Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj, je tu nějaký odborník na wikiny? Aby mi poradil nejlepší wiki pro psaní učebních materiálů. Možná cílem ani není webová wiki - možná jenom lokální tj. nástroj, ve kterém bych si mohl psát přípravy a v případě potřeby je zveřejňovat. Nějak mi nevyhovuje textový editor, ale byl bych rád, kdyby byl možný export do nějakého offline formátu. To co od wiki požaduji:
Nebo máte někdo tip na nějaký lepší systém než wiki pro tyto účely?
Tak už jsem se trochu posunul. Aby bylo možné soubor nahrát, tak bylo potřeba do /var/www/dokuwiki/conf/mime.conf (Kubuntu) přidat řádek: svg image/svg+xml Nyní už mi jde SVG vložit jako {{:obrazek.svg|}}
Ale ještě se mi SVG ve wiki nezobrazuje.
Napsal jsem tohle: <math> \alpha </math> a hlásí mi to: Mathmulti: plugin disabledMathmulti: No rendering engine specified or found
Vlasťo díky. Mne taky ten Zim zaujal jednoduchostí na první pohled. Bál jsem se, že nebude vzorce umět.
Nemáš zkušenosti s používám obrázků SVG?
Do jakých výstupů konvertuješ? Obrázek SVG se mi podařilo vložit, ale při exportu (v nabídce bylo jenom HTML) pak vzniknuvší HTML SVG nezobrazovalo.
V podstatě ani moc ne. Když už vkládám obrázky, pak klasiku (png, jpg).Vlasťo díky. Mne taky ten Zim zaujal jednoduchostí na první pohled. Bál jsem se, že nebude vzorce umět.
Nemáš zkušenosti s používám obrázků SVG?
Do jakých výstupů konvertuješ?De facto do žádných, občas Ctrl-c a Ctrl-v do Writeru. Zim nemá podporu tisku, takže občas vytvářím pdfko (jako tisk a vlastně i jako "export do pdf"). Zřídka HTML.
Obrázek SVG se mi podařilo vložit, ale při exportu (v nabídce bylo jenom HTML) pak vzniknuvší HTML SVG nezobrazovalo.No a HTML zobrazuje SVG soubory? :) Třeba se pletu, ale myslím, že tag img nepodporuje formát SVG - ano, umí ho zobrazit Firefox a Thunderbird, ale co vím, v HTML 4 podpora SVG není (fixme). Takže co ten zim má udělat - exportovat to na png? Pak stačí dát request a vysvětlit Jaapovi, proč to chceš a je pravděpodobné, že to udělá. (Můžu to zadat, když budou argumenty.)
Zim nemá podporu tisku, takže občas vytvářím pdfko (jako tisk a vlastně i jako "export do pdf"). Zřídka HTMLTohle jsem nepochopil. Když nemá Zim podporu tisku, jak můžeš pdfko vytvářet jako tisk? Ty máš v Zimu možnost exportu do PDF? Zkusil bych, jestli se do PDF dostane ten SVG.
No a HTML zobrazuje SVG soubory? :) Třeba se pletu ...Tady se projevuje moje neznalost HTML. Já vlastně nevím jak to přesně je - mě ve Firefoxu SVG funguje :). Ale jednak není problém studentům říct, že stránky jedou jen ve Firefoxu nebo Chrome (myslím, ale že do ie je nějaký plugin taky). Stejně u nás ve škole ie používá málo lidí. Jednak export do PNG by asi stačil - stejně se tak exportují vzorce ne? U sebe bych měl materiál s SVG a ven bych klidně mohl dávat s PNG. Jde totiž o to, že někdy mne napadne myšlenka a obrázek v textu předělávám a nejraději bych měl jednu verzi, se kterou pracuji, abych nemusel někde udržovat SVG a pak ještě PNG pro vkládání do Zimu.
Tohle jsem nepochopil. Když nemá Zim podporu tisku, jak můžeš pdfko vytvářet jako tisk?Spletl jsem se - Zim neumí tisknout a já jsem myslel, že místo toho vytváří PDF. Mám dojem, že v starých perlovských verzích to tak bylo. Ale vidím, že není. Beru zpět.
Ty máš v Zimu možnost exportu do PDF? Zkusil bych, jestli se do PDF dostane ten SVG.Ne, promiň. Možná by to šlo externím nástrojem, ale nevím jestli celý sešit... Tisk je v plánu...
Tady se projevuje moje neznalost HTML. Já vlastně nevím jak to přesně je - mě ve Firefoxu SVG funguje :). Ale jednak není problém studentům říct, že stránky jedou jen ve Firefoxu nebo Chrome (myslím, ale že do ie je nějaký plugin taky). Stejně u nás ve škole ie používá málo lidí.Jak je to svg vloženo do html kódu? FF ho umí zobrazit jako soubor, ne?
Jednak export do PNG by asi stačil - stejně se tak exportují vzorce ne? U sebe bych měl materiál s SVG a ven bych klidně mohl dávat s PNG. Jde totiž o to, že někdy mne napadne myšlenka a obrázek v textu předělávám a nejraději bych měl jednu verzi, se kterou pracuji, abych nemusel někde udržovat SVG a pak ještě PNG pro vkládání do Zimu.To by šlo ovlivnit filtrem při exportu, ale nic takového zatím není..
Jak je to svg vloženo do html kódu? FF ho umí zobrazit jako soubor, ne?Wikipedia je SVG obrázků plná: http://cs.wikibooks.org/wiki/Praktick%C3%A1_elektronika/%C3%9Avod_do_RLC_obvod%C5%AF
Dá se v Zimu nastavovat velikost obrázků mimo editaci HTML kódu? Když obrázek natáhnu (i třeba JPG), tak se zobrazí 1:1 :(.
Zim se mi opravdu líbí. Jen mám obavy, aby ho autor nepřestal vyvíjet.
Most of this syntax is inspired by the [[http://wiki.splitbrain.org/wiki:dokuwiki|dokuwiki]] syntax, but with some significant modifications. All markup uses at least two characters to reduce the chance of conflicts between the wiki markup normal typographic use of these characters.Podle http://www.dokuwiki.org/syntax#images_and_other_files jsem zkoušel: {{wiki:obrazek.jpg?50}} ale ani tohle mi nejde.
{{../../../../liberix.png?width=200}}
Wikipedia je SVG obrázků plná: http://cs.wikibooks.org/wiki/Praktick%C3%A1_elektronika/%C3%9Avod_do_RLC_obvod%C5%AFTo jsou všechno png obrázky odkazující na svg verzi.
Dá se v Zimu nastavovat velikost obrázků mimo editaci HTML kódu? Když obrázek natáhnu (i třeba JPG), tak se zobrazí 1:1 :(.Kód se vůbec nemusí neupravovat. Stačí na obrázek kliknout pravým tlačítkem a vybrat Upravit odkaz (je to odkaz na soubor). Tam je možné změnit rozměry. Bohužel byl ve starších verzích bug, kdy se při exportu do HTML nebraly v potaz jiné rozměry než originální. To píšu proto, kdybys tu starou verzi náhodou používal (což nedoporučuji).
Zim se mi opravdu líbí. Jen mám obavy, aby ho autor nepřestal vyvíjet.Tak bude fork, podívej se kolem sebe...
To jsou všechno png obrázky odkazující na svg verzi.Aha. V podstatě impulsem pro hledání nějakého systému byla právě Wikipedia (vzorce, SVG grafika) s tím, že chci systém, do kterého mi nikdo nehrabe
Stačí na obrázek kliknout pravým tlačítkem a vybrat Upravit odkazAha. Tak pravým tlačítkem jsem klikal a té položky si všiml, ale nevyzkoušel ji a považol ji za něco jiného.
Upřímně řečeno je DocBook horký kandidát, ale trochu se bojím, že se budu muset učit hodně nové syntaxe a taky nevím, jestli se mi podaří zkonfigurovat systém pro export do jiných formátů. Taky se mi líbí, že na wiki existují pěkná udělátka na formátování. Zdá se mi, že na DocBook je většina komerční.
Verzování ani tak moc nepotřebuji.
Používáš DocBook aktivně na něco podobného?
Asi uz to mate vyreseno, ale treba mediawiki. Lze provozovat jako virtualni pocitac ve VmWare. Zde si treba vyberete. Staci jen spustit v onom VmWare playeru (free) a uz muzete tvorit.
Snadno se s tim zarabi a zpristupni pres net.
Zde je v praxi treba portal o IPv6.
Tiskni
Sdílej: