Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Řešení dotazu:
…tam provádím pouze upgrade pořád dál a dál, protože tam když se něco posere tak to jde spravit, nalézt za rozumnou dobu.Jo a právě proto je linux do takovýho prostředí vhodnej. Kdysi jeden můj kantor prohlásil něco co jsem pak slyšel z edu sféry častěji: wydle jsou jednoduchý pořídit a voser se o ně starat, linux to má naopak.
Prostě dnes je to o tom že se všeci snaží vše napojit na internet a já se ptám proč? Proč má lednička být připojená na internet? Proč má být topení připojeno na internet? Pak jedna porucha odstaví půl zeměkoule.Usmívej se luddito, bude hůř
…Ale problém je že různé programy pro školy pro linux prostě nejsou - buď tam dáš windows a nebo si neškrtneš - licence ti dáme za hubičku aby se žáci naučili jak je ten windows dokonalej a aby ho potom chtěli…A nepřijde ti tohle jako důvod se tomu už jen proto vyhnout? Já myslím že všechno co má smysl "učit" o počítačích na linuxu učit jde. Pokud to nejde, tak bych se hodně zamýšlel jestli je to ještě výuka a ne už jen tupá indoktrinace. Dokonce i kdyby opravdu byl nějaký nenahraditelný superspecializovaný soft, tak stejně vsadím koláč proti psímu sucharu že taková výuka bude na prd, protože velice rychle "morálně" zastará – vzdělávací ústavy se těžko udrží na špici vývoje (vůbec se tam dostat je menší zázrak).
Pokud ty stroje nemají aspoň 4 GB RAM, jiné řešení než LTSP pravděpodobně nebude použitelné.
Otázka je, jestli se místo údržby takového šrotu nevyplatí třeba nějaká nová multi-seat konfigurace. Někde kolem 15 litrů se dá pořídit desktop, u kterého můžou pracovat 4 lidi. (Cena bude samozřejmě trochu jinde, pokud by měl mít každý z nich rozumný dnešní display.) Docela mě překvapuje, že multi-seat stroje nejsou ve školách mnohem populárnější. Mají většinu výhod LTSP, zatímco většinu jeho nevýhod nemají.
Za 60 litrů by pak byla učebna pro 16 lidí, což je zhruba tak půlka třídy. (S větším počtem žáků najednou se stejně nic moc rozumně učit nedá.) Za dalších 60 litrů by k tomu byla i důstojná zobrazovací zařízení. Ovšem pokud je rozpočet na IT řádově 0, nedá se nic dělat, protože 0 < 120 litrů.
Tiskni
Sdílej: