Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Řešení dotazu:
$ touch Nod32\ -\ 32\&64bit\ work\ licence\!.rar $ ls Nod32 - 32&64bit work licence!.rar $ rm Nod32\ -\ 32\&64bit\ work\ licence\!.rarmožná Vám pomůže, když si nainstalujete nebo začnete používat bash-completion http://goo.gl/bBG0V nebo nějaký souborový manažer, např. Midnight Commander - balíček hledejte pod názvem mc http://goo.gl/xGJnx
možná Vám pomůže, když si nainstalujete nebo začnete používat bash-completionNa tohle vůbec není bash-completion potřeba. Stačilo by začít používat klávesu tab.
ls -l Nod32*licence*a pokud ve výpisu nejsou jiné soubory, které smazat nechci, už jen
rm Nod32*licence*
rm -i Nod32*
Kromě zpětného lomítka (které se označuje jako "escape character") by mělo pomoci i ohraničení řetězce jednoduchými úvozovkami:
rm 'Nod32 - 32&64bit work licence!.rar'
jednoduchými úvozovkamiProsim, co to jsou jednoduche uvozovky? Tento znak v cestine neznam. Znam leda uvozovky. To, co jsi pouzil v ukazce, je tzv. apostrof, pokud jsi ten vyraz jeste nikdy neslysel
Můj "omyl" vězí v tom, že v manuálu pro Bash se používá termín "single quotes" pro tvůj apostrof.
Jinak máš pravdu, že je to apostrof.
Ale je divné, že v manuálové stránce k Bash používají termín "single quotes".
Díky
'A co je tohle? (0x60 v ASCII)
`A případně co je tohle? (čárka nad písmenem bez písmene) (0xB4 v ISO8859 i Win1250 a 0x00B4 v Unicode)
´A případně kde se to standardně použije. Díky.
char
).
2. Nevím, jaký je oficiální český název, vždy jsem slyšel jen „obrácený apostrof“. V ASCII se někdy používalo místo levých anglických uvozovek. V češtině se pokud vím nepoužívá, jinak je to obrácená čárka nad písmenem bez písmene, třeba pro „à“.
3. je prostě čárka nad písmenem bez písmene Prosim, co to jsou jednoduche uvozovky?V kontextu shellu se tím zcela jistě myslí ASCII znak, který slouží jak pro jednoduché uvozovky, tak pro minuty, tak pro apostrof.
Tento znak v cestine neznam.To je chyba. Ale pravdou je, že se ‚jednoduché‘ užívají celkem zřídka, tuším hlavně uvnitř klasických, tedy „dvojtých“ uvozovek.
201A;SINGLE LOW-9 QUOTATION MARK;Ps;0;ON;;;;;N;LOW SINGLE COMMA QUOTATION MARK;;;; 2018;LEFT SINGLE QUOTATION MARK;Pi;0;ON;;;;;N;SINGLE TURNED COMMA QUOTATION MARK;;;;Zdroj: ftp://ftp.unicode.org/Public/UNIDATA/UnicodeData.txt Jen pozor na to, že LEFT SINGLE QUOTATION MARK i LEFT DOUBLE QUOTATION MARK jsou v češtině používány jako pravé jednoduché a dvojité uvozovky.
Tiskni
Sdílej: