Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dříve mi Rezound ukládal zvuky do wavu dobře, zatímco teď, když jsem Rezound po delší době použil, najednou ukládá nějaké divné wavy. Tento wav sice můžu otevřít v Audacity a dělat s tím co chci dál, ale Kaffeine, který ostatní wavy přehraje, tyto wavy vytvořené rezoundem nepřehraje, Kaffeine u toho hlásí, že mu chybí plugin pro přehrání tohoto souboru. Což je blbost, protože wav musí jít přehrát vždycky, ostatní wavy taky jdou.
Vyzkoušel jsem pomoci příkazu file porovnat bezproblémové wavy a ty problémové
file -k 10rIceMc-Cinema-DedicationGroove.wav divnysoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hz file -k 01h4313angelia.wav normalnisoubor.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Co s těmi soubory je? Dále nevím, co při ukládání v Rezoundu dělám blbě. Pustil jsem Rezound. Otevřel jsem zvukový soubor ogg, otevřel se dobře, hraje to. udělal jsem nějaké úpravy ve zvuku. nakonec jsem ukládal: Soubor - Save as, zvolím kam chci ukládat a pod jakým názvem. Do názvu použil koncovku .wav, aby nebyly problémy. Ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), což se mi zdá v pořádku. Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdím a v dalším okně dám Sample format - Signet (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none (tomu nerozumím, tak jsem s tím nehýbal), save cues a save user notes, protože nevím, k čemu jsou, tak jsem je nechal zatržené. Potom dokončil uložení. Přesto se uložený wav liší od normálního wavu.
file -k
opět hlásí to, co u normálního wavu. Takže problém vzniká jenom, když do Rezoundu otevřu ogg (mp3 jsem nezkoušel, protože mp3 mi rezound nebere, ale to nevadí) a uložím jako wav. A ať už jsem zvuk v tom Rezoundu nějak upravoval nebo ne. To vznikne ten divný wav, který Kaffeine odmítá přehrát a který file -k
hlásí vlastnosti, co jsem říkal, že hlásí u divných wavů. Takže Rezound asi neumí dobře ukládat zvuk z ogg do wavu. Nebo mám postupovat jinak?
Jsou dva typy wavu - wav a wavpcm Ale který je který? Ten, který běžně používám a o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hza se kterým nemám problémy, je ten normální wav; zatímco ten, na který jsem narazil teď a o kterém
file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, 20294 channels 1414349641 Hza se kterým mám problémy, je ten wavpcm? Nebo obráceně?
Ten, o kterém file -k
říká
jmeno.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hzje totíž ten, který používám pořád a nikdy s ním nebyly problémy. Poradí si s ním Kaffeine, Amarok, K3b při pálení zvukového CD, Audacity, Rezound, a hodně dalších. Zatímco ten druhý, na který jsem narazil teď, mi nepřehraje ani Kaffeine, ani Amarok, oba řvou, že jim chybí plugin, ale program Audacity si s ním poradí.
Jak může ten Rezound někdy ukládat wav prvního typu a někdy wav druhého typu, když při ukládání postupuji úplně stejně? To ho nemůžu nějak přinutit?
Na ten sox jsem zatím nepřišel, ale už se mi povedlo ten rezound přinutit k tomu, aby mi uložil wav typu, na který jsem byl zvyklý. Při ukládání, jak jsem dal Soubor - Save as. Zvolil kam chci ukládat a pod jakým názvem, ve spodní části okna Save File jsem nastavil file filter VAVE/RIFF (*.WAV,*.wav), Dole "save as raw" jsem nezatrhával. Potvrdil a v dalším okně dám Sample format - Signet, Sample width - 16 (protože chci wav s 16 bity), compression type - none, takže všechno jako obvykle, ale důležité bylo nezatrhávat save cues a save user notes. Zřejmě problém předtím vznikl kvůli tomu, že jsem ty dvě věci zatrhával a proto se mi uložil wav, ve kterém byly obsažené nežádoucí věci. Teď, když jsem to uložil bez těchto zatržítek, vznikl wav, na který jsem zvyklý a který funguje ve všech přehravačích a dalších aplikacích a který když zkontroluji v příkazovém řádku, ukáže
file -k bezzatrzitek.wav bezzatrzitek.wav: RIFF (little-endian) data, WAVE audio, Microsoft PCM, 16 bit, stereo 44100 Hz
Včera to bylo poprvé, co jsem Rezoundem zpracovával soubor.ogg, takže jsem nevěděl, že při ukládání do wavu nesmím zatrhávat save cues a save user notes. To mi došlo teď. Dříve jsem v Rezoundu otvíral jenom samé wavy nebo generoval vlastní zvuky; a tady je při ukládání do wavu jedno, jestli ty dvě zatržítka použiju nebo ne, proto ikdyž jsem je zatrhnul, nic se nestalo. Když ale ogg ukládám do wavu, tak to ty zatržítka mají vliv, protože ogg obsahuje kromě zvuku i jiné informace, které se mi uloží (což nechci), když to zatrhnu.
Tiskni
Sdílej: