Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Řešení dotazu:
Já taky, ale to bylo v roce 2005. Dnes už bohužel není rok 2005, takže upgrade RAM bude nezbytný. Pro práci v terminálu samozřejmě 256 MB bude stačit, ale pokud jde o jakékoliv grafické prostředí, i pro běžné prohlížení webu by to bylo zkrátka utrpení.
Tak tím bych si rozhodně nebyl jistý. V záměrně zastaralých a záměrně špatných distribucích člověk nikdy neví, jestli vůbec bude fungovat CapsLock.
Fedora bude mnohem rozumnější volba. Není záměrně zastaralá a uživatel má svůj systém pod kontrolou, což se o Ubuntu říct nedá.
Aby na takovém stroji běžely dnešní distribuce, jsou podle mě nezbytné dvě úpravy.
Zaprvé, doporučuji zjistit, kolik RAM a v jaké konfiguraci může sestava maximálně mít, a přesně tolik RAM koupit. Takhle staré paměti se občas dají překvapivě levně sehnat na eBay (což vřele doporučuji). S alespoň 2 GB RAM se dá uvažovat o rozumné práci, která nebude pouhým swapovacím utrpením. Nicméně čím víc paměti, tím lépe. Je třeba vygooglit, jaké paměťové moduly motherboard podporuje, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení.
Zadruhé, pokud bude problém se zastaralou grafickou kartou z hlediska ovladačů, i do velmi starých sestav se dá pořídit současná grafická karta. (Předpokládám, že je tam AGP.) Odkazované karty nestojí nijak závratně moc, hodí se i pro velmi slabé napájecí zdroje a (co je nejdůležitější) jakýkoliv zastaralý Radeon strčí hravě do kapsy.
Přesto je dobré položit si otázku, jestli vůbec má cenu trápit se s touto sestavou à la Národní technické muzeum, vzhledem k tomu, za jak nízké ceny se dnes dá pořídit mnohem modernější stroj (ne nutně nový), u kterého nebude potřeba ptát se na distribuci — poběží tam zkrátka cokoliv.
Tiskni
Sdílej: