abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:44 | Upozornění

    Zemřel Rob Grant, spolutvůrce kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    27.2. 17:33 | IT novinky

    Apple oznámil, že iPhone a iPad jako první a jediná zařízení pro koncové uživatele splňují požadavky členských států NATO na zabezpečení informací. Díky tomu je možné je používat pro práci s utajovanými informacemi až do stupně „NATO Restricted“, a to bez nutnosti instalovat speciální software nebo měnit nastavení. Žádné jiné běžně dostupné mobilní zařízení tak vysokou úroveň státní certifikace dosud nezískalo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    27.2. 13:00 | IT novinky

    Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Netflix to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    27.2. 12:44 | IT novinky

    Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie do Spojených států. Výroba v závodě v Houstonu by měla začít ještě v letošním roce, uvedla firma na svém webu. Apple také plánuje rozšířit svůj závod v Houstonu o nové školicí centrum pro pokročilou výrobu. V Houstonu by měly vzniknout tisíce nových pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    27.2. 12:11 | Zajímavý článek

    Vědci Biotechnologické společnosti Cortical Labs vytvořili biopočítač nazvaný CL1, který využívá živé lidské mozkové buňky vypěstované z kmenových buněk na čipu. Po úspěchu se hrou PONG se ho nyní snaží naučit hrát DOOM. Neurony přijímají signály podle toho, co se ve hře děje, a jejich reakce jsou převáděny na akce jako pohyb nebo střelba. V tuto chvíli systém hraje velmi špatně, ale dokáže reagovat, trochu se učit a v reálném čase se hrou

    … více »
    karkar | Komentářů: 8
    27.2. 01:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.2. 21:33 | Nová verze

    Ben Sturmfels oznámil vydání MediaGoblinu 0.15.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. MediaGoblin (Wikipedie) je svobodná multimediální publikační platforma a decentralizovaná alternativa ke službám jako Flickr, YouTube, SoundCloud atd. Ukázka například na LibrePlanet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.2. 15:44 | Zajímavý software

    TerminalPhone (png) je skript v Bashi pro push-to-talk hlasovou a textovou komunikaci přes Tor využívající .onion adresy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    26.2. 12:22 | IT novinky

    Před dvěma lety zavedli operátoři ochranu proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla anebo se vydává za někoho jiného. Nyní v roce 2026 blokují operátoři díky nasazeným technologiím v průměru 3 miliony pokusů o podvodný hovor měsíčně (tzn., že k propojení na zákazníka vůbec nedojde). Ochrana před tzv. spoofingem je pro zákazníky a zákaznice všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    26.2. 03:44 | Komunita

    Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (26%)
    Celkem 974 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Ztracené heslo - reinstalace?

    4.9.2011 12:43 krvesajmon | skóre: 1
    Ztracené heslo - reinstalace?
    Přečteno: 441×
    Dobrý den, při instalaci kubuntu jsem při první výzvě o heslu zadal jednoduché heslo, při druhé výzvě (nevím, o co šlo), jsem nechával prázdné. Teď, když chci instalovat, mi nejde první heslo - hlásí nesprávné heslo, ani ponechání prázdné. Je možné, že jsem to jednoduché zadal špatně, i když bych to jako pravděpodobné neviděl, ale možné ano. Nevadí mi kompletní přeinstalace kubuntu. Ale už nejsem u cd, z kterého jsem ho instaloval a těžko teď udělám nové, kvůli tomu cd budu muset zase cestovat daleko, prekérní situace. Ale instalovat potřebuji. Lze nějak v kubuntu dát reinstal systému? Nebo díky za jiné návody, jak z toho ven. Mimochodem jsem v linuxu nováček, to jste asi poznali.

    Díky

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Jendа avatar 4.9.2011 12:57 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    Pokud máš libovolné linuxové live CD, ze kterého dokážeš nabootovat, nabootuj, připoj to kubuntu a heslo si změň:
    mkdir /mnt/kubuntu
    mount /dev/ten_disk_s_kubuntu /mnt/kubuntu
    chroot /mnt/kubuntu /bin/bash
    passwd uživatel #nebo jenom passwd, to nastaví heslo roota
    
    Kdysi také fungovalo to, že se jádru zadal při bootu parametr init=/bin/bash (musíš se dostat do GRUB menu, asi mačkáním Esc při startu počítače a tam to nějak upravit, je tam takový editor a v něm je řádek něco jako kernel /vmlinuz root=blah, tak tam připiš init=/bin/bash) a ono pak vyhodilo rootshell, kde se dá heslo změnit; nevím, jestli to na Ubuntu ještě funguje.

    Také se dá jako parametr dát třeba break=init, při bootu se to zastaví na jakémsi minimálním shellu, kde půjde systém připojit a chrootnout se tam, jak píšu výše…
    4.9.2011 12:59 Jirka Keresteš | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    V GRUBu při bootování dej jádru parametr init=/bin/bash. Až se objeví prompt, tak je postup následující:
    mount -o remount,rw /
    passwd
    mount -o remount,ro /
    
    a restart. Tím se nastaví nové heslo pro roota.
    A physics book seems to be a mathematician's worst nightmare.
    4.9.2011 13:22 krvesajmon | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    Podle tohoto návodu jsem změnil heslo, zadal jsem to svoje jednoduché, potom se to zeptalo na potvrzení, potvrdil jsem, systém mi řekl, že bylo změněno. Jediné, co nešlo, byl ten poslední příkaz mount -o remount,ro / psalo to, že mount je zaneprázdněný.

    Přihlašování mám automatické, takže do systému jsem se dostal, ALE zkusil jsem nainstalovat Gimp, zeptalo se to na heslo, zadal jsem heslo a... (jak jsem čekal) "Authentication failure, please try again"

    Tedy řekl bych, že i to první bylo dobře, jen mi to prostě nepustí, pořád to tlachá, že zadávám špatné. Nebo to bude tím druhým mount. Nevím. Poradíte ještě?
    Jendа avatar 4.9.2011 13:38 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    Co třeba špatné rozložení klávesnice? Zkus se v terminálu přepnout na roota - su nebo sudo -i, jestli to půjde.
    4.9.2011 13:42 krvesajmon | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    Nene, je to opravdu jednoduché heslo, které je na i na eng klávesnici stejné. Nicméně vyřešeno jednodušším způsobem z jiného fóra:

    "Neviem či systém máš už nainštalovaný ale pokial áno tak pri štarte stlač shift aby si sa dostal do menu Grubu a mohol zvoliť recovery. Potom root prompt (alebo niečo také) a potom jednoduchý príkaz

    passwd meno_uzivatela vypýta si to nové heslo, ktoré sa pri písaní nezobrazuje."

    ...ale! Mám takový pocit, že jsem tam musel... no já nevím, to už je jedno, už mi to jde.

    Díky všem, cením si Vaší pomoci.
    4.9.2011 13:42 kaaja | skóre: 24 | blog: Sem tam něco | Podbořany, Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?

    To bude tím, že passwd mění heslo uživateli root. V kubuntu pokud se nepletu se do sudo zadává heslo aktuálně přihlášeného uživatele. Takže se heslo musí změni tomu uživateli. Místo passwd zadejte:

    passwd login_uzivatel_co_pouzivate
    4.9.2011 13:43 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    A jaké heslo to po tobě chce ?

    USER nebo ROOT ?

    Prostě v ubuntu (kubuntu) bývá root zakázán a používá se pro správu ten první user co jsi zadal.

    Asi jsi si popletl hesla.
    xkucf03 avatar 4.9.2011 16:10 xkucf03 | skóre: 50 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Ztracené heslo - reinstalace?
    Ono to má být jednodušší (člověk pak má jedno heslo pro uživatele i přepnutí na superuživatele), ale koukám, že pro některé lidi je to pak složitější.

    Jinak root ve výchozím stavu není zakázán, akorát nemá nastavené heslo.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.