3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Jestli to neni src.rpm, tak zkus ten rpm -i BALIK.rpm
Jestli jsi to zkusil a rve to nejaky "dependency failed", tak zkontroluj, jestli sis na slacka nainstaloval to, co to rpmko chce a jestli to tam mas, tak zkus rpm -i --nodeps BALIK.rpm. Az to nainstalujes, tak to zkus spustit a doufej, ze mas na slackovi opravdu vsechno, co ten icewm chce. (k tomuhle jsou dobry prave ty rpm/deb distra, ktery si reknou, co vsechno potrebujou, coz slack neudela)
Jestli mas src.rpm balik, tak zkus rpm --rebuild BALIK.src.rpm a mel by se zacit kompilovat. Az kompilace skonci, melo by se hlasit neco jako Written: .... BALIK.rpm, takze mas hotove binarni baliky a nainstaluj podle predchoziho odstavce. Jestli to pri tej kompilaci krici nejaky zavislosti, jakoze asi bude, zkus dat zase rpm --rebuild --nodeps BALIK.src.rpm a kdyz to ani ted nepujde, stahni si radsi normalni zdrojaky tar.bz2 nebo tar.gz (sources) a zkopiluj sam
Kdyz mas zdrojaky v tar.bz2 nebo tar.gz, tak udelej jako uzivatel root tohle tar xjf balik.tar.bz2; cd icewm-1.2.9; ./configure && make && make install (kdyz mas tar.bz2) nebo tar xzf balik.tar.gz; cd icewm-1.2.9; ./configure && make && make install (kdyz mas tar.gz). samozrejme to predpoklada, ze mas nainstalovanej make, gcc (plus hlavickovy soubory k ruznym programum-glibc, Xka ..., vetsinou ti ten ./configure rekne, co nenasel), dale mozna taky autoconf a automake a spoustu dalsich vyvojovych nastroju. Proste dependency nekdy serou, ale nekdy je skvely, ze je mame
snad se ti to povede rozchodit, IceWM je hezkej, kdyztak napis konkretne, kde skejsnes
Druha moznost je nainstalovat ten program, pak ho spustit a ono to zarve, ze to neco nemuze najit. Tak pak najit balik, kterej obsahuje ten konkretni program, co je pozadovan, nainstalovat a zkusit znovu. Ale tenhle postup je opravdu hroznej, protoze nakonec se ti to treba podari spustit, ale s tim, ze to zrovna nebude vyzadovat nejakou knihovnu, kterou nemas. Ale pak se pokusis pouzit nejakou funkci, na kterou je ta nenainstalovana knihovna potreba a treba ti to cely spadne a budes nadavat na linux, jak je podelanej.
Jeste je moznost pustit program pres strace a pak se podivat, jaky soubory ten program hleda a chce otevrit a podle toho doinstalovat potrebny baliky (ale zase musis vedet, k jakymu baliku patri pozadovana knihovna/soubor).
Nejlepsi reseni je, pouzivat jako zacatecnik nejakou distribuci, kde ti balickovaci system (rpm/deb) rekne, jaky knihovny potrebuje. Pak bys mel mit zarucenou temer 100% funkcnost.
ldd
. To vypíše všechny knihovny co to používá a stačí jen v manifestu najít balíčky a je to.
Tiskni
Sdílej: