Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Řešení dotazu:
svnadmin create
Kdo k němu může: při HTTP(S) exportu (který doporučuji) se to nastavuje v Apache, stačí hledat „apache svn konfigurace“
svnadmin --help
a pak Vás asi napadne svnadmin create --help
a pak by mělo svnadmin create /var/svn/repository/firstrepo
(cestu jsem si vymyslel)./var/svn/repository/firstrepo/conf/authz
,kde si asi upravíte něco jako
[/] * = r franta = rwa pak najdete
/var/svn/repository/firstrepo/conf/passwd
kde asi upravíte něco jako
[users] * = r franta = frantovoHesloA repository je vytvořená, pro přístup všem read-only a write pro franta z hesle frantovoHeslo.
/usr/bin/svnserve -d -r /var/svn/repository/
, což si předem nastudujete z man svnserve
svn list svn://localhost/firstrepo --username franta
což si zase lehce nastudujete pomocí svn help
a svn list --help
.svn prikaz svn://jmeno-nebo-ip-serveru/firstrepo --username franta
[/] r = franta = rwz restartnút svnserve(fčul nevím jestli je to nutné) jak to zareaguje.
[users] franta = frantovoHeslo
anon-access = none auth-access = write authz-db = authz password-db = cesta na passwd soubor danné repository
/svn/repositories/
podle authz, který by měl být spolu s passwd v /svn/repositories/conf/ máte povolen přístup uživateli 'dark'. Ty mezery na začátku řádku před těmi volbami (password-db, authz) v svnserve.conf bych odstranil (nevím jestli to má význam jen z principu)takže mám zkusit například GIT nebo Hg ?To můžu jen velmi důrazně doporučit :).
V SNV je jednodušší se naučit základní používání než git.Ani bych neřekl... možná tak se smířit s indexem, nebo si zapamatovat příkazy, které ho zpracovávají automaticky.
Ale když se člověk do gitu trochu dostane, dívá se zpět a říká si, jak jsme si mohli s tím svn vystačit :)To si ale řekne člověk s nízkými požadavky. Člověk, který kdy chtěl pracovat offline, nadává na SVN od té doby, co s ním poprvé offline pracoval, o větvích a dalších možnostech ani nemluvím :).
Nastavení pravidel komunikace mezi vývojáři dělajícími na stejných sdílených větvích už není tak triviální a nějakou dobu nám trvalo, než si to sedlo. Ale záleží na modelu vývoje.Tak, existují i jednoduché modely.
Instalace GITu na server není složitá, viz např. gitosis. A nebo v případě open sourcu jít třeba na github a nic neřešit?gitosis je nástroj na pohodlnou správu více gitových repozitářů, na dva-tři repozitáře bych se nebál použít samotný git.
Záleží na Vás, svn je nejednodušíMě přijde spíše složitější a méně užitečné... ve smyslu, některé věci mé denní potřeby tam jdou složitě, jiné vůbec.
Nejsem si jist, jak je na tom git s verzováním binárek, zda umí řešit jejich diffy, nebo každou verzi bere celý soubor.Git binárky a textové z hlediska uložení nerozlišuje.
To by se to pak mohlo pěkně nafukovat a nechtěl bych takový repozitář klonovat.Tak binárky mají tendenci se nafukovat bez ohledu na správu verzí, změny v nich často nebývají lokálního charakteru.
Důvod mého dotazu je ten, že jsem tak před rokem četl diskusi, kde srovnávali git a komerční perforce, kde přišlo mi že znalci obého tvrdili, že např. pro kreativní agentury se git nehodí, protože verzují v podstatě jen binární data a git údajně není pro verzování velkých binárních souborů nijak optimalizovaný.Ona to taky ještě před nějakou dobou byla pravda. Neznám detaily, ale o optimalizaci na binární data v gitu jsem četl něco z mailing listů.
Narozdíl od perforce, který se prý v těchto firmách právě z důvodu efektivního verzování velkých souborů používá. Možná se od té doby leccos změnilo.Git nemá žádné omezení, které by mu bránilo pracovat s binárními daty a ukládat je efektivně. Jak efektivně nakládá s velkými (obvykle binárními) soubory je jiná věc, a na mailinglistu se psalo o změnách (optimalizacích), které to měly zlepšit. Benchmarky jsem nedělal a nikde nemám potřebu udržovat v gitu desítky/stovky gigabajtů, abych něco takového musel řešit.
Tiskni
Sdílej: