OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Poradna je snad od slova ptat se tak co furt zamykate vlakna,ja vim je to jednoduchy,ale poradit uz tezsi.
Nejjednodušší bude, když ten DisplayLinkový bazmek prodáte v nějakém PC bazaru či na Aukru a místo něj pořídíte jiný s rozhraním HDMI. Ten by měl fungovat zcela bez potíží.
Kdybyste si o problematice něco přečetl, dozvěděl byste se, že podpora DisplayLinku na Linuxu není zrovna dobrá; zejména proto, že jde o proprietární technologii ke které nejsou veřejně dostupné oficiální specifikace. To je jeden z důvodů, proč si je uživatelé Linuxu moc nepořizují. Narazit na někoho, kdo by konfiguraci podobou té vaší provozoval je tudíž dost obtížné, zejména pokud se omezíte na česká fóra. Co jsem tak letmo koukal, postup se různí v závislosti na typu displeje, verze jádra atp. Poradit je v takovém případě setsakra těžké, zejména pokud radíte úplnému začátečníkovi. S leností to nemá nic společného.
mohl bych si k tomu pripojit 7"palcovy intel notebook ale to by stratilo kouzlo lehkosti 0,80kg uz to chapete.Ja jdu vyslovene po mrnavych vecech
Pro dnes koncimNešlo by to například provždy?
Tak admine opet se hlasim ...Ty si to nejak nepochopil. Tu admin nie je na to, aby odpovedal na otázky. Admin len moderuje diskusné fórum, čo znamená, že dáva pozor na to, aby sa ľudia v diskusii vyjadrovali slušne a k veci. V princípe nemusí byť nijak zvlášť odborne zdatný. Na položené otázky odpovedajú ľudia, ktorí fórum čítajú, príslušnú odpoveď poznajú a majú chuť do fóra prispievať. Ak odpoveď nedostávaš, tak najskôr preto, že odpoveď nepoznajú alebo nemajú chuť sa o ňu podeliť. Ak nepoznajú, tak sa skrátka nedá nič robiť - kde nič nie je ani smrť neberie. Ak nemajú chuť ... tak musíš nejak zvýšiť ich motiváciu. Zatiaľ postupuješ opačným smerom.
Tiskni
Sdílej: