Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Řešení dotazu:
Já taky, ale to bylo v roce 2005. Dnes už bohužel není rok 2005, takže upgrade RAM bude nezbytný. Pro práci v terminálu samozřejmě 256 MB bude stačit, ale pokud jde o jakékoliv grafické prostředí, i pro běžné prohlížení webu by to bylo zkrátka utrpení.
Tak tím bych si rozhodně nebyl jistý. V záměrně zastaralých a záměrně špatných distribucích člověk nikdy neví, jestli vůbec bude fungovat CapsLock.
Fedora bude mnohem rozumnější volba. Není záměrně zastaralá a uživatel má svůj systém pod kontrolou, což se o Ubuntu říct nedá.
Aby na takovém stroji běžely dnešní distribuce, jsou podle mě nezbytné dvě úpravy.
Zaprvé, doporučuji zjistit, kolik RAM a v jaké konfiguraci může sestava maximálně mít, a přesně tolik RAM koupit. Takhle staré paměti se občas dají překvapivě levně sehnat na eBay (což vřele doporučuji). S alespoň 2 GB RAM se dá uvažovat o rozumné práci, která nebude pouhým swapovacím utrpením. Nicméně čím víc paměti, tím lépe. Je třeba vygooglit, jaké paměťové moduly motherboard podporuje, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení.
Zadruhé, pokud bude problém se zastaralou grafickou kartou z hlediska ovladačů, i do velmi starých sestav se dá pořídit současná grafická karta. (Předpokládám, že je tam AGP.) Odkazované karty nestojí nijak závratně moc, hodí se i pro velmi slabé napájecí zdroje a (co je nejdůležitější) jakýkoliv zastaralý Radeon strčí hravě do kapsy.
Přesto je dobré položit si otázku, jestli vůbec má cenu trápit se s touto sestavou à la Národní technické muzeum, vzhledem k tomu, za jak nízké ceny se dnes dá pořídit mnohem modernější stroj (ne nutně nový), u kterého nebude potřeba ptát se na distribuci — poběží tam zkrátka cokoliv.
Tiskni Sdílej: