Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
umount /dev/janevimcotammas
a pak uz by ti melo tlacitko eject na mechanice fungovat
!/bin/bash if [ $# -ge 1 ] then zarizeni=$1 else zarizeni="/dev/cdrom" fi if grep -q $zarizeni /proc/mounts then echo "Odpojuji zařízení" $zarizeni umount $zarizeni eject $zarizeni else echo "Připojuji zařízení" $zarizeni mount $zarizeni fi
eject(už to tady bylo - nejdřív všechny okna zavřít a pak to použít). Je to rychlejší, pohodlnější, lepší, dokonalejší atd. Ten to nejdřív odmontuje a pak vysune.
V RH 7.3 není automoutn (na štěstí). S jádrem je všechno v pořádku. Obecně je 7.3 považovanej za jednu z nejlepších distribucí, která pořád ještě válcuje ty novější (v jistých vlastnostech)
KDE a GNOME mají něco pod pravým tlačítkem myši, když klikneš na pracovní plochu (něco jako "mount") a když klikneš na ikonu namountovanýho CD-ROMu/FLOPPY tak tam bude "umount".
A k tej otázce: Ano, VŽDY musíš namountované zařízení (floppy, cd-rom, karta k foťáku,..) nejdřív odmountovat z filesystému a pak teprve vysunout/vyndat..
Jáchym
Tiskni
Sdílej: