Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
-L
a -D
. Pokud je blokované i SSH (ano, i takovou školní síť už jsem viděl), tak tuneluj přes HTTP nebo DNS.
on totiz tomu taky moc nerozumiSituácia kedy admin netuší čo robí, je na ... pováženou. S tým treba niečo spraviť. Buď najať človeka čo to vie, alebo tomu venovať veľa času. Nie len tak, že sem tam, "keď bude čas", tak sa do niečoho pozriem (pretože to nakoniec skončí tak, že "ten čas" nikdy nebude), ale systematicky a plánovito.
ale osobne vubec netusim co to je squidsquid je často používaný proxy server. Teda stroj, ktorý preberá požiadavky od klientov (napr. chcem stránku XY), pošle ju ako svoju vlastnú požiadavku a odpoveď, ktorú na svoju požiadavku dostane, pošle naspäť klientovy, ktorý ju pôvodne chcel.
aclACL je Access Control List je spôsob popísania prístupových práv. Squid umožňuje aplikovať ACL na požiadavky, ktoré cez neho tečú.
acl muzevsude src 192.168.1.2/255.255.255.255 http_access allow muzevsudeNN
acl
určíte jakési skupiny (třeba „požadavky na facebook.com“ nebo „požadavky z IP adresy 192.168.0.1“), a následně pomocí http_access
řeknete, zda daná sada skupin někam má nebo nemá přístup.
Ve vašem případě asi někde v konfiguraci bude přístup na nějaké domény zakázán nějak takhle:
acl zakazane_servery dstdomain .facebook.com .seznam.cz http_access deny zakazane_serveryMělo by stačit to rozšířit na
acl zakazane_servery dstdomain .facebook.com .seznam.cz acl privilegovany_uzivatel src 192.168.0.1 (vaše IP adresa) http_access allow privilegovany_uzivatel http_access deny zakazane_serveryPravidla se vyhodnocují v zadaném pořadí, první vyhrává. Pokud stačí identifikace podle zdrojové IP adresy, mělo by to takhle nějak fungovat.
Tiskni
Sdílej: