Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Tak, ako som napisal v prvom prispevku, webovy server je za firewallom, ktory vie pracovat iba s IPv4.1) To neříká nic o tom, zda webový server může či nemůže komunikovat po IPv6. 2) To neříká nic o tom, zda lze situace změnit.
Takze IPv6 adresa na webserveri mi je nanic.Non sequitur.
A co chcem dosiahnut? Dostupnost webovej prezentacie organizacie cez IPv6.Z důvodu statistik a logů dopočuju webserver dostat na IPv6. Pokud pro tebe nejsou důležité, ze to vyřešit triviální tcp proxy například na bázi inetd a netcatu. Ale teď už odpovídám na skutečnou otázku z reálného světa, dosud se tvůj dotaz vůbec zodpovědět nedal.
je mozne prevadzkovat IPv4 a IPv6 s existujucimi sietovymi kartami alebo treba doinstalovat tretiu?Samozřejmě stačí pouze jedna karta na oba dva protokoly. Ono je jí docela dost jedno co na ní běží, pokud neberu v úvahu různé offloadingy.
je mozne prevadzkovat iptables a ip6tables na jednom stroji sucasneSamozřejmě
akym sposobom sprevadzkovat preklad IPv4-IPv6 (je NAT stabilny?)NAT? Fuj. Existuje několik mechanismů pro přechod. Nejsem takový guru abych ti konkrétně poradil. Snad by bylo nejlepší IPv6 přes ten firewall tunelovat přes to GRE.
??? Co tym myslite?To, co říkám. Jeden otazník k vytvoření otázky stačí. Možná by se dal použít NAT64 s vlastním prefixem. Nicméně to stále není typickým použitím této technologie a NAT64 je v tomto případě kanónem na vrabce.
Tiskni
Sdílej: