Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Řešení dotazu:
Já taky, ale to bylo v roce 2005. Dnes už bohužel není rok 2005, takže upgrade RAM bude nezbytný. Pro práci v terminálu samozřejmě 256 MB bude stačit, ale pokud jde o jakékoliv grafické prostředí, i pro běžné prohlížení webu by to bylo zkrátka utrpení.
Tak tím bych si rozhodně nebyl jistý. V záměrně zastaralých a záměrně špatných distribucích člověk nikdy neví, jestli vůbec bude fungovat CapsLock.
Fedora bude mnohem rozumnější volba. Není záměrně zastaralá a uživatel má svůj systém pod kontrolou, což se o Ubuntu říct nedá.
Aby na takovém stroji běžely dnešní distribuce, jsou podle mě nezbytné dvě úpravy.
Zaprvé, doporučuji zjistit, kolik RAM a v jaké konfiguraci může sestava maximálně mít, a přesně tolik RAM koupit. Takhle staré paměti se občas dají překvapivě levně sehnat na eBay (což vřele doporučuji). S alespoň 2 GB RAM se dá uvažovat o rozumné práci, která nebude pouhým swapovacím utrpením. Nicméně čím víc paměti, tím lépe. Je třeba vygooglit, jaké paměťové moduly motherboard podporuje, aby nedošlo k nepříjemnému překvapení.
Zadruhé, pokud bude problém se zastaralou grafickou kartou z hlediska ovladačů, i do velmi starých sestav se dá pořídit současná grafická karta. (Předpokládám, že je tam AGP.) Odkazované karty nestojí nijak závratně moc, hodí se i pro velmi slabé napájecí zdroje a (co je nejdůležitější) jakýkoliv zastaralý Radeon strčí hravě do kapsy.
Přesto je dobré položit si otázku, jestli vůbec má cenu trápit se s touto sestavou à la Národní technické muzeum, vzhledem k tomu, za jak nízké ceny se dnes dá pořídit mnohem modernější stroj (ne nutně nový), u kterého nebude potřeba ptát se na distribuci — poběží tam zkrátka cokoliv.
Tiskni
Sdílej: