Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ipconfig eth0 10.0.0.2 up; route add default gw 10.0.0.1 dev eth0
(masky jsou jasné - 255.255.255.0
). Zde je asi vše dobře.
Na windows mám 2 síťovky, jedna v netu
192.168.1.20
, bránu má 192.168.1.1
, net normálně funguje.
Druhou síťovku (do které je zapojený debian) jsem nastavil na ip 10.0.0.1
.
Stroje se vzájemně pingnou, ale z debianu se nedostanu ani na výchozí bránu 192.168.1.1
. Kde může být problém? Musím tedy nastavit na windows routování do sítě 10.0.0.0
?
IP forwarding jsem nastavil dle tohoto (regedit IPEnableRouter + restart + 2x "netsh routing ip nat install ...").
Jde nějak ve windows ověřit, že ip forwarding opravdu jede (jinak než wiresharkem)?
Díky za tipy
Řešení dotazu:
Třeba routování na Windows Server, nemohu si stěžovat. To funguje precizně. Sice postup konfigurace pokulhává za iptables, ale nechá se to provádět.Jestli se routování v Linuxu pokoušíte nastavovat pomocí
iptables
, musí vám jako ucházející router připadat i krabička od sirek – routování v Linuxu se nastavuje příkazem ip
, iptables
slouží ke konfiguraci firewallu…
Ovšem pravidla pro směrování je chain FORWARD v IPTABLESTo jsou pravidla pro filtrování (firewall), ne pravidla pro směrování, ty se nastavují příkazem
ip
.
ip
ACL pravidla pro směrování ? Ty jsem celou dobu měl na mysli. To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip
se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?
Ok, tak jak tedy nastavím pomocí ip ACL pravidla pro směrování?To je pro mě novinka, že se bavíme o nějakých ACL. Ale když na to přijde, tak v manuálové stránce je popsána i taková funkcionalita.
Ty jsem celou dobu měl na mysli.To jsem ale nemohl tušit, navíc se z nějakého záhadného důvodu vyhýbáš běžné terminologii.
To se omlouvám, že jsem to nespecifikoval, že mám na mysli ACL pravidla.... pokud se nepletu, tak příkazem ip se nastavují pouze samotné routovací záznamy, ne ?Příkazem ip se nastavuje celá škála věcí okolo síťování, včetně toho, čemu se na linuxu říká routovací pravidla a včetně možnosti nějakou komunikaci blokovat. Firewall je ale samozřejmě mnohem jemnější a popravdě řečeno netfilter/iptables umějí zase daleko víc než jen fungovat jako ACL. Viz třeba tabulky nat a mangle. Část funkcionality je mezi ip a iptables svým způsobem duplicitní.
Dobrý den, pánové, vyřešeno to žel není - windows jsou Win 7 (při win XP by to už jelo) a při nastavení IPEnableRouter = 1 přestane jít internet.Prestal jit internet? Ze jsem si toho nevsiml
Hlavně ale netuším, co nastavit jako výchozí bránu.To musí snad být z topologie sítě zřejmé, co je výchozí brána, ne? Tady asi nebude hlavní problém v ovládání těch windows.
Jinak, nefunguje to na 100% proto, že brána 192.168.1.1 neví, kudy zpět do sítě 10.0.0.0/24Měl jsem pocit, že příkaz route by provedlo samotné "nastavení síťového mostu", ale k tomu bych potřeboval vidět obě sítě.
"Topologie sítě" byla popsána hned na začátku, ne? :).Ne.
Konkrétní odpověď je zřejmě problémNa blbou otázku blbá odpověď, takže asi tak. Alespoň na bezplatném fóru, kde není třeba se o tazatele starat jako o poloboha..
Tiskni
Sdílej: