Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Funkce: -r, --show zjistí a vypíše aktuální stav hodin reálného času --set nastaví RTC na hodnotu zadanou přepínačem --date -s, --hctosys nastaví systémový čas podle hodin reálného času -u, --utc hodiny reálného času jdou v UTCPokud si tedy vypíši hwclock -u, zobrazí se mi náš čas, ktery bych rad v systemu. Zvolím tedy hwclock -u -s, abych do systemových hodin dostal požadovaný čas, což se také povede. Jen pro kontrolu, hwclock -r opět zobrazi UTC (tedy dve hodiny nazpet oproti našemu času). Problem nastava po rebootu. Windows a Wheezy totiž začnou ukazovat o dvě hodiny navic oproti našemu času. To se neni čemu divit, protože když vlezu do biosu, namisto požadovaneho UTC času (dvě hodiny nazpet vuči našemu lokalnimu času) je tam (právě) náš lokalni čas. Tudíž se nedivím že windows a wheezy jdou, dle nastavení, o další dvě hodiny dopředu. Podivné je chování freezyho. Ačkoli ten ma take nastavené, že hardwarove hodiny ma považovat za UTC čas, zobrazí naše hodiny bez problemu. Tedy v panelu mam požadovaný čas, mam ho i v date, nicmene ho dostanu i po vypsani hwclock -r. Tudíž je zřejmé, že navzdory nastavení pracuje freezy s lokalnim časem, který navzdory nastavení uklada přimo do hardwarovych hodin, což zpusobuje posun ve zbylych systemech. Freezy je na disku zhruba o nekolik mesiců dele nez wheezy, drive na nem kratce běželo NTP. A teď babo raď.
Pokud k tomuto příkazu přidáte ještě parametr --utc a přesto dostanete náš lokální čas, pak je "pravděpodobně" (tzn. si to myslím) vše v pořádku.Asi budu umlácen argumenty typu "máš čist náhled komentáře", takže ani nebudu spílat nad absencí "upravit komentář" u komentů bez reakce.
Pokud hwclocku nedáš --utc nebo --local, tak se řídí konfigurací uloženou v /etc/adjtime. Tam se konfigurace zapisuje s každým zavoláním hwclock --systohc.
Nevím, jak tam máš instalované jednotlivé operační systémy, ale tipl bych si, že jak se střídaly, tak nesouhlasil obsah hardwarových hodin a /etc/adjime v daném kořenovém souborovém systému.
Tiskni
Sdílej: