, případně si vytvořit nového uživatele.
    Dalibor Smolík avatar 21.7.2010 16:59 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Jseš si jistý že zadáváš správné heslo ?
    Určitě. Díval jsem se kolegovi přes rameno, měl tam zadáno pět hvězdiček. :-)
    Ale vážně: takové z - y dokáže nadělat při zadávání hesla paseku ..
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    21.7.2010 11:03 Xorg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    proboha proc mate na serveru Xka?
    21.7.2010 11:05 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Bohuzel nevim co jsou Xka??
    21.7.2010 11:26 Xorg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Xka nebo Xorg jestli chces je graficky prostredi...
    21.7.2010 11:42 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    a jake graf. prostredi by bylo lepsi?
    rofl.rofl avatar 21.7.2010 13:16 rofl.rofl | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    právě že žádné...
    Mozek je aparát, jehož pomocí si myslíme, že myslíme.
    21.7.2010 11:04 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Poprvní to nejde protože přihlašovat se jako root je pod X serverem většinou zakázané.

    Řešení: přihlásit se jako obyčejný user a na příkazy jako root použít sudo nebo se v konzoli v X přepnout na roota pomocí su.

    Podruhé to nejde protože v konzoli se přihlásíš, ale startx nefunguje protože již jeden X server běží.

    Řešení: zrušit běh toho X serveru a potom se přihlásit a nebo si na jiné konzoli spustit vlastní X server.
    Řešení 1× (matata (tazatel))
    21.7.2010 11:22 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Pokud se nutně musíte přihlašovat jako root do gr. prostředí, což bych nedoporučoval, tak se to dá přes startx, ale musíte zadat startx -- :1 protože na displeji :0 už vám X server běží, nebo nejdříve zrušte X server na displeji :0 (asi /etc/init.d/xdm stop, nechápu proč na serveru vůbec xdm běží, já bych ho zrušil úplně)

    pokud je to gdm, tak by se to dalo i elegantněji obejít nastavením /etc/gdm/gdm.conf kde se do sekce [security] napíše AllowRoot=1 což umožní přihlášení roota. Jak je to v kde a jiných manažerech nevím.

    21.7.2010 11:40 matata | skóre: 13
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    DIKY MOC! Pomohlo startx -- :1

    Vubec nechapu proc mi nejde se prihlasit v graf. prostredi. Vytvoril jsem si v konzoly uzivatele franta :
    userradd -m -p heslo franta
    Zadam login franta, heslo:heslo a nejde....
    21.7.2010 11:48 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    Nefunguje to preto, lebo pri prihlasovaní zadávaš nesprávne heslo. Parameter -p programu useradd očakáva už zakódované heslo, takže musíš cez root účet tomu používateľovi zmeniť heslo.
    21.7.2010 12:00 Jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    přesně tak. jako heslo teď má franta nastavené nikoli to co jste zadal ale to co by se zakódovalo jako to co jste zadal, použijte passwd pro změnu hesla.

    ne že bych se vás chtěl dotknout, ale teď už nezbývá než popřát, abyste s rootovskými právy v graf. prostředí nenapáchal víc škody než užitku:-)
    tsLnox avatar 21.7.2010 20:08 tsLnox | skóre: 31 | blog: Blog jednoho ukecaného Gentoolemana | Žďár nad Sázavou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian server - starx pise error
    A hlavně potom kolegovi řekni o tom "uživateli", aby ho zase zrušil. Ať vám tam aspoň nezůstane nějaká díra (nevím, jaké jsi mu dal heslo, ale pokud ne dost silné, tak to je podle mě díra jak blázen). Xka rozebírat nebudu, ale na serveru je to vážně blbost. Nenapadá mě jediná věc, která se dá v grafice udělat a v konzoli ne. :) Každopádně good luck :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.