abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Nová verze

    Immich byl vydán v nové verzi 3.0.0. Jedná se o alternativu k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí umožňující vlastní hosting serveru Immich. K vyzkoušení je demo. Immich je součástí balíčků open source aplikací FUTO. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 02:55 | IT novinky

    Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 4 - WiFi. Na výběr je Debian, Ubuntu a Kubuntu. Předobjednat jej lze za 949 liber (26 500 korun).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:22 | Nová verze

    Podman (Pod Manager), nástroj umožňující vytvářet a provozovat kontejnery, aniž by uživatel potřeboval práva roota, byl vydán v nové major verzi 6.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Řešena je i vážná bezpečnostní chyba CVE-2026-57231.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:11 | IT novinky

    Společnost Sony oznámila, že od ledna 2028 přestane vydávat nové hry pro PlayStation na fyzických discích. Všechny budoucí tituly budou dostupné výhradně v digitální podobě na PlayStation Store.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 16:55 | Nová verze

    Google Chrome 150 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 150.0.7871.46 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 433 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:00 | Nová verze

    Soudní dvůr Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 4,125 miliardy eur (100 miliard Kč) americké technologické firmě Google ze skupiny Alphabet. Pokutu firmě v roce 2018 vyměřila Evropská komise (EK) za to, že Google podle ní zneužívá operačního systému Android k potlačení konkurence na trhu vyhledávacích služeb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 12:44 | IT novinky

    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa povolila firmě Anthropic obnovit plný přístup klientů k modelům umělé inteligence (AI) Fable 5 a Mythos 5. Ty byly nedostupné bezmála tři týdny kvůli bezpečnostním obavám vlády, třebaže americké ministerstvo obchodu minulý pátek povolilo omezený přístup k modelu Mythos 5 pro některé „důvěryhodné“ domácí organizace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | Zajímavý článek

    Francúzska organizácia na ochranu spotrebiteľa, po viac než ôsmych rokoch skúmania, žaluje Epson za plánované zastarávanie tlačiarní. Súd sa začína dnes, 2. 7. 2026, vo francúzskom Nanterre.

    Vlado99 | Komentářů: 7
    včera 03:00 | Zajímavý software

    Erin Catto, autor open source 2D fyzikálního enginu Box2D (Wikipedie), představil nový 3D fyzikální engine Box3D. Engine je již používán ve hře The Legend of California.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.0.0 multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy nových filtrů na PIXLS.US.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 2044 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Ubuntu - DVD filmy

    21.2.2011 20:31 Sidi
    Ubuntu - DVD filmy
    Přečteno: 1006×
    Dobrý den, známá chtěla postavit nový počítač a to co nejlevněji. Sestava je AMD Athlon X2 255 (3,1Ghz), deska GB 880GM-E41, 1GB 1333Mhz DDR3 RAM a integrovaná GK (Radeon 4250 tuším) a na tom nainstalované Ubuntu 10.10 (instalovaný před 3 dny) - W7 by cenu sestavy zvýšily o víc než polovinu a proto jsem chtěl vyzkoušet linux.

    Nějaké věci jako např. nefunkčnost šetřících funkcí (frekvence CPU se špatně přepínaly a PC bylo pomalé) a zobrazující se fatal error při bootování (už od prvního startu po instalaci aktualizací stažených během instalace, dřív než jsem něco vůbec stihl udělat) nijak nevadí, ale PC není schopné přehrát jakékoliv DVD. Původně jsem myslel, že to je velmi starou DVD mechanikou, ale dnes byla vyměněna a problém přetrvává.

    Zkoušel jsem původní přehrávač filmů, VLC, gnome player a nikdy jsem se nedostal dál než do menu (z lokace nelze číst). DVD jsou originální (běžná i ta stánková za pár kč), zkoušeno asi 5 ks a mechanika je zapojena kabelem, který mám vyzkoušený, že funguje.

    Nějaké návrhy na jiný přehrávač, nebo řešení tohoto problému? PC je určeno pouze na prohlížení internetu, koukání na DVD filmy, čtení mailů, ...

    Odpovědi

    21.2.2011 20:34 Lukas
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    wiki.ubuntu.cz
    21.2.2011 20:48 tomvec | skóre: 24 | Kojetín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Vydrž u linuxu. Ta první odpověď byla dost stručná, ale hodně pomůže. Dej na té wiki dotaz do vyhledávání, odpověď najdeš. Totiž z náboženských, licenčních a právních důvodů není (nejen) v Ubuntu ihned po instalaci množství kodeků a různých knihoven, které je nutno potom doinstalovat (DVD, MP3, Flash...). Je to jednoduché, neboj.
    21.2.2011 22:42 Sidi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Děkuji za rychlou odpověď.

    Nejhorší na všem je, že majitelka PC před týdnem ani nevěděla, že windows jdou nahradit a já mám zkušenosti akorát s live ubuntu na flashce při opravách PC, jinak jedu akorát ve win. Ale jinak vypadá vytrvale (aby ne, když jedinou alternativou jsou win v ceně 2300kč :D ) a já se snažím taky učit.

    Odkaz odeslán a snad to pomůže. Až bude čas, tak si taky počtu.
    22.2.2011 00:03 lukove
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Najlepsi je VLC (VideoLan), dokaze prehrat DVD (pokial sa jedna o original dvd a nie len nakopyrovany obsah dvd) s menu ale tiez aj priamo prehrat film bez menu. taktiez dokaze aj stream ak chces pozerat internetovu tv. je to najlepsi prehravac multimedii vobec.
    22.2.2011 00:13 camel1cz | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Jen doplním - VLC přehraje i nakopírovaný obsah DVD. Reálně tedy úplně všechno s čím se běžný user setká a to navíc bez externích závislostí na kodecích atd.

    Doporučuji
    5.3.2011 14:31 Laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    VLC neprehraje vsetky DVD bez kniznice libdvdccs2 ktora je v repozitari Medibuntu.
    22.2.2011 01:12 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Šetřící funkce: pokud CPU pomalu přepíná rychlosti, lze přepínání buď vypnout (nastavit mód performance) nebo přepnout na ondemand, které přepíná prakticky jenom mezi nejvyšší a nejnižší rychlostí. Bohužel neznám nastavování těchto funkcí v Ubuntu, používám Kubuntu.

    Fatal error při bootování: pokud je to chybějící /lib/modules/dlouhé_číslo/modules.dep, tak je to chyba v tom, že se ona chyba vypisuje. Můžete ji ignorovat, systém to nijak neovlivní. Není moc jednoduché se jí zbavit. (Pro rejpaly: ano, ten soubor by tam měl být, ale spolehlivě to funguje i bez něj.)

    Přehrávání DVD: je potřeba doinstalovat kodeky, protože technologie DVD jsou patentované a v některých zemích není legální je používat bez příslušné licence, případně v otevřených systémech (které nebrání uživateli v přístupu k dekódovaným datům na DVD).
    5.3.2011 12:09 Sidi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Tak byly nainstalovány kodeky a vše fungovalo, akorát při kliknutí na Místa -> Pracovní plocha se kdoví proč otevírá VLC player a nedá se vypnout (jen se minimalizuje a stálé zůstává v procesech, třeba 10x). Nedávno navíc VLC zmizelo z lišty a odpojil se net (z pc vede kabel do napájení (PoE) a pak do antény, IP atp. je pevně nastavená) po klinutí v liště na ikonu sítě se to prý připojilo.

    Po opětovném nainstalování VLC nefungují DVD filmy i když kodeky jsou nainstalovány (chtěl jsem to zkusit, ale nespustil jsem ani VLC). Systém je stále v původním stavu po čisté instalaci s aktualizacema a VLC, KMPlayerem, Griffith s Google Chrome - nic navíc tu není a ani to není nijak upravováno, takovéhle problémy bych čekal až po nějaký době používání a instalaci hromady věcí :(

    Jak mám VLC vyhodit ze systému tak, aby nezbyla sebemenší stopa a šlo pak nainstalovat jako úplně čistá instalace?
    5.3.2011 12:27 Sidi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    A teďka systém ani nebere na vědomí vložení jiného DVD. Stále můžu prohlížet složky toho starého DVD, akorát při pokusu o spuštění čehokoliv to vyhodí chybu čtení.

    Co všechno musím při instalaci ubuntu vlastně nastavovat/instalovat? Čekal jsem, že čistá instalace + pár používaných programů a kodeky bude stačit, ale očividně ne ...
    stativ avatar 5.3.2011 14:43 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    To vypadá, že jsi to DVD před vysunutím neodpojil.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    5.3.2011 17:12 Sidi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Ano, neodpojil. Nějak mě nenapadlo, že se musí DVD odpojovat (zvyk z win a v ntb s Ubuntu už mechaniku nemám). Děkuji za radu.
    stativ avatar 5.3.2011 17:29 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    No, správně by ti to nemělo dovolit vysunout DVD, dokud ho neodpojíš. Mechanika by se měla uzamknout a nereagovat na eject. Tohle není úplně normální chování (schválně jsem si to právě zkusil a vysunout nejde). Důvod by mohl znát Jardík, ale to by byla zase přednáška… :-D
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    5.3.2011 18:01 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Normální datové médium mi to nevysune, ale DVD-Video při přehrávání dovolí vysunout a přehrávač zahlásí chybu. To mi přijde OK.
    stativ avatar 5.3.2011 18:04 stativ | skóre: 54 | blog: SlaNé roury
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    DVD Video se totiž většinou nepřipojuje, resp. video jde přehrávat i bez nutnosti ho připojit.
    Ať sežeru elfa i s chlupama!!! ljirkovsky.wordpress.com stativ.tk
    5.3.2011 14:09 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Jak mám VLC vyhodit ze systému tak, aby nezbyla sebemenší stopa
    V Terminálu uživatele root zadat apt-get purge vlc (pokud je vlc instalován přes balíčkovací systém)
    5.3.2011 12:52 Laco
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Urobil si uplne zaciatocnicku chybu. Vnucovat druhym ludom nieco v co nemas doveru ani ty sam... Tvoje znama ti zachvilu prestane doverovat uplne a na pomoc si zavola niekoho ineho kdo jej tam da spolahlivy Windows. Linuxacky odpad nema co hladat na pocitacoch beznych uzivatelov a mozem ta uistit ze peniaze nie su problem. Windows stoji smiesnu sumu ktora je v porovnani s problemami linuxu zanedbatelna... Prajem ti prijemnu zabavu :)
    5.3.2011 14:13 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Ha ha he. Ale máte pravdu, že nejdřív je dobré systém znát, než se ho rozhodnu někde nasadit.
    5.3.2011 17:07 Sidi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy
    Známá na to byla upozorněna a zanedbatelná cena win? 3700 vs 6000 kč mě jako zanedbatelnej rozdíl ceny PC nepřijde (čas na řešení problémů mám a sám se aspoň učím).

    Jinak kdybych linux nechtěl, tak se neptám a rovnou to přeinstaluju na win sám. Každej nějak začínal a rada "nepoužívej linux" mě nezajímá!

    Zajímalo mě hlavně jak to bude fungovat v běžném provozu u běžného člověka (na ntb Ubuntu mám a funguje dobře, i když to je Acer) - pokud ale budu stavět PC normálnímu zákazníkovi, tak samozřejmě nepoužiju systém s kterým úplně neumím (pokud si o to sám nepožádá).
    pepe_ avatar 5.3.2011 17:39 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ubuntu - DVD filmy

    stáhni a nainstaluj přes GDebi TOTO

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.