Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
lmbench site:abclinuxu.cz
) Překvapivě ani google, ani interní hledání abclinuxu.cz a ani seznam mi pomocí hledání tuhle diskusi nenabídl, z čehož odvozuji, že stránku vůbec neměli v indexu. Pak jsem ji našel ručně, dle odhadu času a počtu komentářů.
Překvapilo mne to, a myslím si, že obecně je to škoda (na téhle jedné diskusi zase tak moc nezáleží), protože tady v poradně, v blozích i v diskusích je spousta řešení, konkrétních otázek s konkrétními návody, které mohou být později dost lidem užitečné, ale pokud se nedají dohledat, jsou k ničemu. Dá se indexace lépe podpořit? 14 dnů je dost dlouhá doba na to, aby to zaindexoval a vzhledem k tomu google má zaindexováné i články ze včerejška, tak má možná nějakou překážku.
Překvapivě ani google, ani interní hledání abclinuxu.cz a ani seznam mi pomocí hledání tuhle diskusi nenabídl…
lm_lat_mem site:abclinuxu.cz
, a právě tuhle probíhající diskusi mi poskytl jako jediný odkaz. Můžete potvrdit nebo vyvrátit. Přičemž i v té staré odkazované diskusi je lm_lat_mem. Ale když jsem dnes zkusil ten původní včerejší dotaz lmbench site:abclinuxu.cz
poskytl to, co jsem hledal, jako předposlední odkaz vůbec (13tý ze 14, včera tam nebyl) a i v googlově krátké odpovědi pod odkazem je vidět, že si lm_lat_mem přečetl. Takže je to asi věc prioritizace googlu a moc se s tím nedá udělat.
Tiskni
Sdílej: