Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zajímalo by mne, jak by se k tomu stavěl případný soud, kdyby podnikatel neustoupil vydírání ze strany úředníků. Doklady přece potřebnou dobu uchoval. Zanedbal něco? Měl udělat něco, co neudělal a co mu ukládá zákon?
Jinak pro finanční úřad a pod bych si udělal kopie, a origunál k té kopii přicvakl že po 1/2 roce originál vybledne není můj problém, já účtenku mám i kopii co víc pro to udělat a že ji úředník nepřečte není můj problém, ať si to dohledá u výrobce....Zádrhele jsou tam dva:
V jakou chvíli přesně doklad přestává být dokladem? Když ho nepřečte úředník s pěti dioptriemi? Když ho nepřečte úředník se dvěma dioptriemi? Když nejde přečíst mikroskopem nebo s nějakým speciálním vybavením? Kde je tohle specifikované?
K dokladu bys měl mít odpovídající záznamy v účetnictví, stejně tak by je měl mít prodejce. Takže v případě nečitelných dokladů by mohl jít kontrolor za dodavatelem a chtít vidět jeho záznamy – ten by ale v tu chvíli nevěděl1, proč ho kontrolují, tak by prostě ukázal svoje záznamy. Spíš než úmysl bych v tom viděl neznalost/nedbalost.
Horší je to s reklamacemi, tam to chce trvanlivější doklady a/nebo záruční listy.
[1] kdyby to vědět, tak by mohl chtít šidit a říct, že nic takového neprodal, a ušetřit tak na daních, ale to by zase musel všechny doklady přečíslovat, takže by pak neseděly s čísly na dokladech od jiných zákazníků, případně do těch vzniklých mezer vrazit nějaké fiktivní faktury na nízké částky…
...že podpora v CUPS snad ani nedává moc smysl.
Ale, ale.... Např. termotiskárny BOCA mají driver pro CUPS a tak stačí udělat postscript nebo pdf potřebné velikosti a odeslat.
Výhoda je v tom, že můžete tisknout po síti, zařazování tiskových úloh. Prostě CUPS.
V Cupsu bych pak nastavil tiskárnu Generic/text-only nebo Generic/Raw Queue nebo Generic/ESC/P Dot Matrix nebo IBM-Compatible Dot Matrix.
<a href="ean:1234">1234</a>
Co se týče běžných jehličkových POS tiskáren, typicky to bývá tak, že tisk řeší přímo pokladní SW pomocí předpřipravených profilů a do tiskárny posílá plaintext + řídící ESC sekvence. Seznam řídících sekvencí lze dohledat v manuálu, který je ke stažení na strákách EPSONu případně STAR (asi nejrozšířenější modely na eshopech u nás), takže není problém si napsat vlastní CUPS backend, pokud váš POS tisky neřeší.
U jednoho mého klienta používám na Linuxu POS napsaný pro DOS (běžící v DOSEMU) jak s tiskárnami STAR (SP500), tak EPSON (TM-U220PD) a tisknu do RAW queue v CUPSu bez sebemenších problémů včetně otevírání pokladní zásuvky.
Tiskni
Sdílej: