Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Až bude tak bude. Je lepší mít hotový odladěný produkt než uspěchané vydání jen k vůli splnění ohlášeného termínu. Takže termíny nejsou a Karanbir Singh si dává hodně záležet na tom, ani na mailinglistu nic časové konkrétního neřekl .
CentOS betu nemá, stáhni si betu RHEL 6.0.
Myslím si, že by to nebylo rychleji hotové. Jen by do toho víc lidí kafralo. Pokud někdo chce free a otevřený klon RHELu, je tu k disposici Scientific Linux a jeho alpha verze (mimochodem na tomto je krásně vidět, jako moc je otevřený vývoj rychlý oproti uzavřenému ).
Já osobně tento styl vývoje beru jako daný. Prostě mají takový způsob práce, dělají velmi dobře. Opravdu nespěchám na vydání něčeho, co pak pojede dalších 7 let. Raději ať je to klidně o pár měsíců později a odladěné.
Mimochodem, jestli jsem KB pochopil správně, tak teď je míč na straně QA týmu. Má na stole 5.6 a 6.0. Až to dotestují, tak to snad už půjde do produkce.
Mam za to, že po 30 dnech nemáš dostupné RHN. A přijde mi morálně ok po 30 dnech při nezaplacení předplatného přestat používat RHEL.
Tiskni
Sdílej: