Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ahoj, lze ekvivalent tohoto příkazu...
mdadm --build boot --assume-clean --level=1 --raid-devices=2 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_4010080000298191-0:0-part1 /dev/disk/by-id/usb-Verbatim_Store_n_Go_Drive_3710080000715127-0:0-part1
...zapsat do /etc/mdadm.conf? Nejspíš to nejde. Ale co když ano? Tak jsem si říkal, že se raději zeptám.
Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.
<kontext, trochu off-topic>
GRUB 2 bohužel podporuje softwarový RAID a LVM pouze teoreticky, v praxi rozhodně ne. Přesněji, u nějakých prastarých IDE disků si sice poradí, ale jakmile dojde na USB nebo SATA, kde není hned jasné, pod jakým označením BIOS disk zpřístupní, nesvede GRUB 2 naprosto nic. Což je k vzteku. Co kdyby si třeba ty disky v tom svém 1 MB nějak označil, aby je při bootu správně poznal??? Ne, to bychom po něm asi chtěli moc. Člověk zkrátka pro GRUB 2 potřebuje jeden obyčejný oddíl na jednom obyčejném BIOSem zpřístupněném disku. A má-li být ten oddíl zároveň mirrorovaný, jinak než přes „legacy RAID“ to nejde. Ve srovnání se starým GRUBem, který nefungoval ze zásady nikdy, je to sice jistý krok vpřed, ale stále to tak nějak „není ono“...
</kontext, trochu off-topic>
Říkáš přesně to, co jsem už napsal v (off-topic části) dotazu. Samotný dotaz (tedy jak zapsat RAID 1, který nemá metadata, do /etc/mdadm.conf
) to nijak neřeší.
. A na to jsem ti napsal, že že to s metadatama mountovat samostatně jde a grub s tím nemá problém (meta verze 0.9 jak říkal Max). Čili verze bez metadat nedává smysl.Důvod, proč používám RAID 1 bez superbloků, tkví v tom, že každý z obou oddílů se pak dá (read-only) mountovat zcela samostatně, bez jakékoliv podpory pro RAID. Ještě důležitější je, že ho dovede bez problémů přečíst BIOS nebo (dokonce i, světe div se) GRUB 2.
Toto je zcela off-topic odpověď. Mluvíš o něčem úplně jiném, než na co jsem se ptal.
Otázka zněla takto: Jak zapsat softwarové RAID pole, které nemá metadata, do /etc/mdadm.conf
? (A především: Lze to vůbec?) O to tu běží.
<zcela_off_topic>
GRUB (1 ani 2) (a ani žádný jiný bootloader, pokud je mi známo) nezvládá RAID na USB discích ani na SATA v nativním AHCI režimu. Jednoduše proto, že nedokáže předem určit, jak se bude daný disk podle BIOSu jmenovat. A z nějakého nesmyslného důvodu chce GRUB tohle vědět předem, v okamžiku instalace. Rozumnější by od něj bylo trochu si proklepnout ten disk, ze kterého ho BIOS načetl, pak se poohlédnout po všech ostatních BIOSu známých discích a i z nich získat svá data uložená v prvním megabytu... Jenže tohle GRUB neumí a nedělá. Proto nejspíš potřebuje znát přesnou identifikaci disků předem. A proto taky ve většině případů selže na RAIDu i na LVM, jakmile má příslušné pole víc disků.
GRUB 2 používám úspěšně s LVM, ale pouze na notebooku s jedním diskem. Tam (jaká to sláva!) funguje. Jenže aby nabootoval z nějakého RAID | striped LVM | Btrfs pole a aby mu bylo jedno, který z jeho disků je dle BIOSu první, tam se ještě nedopracoval. Třeba za dalších dvacet let...
RAID pole, o které v tomto dotazu jde, žádná metadata nemá. V tom byla pointa celého dotazu.
Ne, nehodlám vytvářet muzejní formát metadat kvůli neschopnému a muzejnímu GRUBu 1. A nepotřebuju bootovat ze softwarového RAIDu, takže k tomu opravdu nemám ani sebemenší důvod.
A ještě jednou připomínám, že o tohle v mé otázce nešlo. To jsem uváděl jen jako komentář na vysvětlenou, proč používám ve 21. století softwarový RAID bez metadat.
</zcela_off_topic>
Tiskni
Sdílej: