Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
prosíím:)
Zhodnoťte z bezpečnostního hlediska dvě varianty nasazení služeb pro SMB:
a) společnost se vydá cestou veřejného cloudu
b) společnost se rozhodne veškeré služby poskytovat u sebe na vlastním serveru
tak z bezpečnostního hlediska určitě b.To je nesmysl. Takhle obecně se to říci nedá. Záleží na smlouvách, na garancích, na požadavcích na služby… Zkuste si to porovnat třeba na některých problémových situacích. Pokud budete mít třeba jednoho správce, ten odjede na dovolenou a něco se stane, budete čekat 14 dní, než se vrátí. Pokud to budete odebírat jako službu, budete mít ve smlouvě nějakou dostupnost, pravděpodobně řádově nižší než 14 dní. Nebo pokud vás zasáhne nějaká živelní pohroma, budete mít server a zálohy dostatečně geograficky oddělené, aby aspoň jedno zůstalo nepoškozené? Co se týče přístupu k datům, zaplatíte takové odborníky, kteří budou lepší, než ti, kteří pracují pro nějakého poskytovatele služeb?
Zajímalo by mne, zda bězná smlouva s poskytovatelem cloud řešení zahrnuje v definovaném a objedateli přijatelném čase i migraci obsahu/formy clodu jinam(případně kam), například v případě nastalých existečních(obchodních, provozních) problémů provozovatele. Zatímco osoba správce (aktuální, budoucí) lokálního řešení bude služby poskytovat minimálně do doby dokud je placen, u providera cloudu v problémech ochota individuálního zázkazníka zaplatit stačit nemusí.
Od vyexportovaných dat k běžícímu prostředí může být ještě dlouhá cesta.Což platí pro SaaS i in-house řešení úplně stejně, takže podle toho se asi rozhodovat nebude.
Tiskni
Sdílej: