Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
vnc_allow_host_audio = 1
) zvuk z KVM mašin? Nejlépe pro Ubuntu, třeba nějaké PPA, kde je KVM s podporou RDP.
Ano, libvirt je knihovna která usnadňuje konfiguraci a správu virtualizovaných strojů, ale řeč je o SPICE a reálné možnosti jeho nasazení. V Debianu oficiálně balíky v districi nejsou, ale dají se vybuildovat. A funguje to.No nevim jestli usnadnuje, nebo nekdy spis komplikuje, ale k omalovance to ma rozhodne daleko. a pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete..
Ovšem prozradím vám jedno sladké tajemství podle toho co vyčetl Marsark už patche které podporu spice zahrnují ve vývojové větvi libvirt jsou a čeká se údajně na to, až bude SPICE standadní součástí QEMU které je v distribucích.no to neni zadne tajemstvi, k tomu staci sledovat konference pro libvirt a kvm, pripadne i qemu
...pokud na nem mate postavene nejake slozitejsi virtualizacni reseni, napr proto ze podporujete vic virt. technologii nez jen kvm, tak vas proste podpora spice v libvirt musi zajimat kdyz ho chcete.Tímto se dostáváme k jádru pudla. Tazatel se ptal na možnosti KVM, a tam SPICE funguje. Pochopitelně bude-li ho podporovat libvirt, tím lépe! Ovšem libvirt nemá s vývojem a stabilitou SPICE zase tak moc společného, sám má některé nepříjemné mouchy, proč je někdy lepší se mu (zdůrazňuji) zatím - vyhnout. U nás prozatím virtualizujeme produkční věci na VMware a Xenu. Důvodem proč zatím KVM jen testujeme není jeho podpora v libvirt, ale relativně málo zkušeností s jeho reálným nasazením. Ovšem to se pozvolna mění.
Pulseaudio nelze použít, nefunguje s KVM v qemu:///system, a používat qemu:///session by byl dost problém (je to v cloudu a v serverovně).Proč by to Pulseaudio dělalo? Stačí nacpat do toho virtuálu klienta a pak už se propojí s čímkoliv.
Btw. fakt nikdo nevíte o VNC klientovi, který by přehrával zvuk?Tady by si někdo měl ujasnit pojmy. VNC je sračka a ne obecný pojem. A nevidím jediný důvod proč by něco takového měl dělat protokol vzdálené plochy (třeba X11). Od toho to všemi milované PulseAudio vzniklo.
Protože KVM/QEMU přenáší VNC se zvukem.
?
Jinak Qemu umí emulovatJeště jsem nemusel nx se zvukem používat, prý to ale podporuje ...
Tady jde o to, že VNC se zvukem je standardní výstup KVM/QEMUTo těžko. Výchozí je SDLko (což by asi vysvětlovalo i ten zvuk).
kde je vidět třeba i bootováníPravda. To mě nenapadlo. To je asi jediný případ kdy se může to VNC hodit. Možná ještě na nějaký nestandardní systém na kterém nepůjde rozběhnout PulseAudio.
ale první neumí síťový zvukTak, pokud už nejde ALSA přesměrovat nějakým dmixem nebo nějakým pluginem, tak arecodem do nějaké pípy určitě jo.
Tiskni
Sdílej: