Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Až bude tak bude. Je lepší mít hotový odladěný produkt než uspěchané vydání jen k vůli splnění ohlášeného termínu. Takže termíny nejsou a Karanbir Singh si dává hodně záležet na tom, ani na mailinglistu nic časové konkrétního neřekl .
CentOS betu nemá, stáhni si betu RHEL 6.0.
Myslím si, že by to nebylo rychleji hotové. Jen by do toho víc lidí kafralo. Pokud někdo chce free a otevřený klon RHELu, je tu k disposici Scientific Linux a jeho alpha verze (mimochodem na tomto je krásně vidět, jako moc je otevřený vývoj rychlý oproti uzavřenému ).
Já osobně tento styl vývoje beru jako daný. Prostě mají takový způsob práce, dělají velmi dobře. Opravdu nespěchám na vydání něčeho, co pak pojede dalších 7 let. Raději ať je to klidně o pár měsíců později a odladěné.
Mimochodem, jestli jsem KB pochopil správně, tak teď je míč na straně QA týmu. Má na stole 5.6 a 6.0. Až to dotestují, tak to snad už půjde do produkce.
Mam za to, že po 30 dnech nemáš dostupné RHN. A přijde mi morálně ok po 30 dnech při nezaplacení předplatného přestat používat RHEL.
Tiskni
Sdílej: