Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ifstat
. Pravděpodobně dělám někde nějaký kopanec, ale zaboha nemůžu přijít na to, kde ifstat -i eth0 | grep "[0-9]\+[\.][0-9]\+"
, tak je všechno OK a na STDOUT mi naskakují dva sloupce s čísly.
Pokud ale přidám na konec ještě další rouru (např. ifstat -i eth0 | grep "[0-9]\+[\.][0-9]\+" | awk '{print $2}'
, tak jsem v *** a na STDOUTu je ticho jak na západní frontě... strace
strace
jsem z toho magor úplně. Všechno se tváří OK až na to, že to nic nedělá (pokud pominu hlášky z strace
) ifstat
vypisuje na začátku sekvence "záhlaví", které potřebuju vymazat. Takže nejjednodušší filtr, co mě napadl je ifstat -i eth0 | sed -n /[\.]/p
(případně s grepem, je to jedno, chová se to stejně), čímž mi na výpis lezou jen čísla. A pak bych to potřeboval nasměrovat na standarni vstup skriptu, který mi vykresluje "realtime" graf (přes gnuplot
). Takže defacto tohle: ifstat -i eth0 | sed -n /[\.]/p | muj_gnuplot_skript
A problém je, že ty první dva příkazy si ten STDOUT syslí pro sebe okmažitě, jak za ně fláknu jakoukoliv rouru. Jakmile killnu ten ifstat
, tak mi ten poslední v řadě vyblije na výstup to, co očekávám. Ale do té doby ani ťuk.
ifstat > ifstat.log
a odebirat pres tail nebo ten gnuplot skript?
gnuplot
, ale co mě na tom především zaráží, že to nejde jednoduše (resp. ani složitě) řetězit pomocí klasické roury. Vysloveně mi to "rozmr*alo na atomy moje životní jistoty" a pořád jsem hledal chybu někde u sebe. Ale vypadá to, že krpa je někde jinde... :-|
Tiskni
Sdílej: