Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ad 2. - moje G1 říká:
bash-4.1$ ssh root@192.168.101.101 QuickSSHD for Android root@192.168.101.101's password: # uname -a Linux localhost 2.6.34.5-cyanogenmod #2 PREEMPT Fri Aug 27 23:15:15 EDT 2010 armv6l GNU/Linux
Určitě použij odkazy z té wikipedie. Taky se dá lecos vygooglit, například tenhle článek, ve kterém člověk přímo z googlu povídá o tom, co používají za technologie. Ačkoli je to 3 roky staré, mělo by to být bráno jako dostatečný důkaz. Nezapomeň, že jejich chrome os je taky na linuxu.
Za takového profesora (podle tvého věku typuju spíš učitele na střední škole) tě lituju.
profesora (podle tvého věku typuju spíš učitele na střední škole)
Jak už to v podobných případech bývá, na (neoprávněném) používání titulu "profesor" obvykle nejvíc bazírují právě ti nejhorší.
Dost se taky vidí, že Linux se řadí mezi "Unices".
Android je postaven na Linuxovém jádře, ale Android není Linux.
Stějně to tvrdí i Google na jedné z jeho přednášek. Mají v jádře plno změn. Nemá nativní Window systém, nemá podporu glibc, neobsahuje všechny standardní Linuxové utility.
Učitel tvrdí, že je Android "založen na Unixu" a má pravdu?
Pokud chceme slovíčkařit, tak linux je jádro. Takže můžeme říct, že android používá upravený linux. Ale to můžeme říct o každé distribuci linuxu. Věci jako Xka do toho vůbec netahejme, to se netýká linuxu.
To o čem mluvíte je stále nad kernelem. Podívejme se na kfreebsd-gnu, debian s FreeBSD kernelem. Je to snad linux protože má glibc? Glibc neznamená linux. Glibc patří pod GNU v tom slavném označení GNU/Linux.
U androidu podle mě došlo k něčemu podobnému. Upravili (silně) OpenBSD libc a vznikl bionic, nad to přidali plno jiných věcí, ale pod tím jede stále upravený linux. Koneckonců jejich gitweb asi nelže.
UNIX je pouze ten systém, který má certifikaci od open group. Což ani linux, ani android není.
Vy do jiste miry tvrdite:
UNIX = Linux
Abychom byli presni je treba doplnit pravou cast (predpokladam ze myslite OS a ne jen jadro)
UNIX = GNU/Linux
A pokud rozepiseme co znamena GNU:
UNIX = GNU is Not UNIX/Linux
Ha vidite nejak vam to vase tvrzeni nevychazi :D
GNU/Linux je UNIXU podobny (UNIX-like)! To ze je neco podobne neznamena ze je to stejne! (manzelka/pritelkyne by vam take nedovolila pohlavni styk s jinou zenou jen kvuli tomu ze je ji podobna :D)Android pouziva Linux(jadro) ale zrejme pouziva jine utility okolo takze to neni GNU, proto se onem neda mluvit jako o GNU/Linuxu. Kdyby jse zacali pouzivat spravne nazvy byla by diskuze o polovinu kratsi, prtoze tvridt Android = UNIX nebo Android = Linux jsou blbosti. Tady nejsme na nejake technetu/zive/pctuningu abychom zavadeli chyby kvuli spatne terminologii :P
IMHO spravne tvrzeni je, ze: Android je UNIXu podobny (UNIXem inspirovany) operacni system pouzivajici Linux(jadro)
Linux je v informatice označení pro unixový operační systém (původně pouze jeho jádro).
Máte tam i tabulku unixových systému, kde je Linux obsažen.
Citace: Existují různé systémy, které jsou s UNIXem v různé míře kompatibilní, ale nemohou nebo nechtějí platit licenční poplatky, a proto často používají varianty názvů, které na název UNIX odkazují (například XENIX, MINIX, Linux)
Takže pro pána chytrolínka - nezajímá mě pravní stav, ani víra. UNIX není OS. A víra ve svobodu nemění technický stav. Když už čtete wiki tak pořádně a taky se naučte anglicky ať správně do češtiny přeložíte UNIX-like
prtoze tvridt Android = UNIX nebo Android = Linux jsou blbosti
Vypustil jste slovo obecně a potom i druhou stranu mince. Víte o no všechno platí jen za určitého předpokladu, v určité rovině a v určitém čase. To jste se měl ale naučit ve škole.
Dále bych vám doporučoval toto čtení:
Functional UNIXBroadly, any Unix-like system that behaves in a manner roughly consistent with the UNIX specification; more specifically, this can refer to systems such as Linux or Minix that behave similarly to a UNIX system but have no genetic or trademark connection to the AT&T code base. Most free/open-source implementations of the UNIX design, whether genetic UNIX or not, fall into the restricted definition of this third category due to the expense of obtaining Open Group certification, which costs thousands of dollars, not being commercially necessary.
Tiskni
Sdílej: