Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Přímo jako recyklační OS je dělaný Joli OS. Je jednoduchý a jde instalovat přímo z Windonwsů. Českou komunitu nemá, ale hodně vychází z Ubuntu. Hodně mi na něm ale vadí, že nejde tolik přizpůsobit vzhled.
1. Jestli to myslíš s Linuxem opravdu vážně, potom se nauč alespoň základy angličtiny. (Jestli tomu už tak není.)
2.Jak už bylo napsáno, tak stabilitá nemá co dočinění s tím, že po odinstalování blíčku zůstane v systému "balast". Stabilita znamená chod bez zatuhávání/zasekávání... Jinak to že se ti systém trhá je tím, že máš "šrot", resp. jsi zvolil programy příliš náročené pro tvůj "šrot".
3. Doporučuju použít "lehkotonážní" aplikace. S těmi by to mělo chodit relativně "dobře".
4. V dnešních distribucích je potřeba kompilování (pokud tedy nejsi vývojář) minimální. Výjimkou je Linux From Scratch, Gentoo...
U ubuntu se jaksi předpokládá, že si jeden nainstaluje buď ubuntu nebo xubuntu. Jinak jsem se v ubuntu z žádnými problémy s instalováním a odinstalovámím balíčků nesetkal.
Nedávno jsem na notebook s celeronem M a 512MB RAM přidal dalších 512MB za 50Kč z bazaru a běhá to pod ubuntu jak víno.
Pokud z toho chceš vymáčknout víc, tak arch a sestavit si to podle svýho (třeba tam nasadit taky lxde, mít to jako to lubuntu, ale s menší spotřebou paměti a místa na disku, protože tam nebudou zbytečnosti). Tam se dá dosáhnout lepších výsledků, ale trvá to dlouho a chce to hodně námahy. Česká komunita moc nefunguje (web je v rozkladu, na irc a jabber konferencích je 5 a míň lidí, ale když už tam sou, tak sou schopný poradit), na oficiálnim anglickym webu je sice plno návodů přeloženo i do češtiny, ale sou většinou zastaralý a nekompletní (asi jako rozdíl mezi českou a anglickou wikipedií). Takže to chce angličtinu, stačí na úrovni čtení manuálů.
Ze závislostma problémy nebejvaj, aspoň u věcí z core a extra, u community může trvat dýl než to někdo překompiluje s těma novejma knihovnama a věci z AURu si musíš pohlídat sám. Když už něco po aktualizaci přestalo jít, protože tomu chyběla nějaká stará verze knihovny, tak to bylo většinou zkompilovaný z AURu a muselo se to překompilovat, pokuď to bylo z repa, tak to časem spravili sami (nebo si to člověk spravil sám že se mu nechtělo čekat a za dva dny se stejná oprava objevila i v repu)...
Tiskni
Sdílej: