Byla vydána nová verze 17 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.05.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nově je implementováno standardizované simulační rozhraní ROS (Robot Operating System) 2.
Nejnovější X.Org X server 21.1.17 a Xwayland 24.1.7 řeší 6 bezpečnostních chyb: CVE-2025-49175, CVE-2025-49176, CVE-2025-49177, CVE-2025-49178, CVE-2025-49179 a CVE-2025-49180. Nils Emmerich je nalezl koncem března a dnes publikoval detaily.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.4 (Mastodon). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovek v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
UN Open Source Week 2025 probíhá tento týden v sídle Organizace spojených národů v New Yorku. Středeční a čtvrteční jednání bude možné sledovat na UN Web TV.
Byla vydána nová verze 2.50.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 98 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Infrastrukturu pro chatovací aplikaci Telegram provozuje člověk s vazbami na ruské zpravodajské služby. Upozorňují na to investigativní novináři z redakce iStories. „Vedneev dodává služby ruskému státu včetně jeho jaderného institutu nebo zpravodajské službě FSB,“ říká v podcastu Antivirus novinář Jan Cibulka. Uživatelům, kteří si chtějí své informace chránit, doporučuje Telegram vůbec nepoužívat, a raději zvolit jednu z alternativ, WhatsApp nebo Signal.
The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Zajímalo by mne, jak by se k tomu stavěl případný soud, kdyby podnikatel neustoupil vydírání ze strany úředníků. Doklady přece potřebnou dobu uchoval. Zanedbal něco? Měl udělat něco, co neudělal a co mu ukládá zákon?
Jinak pro finanční úřad a pod bych si udělal kopie, a origunál k té kopii přicvakl že po 1/2 roce originál vybledne není můj problém, já účtenku mám i kopii co víc pro to udělat a že ji úředník nepřečte není můj problém, ať si to dohledá u výrobce....Zádrhele jsou tam dva:
V jakou chvíli přesně doklad přestává být dokladem? Když ho nepřečte úředník s pěti dioptriemi? Když ho nepřečte úředník se dvěma dioptriemi? Když nejde přečíst mikroskopem nebo s nějakým speciálním vybavením? Kde je tohle specifikované?
K dokladu bys měl mít odpovídající záznamy v účetnictví, stejně tak by je měl mít prodejce. Takže v případě nečitelných dokladů by mohl jít kontrolor za dodavatelem a chtít vidět jeho záznamy – ten by ale v tu chvíli nevěděl1, proč ho kontrolují, tak by prostě ukázal svoje záznamy. Spíš než úmysl bych v tom viděl neznalost/nedbalost.
Horší je to s reklamacemi, tam to chce trvanlivější doklady a/nebo záruční listy.
[1] kdyby to vědět, tak by mohl chtít šidit a říct, že nic takového neprodal, a ušetřit tak na daních, ale to by zase musel všechny doklady přečíslovat, takže by pak neseděly s čísly na dokladech od jiných zákazníků, případně do těch vzniklých mezer vrazit nějaké fiktivní faktury na nízké částky…
...že podpora v CUPS snad ani nedává moc smysl.
Ale, ale.... Např. termotiskárny BOCA mají driver pro CUPS a tak stačí udělat postscript nebo pdf potřebné velikosti a odeslat.
Výhoda je v tom, že můžete tisknout po síti, zařazování tiskových úloh. Prostě CUPS.
V Cupsu bych pak nastavil tiskárnu Generic/text-only nebo Generic/Raw Queue nebo Generic/ESC/P Dot Matrix nebo IBM-Compatible Dot Matrix.
<a href="ean:1234">1234</a>
Co se týče běžných jehličkových POS tiskáren, typicky to bývá tak, že tisk řeší přímo pokladní SW pomocí předpřipravených profilů a do tiskárny posílá plaintext + řídící ESC sekvence. Seznam řídících sekvencí lze dohledat v manuálu, který je ke stažení na strákách EPSONu případně STAR (asi nejrozšířenější modely na eshopech u nás), takže není problém si napsat vlastní CUPS backend, pokud váš POS tisky neřeší.
U jednoho mého klienta používám na Linuxu POS napsaný pro DOS (běžící v DOSEMU) jak s tiskárnami STAR (SP500), tak EPSON (TM-U220PD) a tisknu do RAW queue v CUPSu bez sebemenších problémů včetně otevírání pokladní zásuvky.
Tiskni
Sdílej: