Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravím,
snd_emu10k1: probe of 0000:0d:01.0 failed with error -16- tak tento error se od upgradu na linux 3.1 (víceméně vanilla) objevuje v mém
dmesg
při zhruba 90% startech systému. Zároveň má za následek neexistující audigy kartu v /proc/asound/cards
a tím pádem i ticho v mých sluchátkách. Na starším kernelu 2.6.39.4 se to děje jen výjimečně (tak 3% všech bootů).
Z hledání Googlem jsem zjistil, že problém je nejspíš v "obsazeném" IRQ - všiml jsem si, že na 2.6.39 je "nvidia" na IRQ 17 a "emu10k1" na IRQ 16 (spolu s dalšími drivery) - pamatuji si hlášky typu "disabling IRQ 17: nobody cared" při probuzení ze suspend-to-ram, kterým jsem ale moc nevěnoval pozornost, protože vše fungovalo.
Teď, když nvidia sedí na IRQ 16, je možné, že to emu10k1 vadí. Zkoušel jsem všechny možné irq-related věci z kernel-parameters.txt, včetně acpi_irq_balance, acpi_irq_pci, irqpoll, routeirq, ..., ale nic očividně nepomohlo. V asi 10% všech bootů driver úspěšně naběhne, na IRQ 16.
Přehození karty do jiného PCI slotu taky na této základní desce (Asus P8Z68 Deluxe) moc nepřipadá v úvahu a v BIOSu jsem nenašel nic souvisejícího.
Žádám tedy o radu - setkal se s podobným chováním už někdo? Kamarád mi potvrdil, že jeho Audigyna občas "nestartovala" i ve Windows, je to rozšířenější problém? Díky.
Řešení dotazu:
Tak jsem nejspíš přišel na příčinu:
options snd-hda-intel index=-2 options snd_emu10k1 index=0"něco" asi zabralo index 0, který si pak emu10k1 nemohl vzít pro sebe. Teď jen zbývá vyřešit tento problém. Už v minulosti jsem našel něco o "slots=" optionu pro snd.ko, problém je ten, že od nějaké verze kernelu zřejmě snd.ko neexistuje, tudíž jsem zůstal u indexů. Věci jako pcm.default nechci používat už jen proto, že existují programy, které je ignorují a tupě používají první zvukovku. Vsadím boty, že i přestože je NVidia součástí snd-hda-intel, tak dělá problémy právě ona. Po zakomentování obou řádků:
$ cat /proc/asound/cards 0 [PCH ]: HDA-Intel - HDA Intel PCH HDA Intel PCH at 0xfb820000 irq 22 1 [NVidia ]: HDA-Intel - HDA NVidia HDA NVidia at 0xfb080000 irq 17 2 [Audigy2 ]: Audigy2 - SB Audigy 2 ZS [SB0350] SB Audigy 2 ZS [SB0350] (rev.4, serial:0x20021102) at 0xa000, irq 16
No ... opravdu nevím, co mě přimělo dát CONFIG_SOUND
jako "y", ale snd.ko v modules.builtin mě na to úspěšně odkázal, takže následovala změna za "m", rekompilace kernelu, použití "slots=" namísto indexů, a po 3 zkušebních restartech to vypadá, že si Audigy2 úspěšně drží index 0.
Takže problém zdá se být vyřešen. Zajímavé je, že se s podobnými problémy plácám třeba i týden, pak napíši dotaz sem a mám problém do pár minut/hodin vyřešen i bez pomoci někoho jiného -- no, alespoň to (snad) pomůže dalším uživatelům.
Jen pro doplnění; používám globální append= v lilo.conf - mám tam už "nomodeset" (pro binární nvidia driver), takže vím, že to funguje.
Tiskni
Sdílej: