Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-09 aneb Eclipse 4.33. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Kdyz budes mit SW raid a za usetrene prachy za HW raid koupis ty SSDcka jak je ti navrhovano nize, tak kdyz se ti neco vysere (radic, deska), tak proste disky vezmes a das je na jinou desku / radic a jede se dal.+1
Očividně to není tak jednoduché a jasné, jak jsem si myslel.A tak začíná cesta moudrosti…
iotop
, tak odpovídala propustnost 300-500 kB/s. To jsem začal už dělat časté zálohy a po dalším měsici a půl když se objevila první chyba, tak jsem flash vyměnil za malý 2,5" rotační disk. Flash jsem přeformátoval zpět na FAT a funguje tak jak má, tedy čtecí a zápisové funkce jsou někde na 80% tabulkových.
Mé poučení z toho je, že pokud se flash disk použije na zcela něco jiného než má, tak se to může střetnout z optimalizací, kterou v HW vyrobili. Pro ten můj flash to možná je to, že možná v oblasti FAT arey mohou mít i nějaké doplňkové optimalizace, aby oblast zvládla časté přepisy, ale jinak neoptimalizují nic, očekávají prostě jednoduchou kopii sady souborů do něj nebo z něj a práce s Flash diskem jako s normálním filesystémem ho zabije. Pro consumer SSD mohou očekávat zápisy ve filech, tedy ve větších blokových skupinách, a práce v RAIDu ho zabije stejně.
/dev/sda2
a /dev/sdb2
nové blokové zařízení /dev/md0
. Při zápisu do nějakého bloku zařízení /dev/md0
vrstva RAID požadavek zachytí a rozpočítá na bloky na zařízeních /dev/sda2
a /dev/sdb2
do nichž se má zapsat. Na jakémkoliv blokovém zařízení mohu vytvořit cokoliv za následujících operacífdisk
a vytvořit na zařízení "partition table" a nějaké oddíly/dev/md0
. Teď jsem si zkusil, abych si ověřil, že nekecám, vytvořit na LVM (které je na jednom oddílu jednoho disku /dev/sda3
) další oddíl /dev/dm-3
, na tento oddíl pustit fdisk
vytvořit na něm partition table a dva primární oddíly, a tyto dva oddíly se mi normálně objevily jako /dev/dm-4
a /dev/dm-5
a mohl jsem je v pohodě naformátovat. (Samozřejmě že takto to udělat je nesmyslné, ale jen jsem tím ilustroval, že se se zařízeními může pracovat tak jak člověk potřebuje.)
Z praktického pohledu je, ale LVM nad RAIDem nejefektivnější přístup.
Jestli jsem to dobře pochopil, tak pokud tam máš dva disky a na každém dvě partišny, a dvě a dvě chceš mít v RAID1, tak ano, musíš vytvořit dvě pole.
mdadm --create /dev/md0 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda1 /dev/sdb1 mdadm --create /dev/md1 --level=1 --raid-devices=2 /dev/sda2 /dev/sdb2
Pokud má být první jako boot, tak možná chceš ještě přidat u prvního:
--metadata=1.0
(né že by to bylo nutné, ale je to takový foklór )
Ta klikátka nikdy nevím co dělají, takže neporadím, vždy si to hezky připravím předem s plnou kontrolou, ať žije PartedMagics…
Takže tvými slovy: „je třeba pro každý oddíl vytvořit zvlášť spojení raidu“.
Definuješ CO se má zrcadlit a můžeš zrcadlit disky, partišny, nebo i LV, nebo třeba i dva RAM disky. No a pokud tam chceš zcradlit partišny, tak musíš pro každou zvlášť.
Zdravim,
neco jsem hledal ... narazil jsem na tento dotaz ... rad bych se podelil o zkusenosti - myslim, ze to bude poucne a take to odpovi na dotaz/y z tohoto fora.
Nepovazuji se za zadneho vedatora, nebo guru .. s PC jsem zacinal za minuleho rezimu v jedne vyzkumne instituci na pracovnich stanicich HP - vzpominam si treba jaky to byl problem, kdyz tusim v DOSu 3 neslo cist diskety z predchozich verzi DOSu (snad si to pamatuji dobre) a vsechny programy/knihovny se musely prepsat (rucne) ;O)... atd. V Linuxu jsem se zacal vrtat nekdy ve verzi 0.9x .. byl jsme u toho, kdyz se neco cemu se dnes rika internet provozovalo na modemech 9,6kbps, potom Zyxel 19,6kbps, pak Motorola 64 ... novinky uz dnes nestiham sledovat (s tremi detmi zvlaste) a jsem rad, kdyz neco udelam a funguje to i po letech k spokojenosti a dal se v tom nemusim vrtat. Prvni SW raid jsme zprovnozil nekdy v roce 93 ci 4. Fungoval urcite cca min 6let bez problemu, nez jsem jej ztratil z dohledu.
Historie:Pred cca rokem jsem se dostal ke sprave jednoho zdravotniho centra, kde byla hlavne potreba zprovozneni zaloh s urcityma specifikama (jednak z nove legislativy ... mnoho samostatnych PC az po SQL data ci RTG).
Vse pry podle vedouci lekarky a majitelky funguje, az na male detaily. Trosku mne prekvapilo, kdyz jsem zjistil, ze zalohovaci server co pry zalohuje kazdy den je vypnuty a podle logu uz vice nez pul roku nebyl zapnut, podle logu mely disky k sedesati C, atd.
Ale co, byla to pro mne dalsi vyzva, na ktere si uz predtim vylammalo podle pani majitelky nekolik firem zuby.
Nejdrive jsem z nedostatecne aktualni neznalosti veci a take z duvodu uspory financi pouzil stavajici HW s fake raid -> raid1 ... na Win platforme. V minulosti to fungovalo (jine platformy). Domnival jsem se, ze je to i pro tento pripad dostacujici.
Reknu vam nekolika mesicni pribeh kratce: Chyba lavky !!! Cca 2x do tydne se odpojil jeden disk .. pote neumerne dlouha doba remirroru - cca 22h ... "zadny" duvod vsak SW Raid konzole nesdelila ... . Rekl jsem si, ze je cas prejit na Linux ... zkousel jsem ruzne distra/fs, testoval, meril ... koupil jsem HW RAID 4xSATA ... potom jsem po cca dvoudennim testovani disku zjistil (vedouci lekarka byla nepricetna, proc jim ty zalohy nejdou (jako predtim)), ze jedn disk i kdyz funguje ma nejaky HW bug ... . HW raid mel vyhodu v vetsich rychlostech za urcitych podminek (je treba baterii ci UPS&manualni konfig kvuli bezpecnosti), rychlejsi remirror, nejaka podpora od vyrobce, atd.
Porad to vsak nebylo ono, podle meho standardu.
Kdyz udelam zaver, nejsem sice 100%ne spokojeny (neni to takove jake bych si to predstavoval a mohl bych rici, ze jsem sam za sebe spokojeny), ale je to stav, kdy vse bezi jak ma a nemusim se v tom uz delsi dobu (tydny) nijak aktivne vrtat.
V poslednim roce jsme shodou okolnosti resil nekolik home az strednich datacenter, takze si myslim, ze mam prehled:
- nez fake RAID, tak radeji nic ! (dnes uz je to jen iluze o bezpecnosti)
- datove uloziste urcite nevirtualizovat!!! (< rychlost, atd.)
- pokud mate UPS, coz predpokladam ma uz dnes kazdy, tak je baterka na radici vetsinou blbost (nepotrena)
- pouzivat SSD pro tyto ucely je jeste horsi blbost nez fake RAID (znamy dela ve velkem mez. datacentru a ve velkem vyhazuji SSDcka - prechazi se na novou platformu). Jediny pripad kde ma SSD vyznam je cache
- HW RAID dnes ma snad cenu pouze pokud jste banka, pojistovna ci jina velka instituce (50+ disku v jednnom sasi) a i ty prechazji v nekterych pripadech od HW RAID pryc.
- doporucuji nemixovat v jednom poli/dev disky s ruznou velikosti, rychlosti ci velikosti cache!!!
- NEdoporucuji kupovat disky do jednoho pole najednou na jendom miste - bezna chyba radoby odborniku (kdyz bude mit disk treba HW bug, ma ho cele pole a mate cele pole v hajzlu)
- v tuto chvili porad jediny pouzitelny fs pro produkcni prostredi na ne cluster strojich je bohuzel ZFS, coz znamena vicemene ze jsme pro tyto ucely presel z Linux na BSD (na Linuxu bohuzel z licencnich duvodu ZFS porad neni to orechove, i kdyz se na tom usilovne pracuje)
- do jara jsem se snazil byt na Linuxu a venoval jsem tomu pul roku, ale nejmenovany fs zacinanici na pismeno b ktery sice nedosahuje kvalit ZFS, ale je mu nejbliz ... porad neni i podle hlavnich prispevatelu na toto dostatecne pripraven
- pokud chcete ciste storage server bez specialnich pozadavku, je lepsi pouzit specialni distra ... kdyz jsme porovnal OS i commercial ... nejlepsi dopadl NAS4Free. V lete odstranili az na jeden vsechny bugy co mne tam trapi/ly a pokud budete sledovat me (a nejenom me) doporuceni, tak i ten jeden Vas trapit nebude ;O)
- s SoftRaid mam take neblahe zkusenosti a u ZFS je to stejne zbytecnost.
- HW remote management je zbytecne vyhazovani penez v totmo pripade, jelikoz pokud to nepujde vyresit pres konzoli ci GUI, tak musite stejne osobne ... vymenovat kabely a disky ;o(
- raid neni jen o tom, aby data byly bezpecne, ale take o rychlosti, rychlosti v dobe kdy disk chybi, ci treba rychlost rekonstrukce, konzistence dat, atd.
Vetsina lidi resi jen to, aby pole bylo dostupne, kdyz odejde jeden disk ... ale ty dalsi veci uz neresi a podle meho jsou nemene dulezite.
Preminuly NAs, co si dobre vzpominam, mel bez sifrovani stabilnich 860mega na gigove sitovce .. tusim 5 disku v raidz ...zadny HW raid, cache ani jine zbytecnosti/zpomalovace.
Snazil jsem se byt strucny, ale nejak to nejde - omlouvam se!
Po roce a pul novych zkusenosti v teto oblasti musim rici, ze kdybych pozorneji cetl, tak bych si usetril cas (objevil jsem nekolikrat znova zase ameriku ;O) Bohuzel informace z praxe na netu jsou pomalu, a ne na jednom miste a nekdy si i odporuji .. takze bych si to stejne musel asi overit.
Omlouvam se, ze nepouzivam hacky a carky ci za pripadne chyby - klidne mne muzete nazvat zase dementem ;O)) Myslim si, ze kdo potrebuje pomoci ... budou mu tyto informace k uzitku. Psal jsem tento pripevek pul dne po volnych chvilich, tak snad to ma hlavu a patu! Vic casu uz v tuto chvili nemohu dati.
Pokud by nekdo chtel treba blizsi konzultaci, usetrim mu plno penez a hlavne casu. At se dari! Jaromir
Tiskni Sdílej: