abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 07:11 | IT novinky

    Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    dnes 06:33 | IT novinky

    Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon‪). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:22 | Komunita

    Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    dnes 04:55 | IT novinky

    Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 18:11 | Zajímavý software

    V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.

    atirage21 | Komentářů: 5
    včera 15:33 | Nová verze

    Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    včera 13:55 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Nová verze

    Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.10. 21:11 | Humor

    Kdo chce podpořit společnost Nintendo v jejím boji proti open source softwaru (Ryujinx, yuzu, …), může si koupit Nintendo budík Alarmo za 100 dolarů. Za jak dlouho bude na budík naportován Doom?

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    Rozcestník

    Dotaz: RAID 1

    21.1.2014 11:29 mol
    RAID 1
    Přečteno: 462×
    Ahoj, za účelem zvýšení bezpečnosti dat uvažuji o zakoupení druhého HDD a vytvoření RAID 1 (pomocí mdadm). Chci se zeptat, jestli je důležité, aby nový disk měl stejné RPM jako starý, resp. obecně jestli je potřeba, aby měl podobné parametry (latence, průměrná rychlost čtení/zápisu ap.)

    Všiml jsem si, že výrobci HDD nabízejí některé značky disků jako "speciálně vhodné pro RAID" nebo "vhodné do NASu". Je potřeba nakupovat tyto disky, nebo stačí koupit obyčejný disk pro 24x7 provoz (např. určený pro kontinuální záznam videa)?

    Odpovědi

    21.1.2014 11:50 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    Rekl bych, ze zadna podminka u vytvareni pole neni. Vykonove bude raid 1 pole odpovidat horsimu disku a velikosti tomu mensimu, ale necham se poucit.. Vsechno ostatni je bonus.
    21.1.2014 16:25 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1

    Výkonově bude odpovídat horšímu disku pouze v případě zápisu, ne v případě čtení.

    21.1.2014 12:26 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    Pro mdadm to není podmínka. RAID 1 pak dosahuje pro zápis rychlosti nejpomalejšího disku, pro čtení součet rychlostí všech disků a kapacitu má podle nejmenšího disku.

    Disky pro RAID jsou určené pro provoz 24/7. Na rozdíl od domácích disků mívají o dost delší životnost (při 24/7 ty hodiny nabíhají fakt rychle) a většinou lepší diagnostiku, ale vydrží o dost méně spouštění a mívají menší rozsah pracovních teplot.
    21.1.2014 16:37 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1

    Čtení nebude tak dobré jako součet rychlostí všech disků. Spíš bych to odhadoval na rychlost nejpomalejšího disku krát počet disků.

    Neexistují žádné disky „určené pro provoz 24/7“. Všem diskům nejlépe vyhovuje provoz 24/7, zatímco vypínání a s ním související teplotní změny jim nesvědčí. Můj server má RAID 5 pole z notebookových disků a už víc než 3 roky běží v podstatě nepřetržitě bez problémů, zatímco některé (podobné) disky v noteboocích, o které se starám, už selhaly i za mnohem kratší dobu.

    21.1.2014 14:11 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    Žádná podmínka není. To co mdadm skládá jsou vždy bloková zařízení. Nedávno mi v serveru havaroval 1,5 TB disk v RAID poli a 1,5 TB se již nevyrábí, navíc v době nákupu to byly disky s 512b sektory a ty se teď již nedělají. Tak jsem si finálně pořídil 3T disky hlavně proto, že je to nejlepší cena za MB. Vyrobil na něm oddíly přesně o přesně stejném počtu sektorů jako v původních discích, a na zbytku budou nepříliš důležitá data, na po kterých nepožaduji takovou míru jistoty proti ztrátě.
    21.1.2014 15:33 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    RAID edice disku maji Error recovery control, ale zit se da samozrejme i bez ni.
    21.1.2014 15:51 mol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    A přináší TLER něco užitečného v kombinaci s mdadm?
    21.1.2014 16:57 alkoholik | skóre: 40 | blog: Alkoholik
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    Mel by pri problemech vykopnout disk z RAIDu misto vecneho cekani.
    21.1.2014 16:33 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1

    RAID1 vytvořený pomocí mdadm je dnes už dávno překonané řešení, které nikdy neplnilo svůj účel tak, jak by člověk čekal. Zálohování takovým RAIDem je v podstatě fikce, protože pokud jeden z disků začne skrytě selhávat, tedy vracet poškozená data bez jakýchkoliv hlášek — což se děje překvapivě často, zejména u desktopových disků, ať už kvůli chybám v kabelech, řadičích nebo ve firmware disků —, není žádný způsob, jak zjistit, která ze dvou replik je ta správná.

    Proto je vždy rozumnější použít RAID1 na úrovni filesystému. Například Btrfs má chceksumy dat i metadat a dokáže tedy zjistit, který ze dvou disků má pravdu. A především dokáže ihned zjistit, že některý z disků tvrdí nesmysly, zatímco klasický RAID1 nic neověřuje a může tedy teoreticky při každém čtení vracet jiný výsledek, podle toho, jak zrovna vyjde prokládání. Každý RAID1 vytvořený pomocí mdadm, pomocí LVM mirroringu nebo pomocí hardwarového řadiče má tento zásadní nedostatek. Alternativou k Btrfs je například ZFS, ale zprovoznění Btrfs je o řád jednodušší.

    K původní otázce: Druhý disk do RAIDu nemusí být stejného typu a nemusí být (přesně) stejné velikosti.

    21.1.2014 16:44 mol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    A je možné RAID 1 s mdadm nastavit tak, aby se vždy četlo z obou disků a porovnávaly se výsledky? Tím by se člověk nedozvěděl, který disk selhává, ale aspoň by přišel na to, že něco selhává.

    "Začne skrytě selhávat ... což se děje překvapivě často" ... máte nějaký (aspoň hrubý, relativní) odhad, jak často se to děje?

    Ad btrfs ... považujete ho za dostatečně vyspělé, aby se dalo nasadit do produkčního prostředí?
    Jendа avatar 21.1.2014 16:53 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    A je možné RAID 1 s mdadm nastavit tak, aby se vždy četlo z obou disků a porovnávaly se výsledky?
    Nevím o tom, ale lze spustit recheck a některé distribuce to dělají každý měsíc.
    "Začne skrytě selhávat ... což se děje překvapivě často" ... máte nějaký (aspoň hrubý, relativní) odhad, jak často se to děje?
    Silent data corruption.
    22.1.2014 18:50 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1

    Čtení obou disků naráz v případě mdadm nepomáhá. Když tam není checksum a data na discích se liší, není jasné, která ze dvou kopií je správná. Takže člověk sice přijde na to, že něco selhává, ale v tom okamžiku už je pozdě. Naopak Btrfs má checksumy, tedy dokáže celkem spolehlivě říct, který ze dvou disků selhává.

    Žádný přesný statistický odhad nemám. Pozoroval jsem takový problém několikrát na těch několika málo strojích, které mám doma, takže bych řekl, že nejde o nějaký ryze hypotetický problém. Odkaz na věrohodnější zdroje má Wikipedia v souvislosti se ZFS, což byl první filesystém schopný snížit vliv silent data corruption pomocí checksumů.

    Nevím, co je produkční prostředí. Btrfs používám od roku 2010 na všech strojích, o které se starám, od 32-bitového notebooku z roku 2003 přes dvě desítky virtuálních strojů až po 128-procesorový server na architektuře Power7. Zatím jsem nenarazil na jediný důvod, proč Btrfs nepoužít. Občas používám na Linuxu i ZFS, ale to pouze tam, kde mám dual boot se Solarisem nebo s FreeBSD, protože ZFS se s nimi dá sdílet, zatímco Btrfs ne.

    21.1.2014 18:08 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    A už se Btrfs běžně používá pro své nesporné výhody v produkčním prostředí? Myslím tím nasazení Btrfs u různých firem s více (stovkami) PC, například Google, Seznam, git.kernel.org a podobně. Nechápu, proč jej nenasazuje jako výchozí například firma RedHat, Debian nebo Oracle.
    22.1.2014 18:54 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1

    Vtipné je, jak pokaždé někdo přijde se seznamem několika zkostnatělých institucí, které údajně stále ještě nepoužívají Btrfs v jakémsi „produkčním“ prostředí. Kdo nechce výhody Btrfs, ať ho nepoužívá — jeho minus. Tohle si musí každý ujasnit a vyzkoušet sám. Někdo se rád řídí autoritami, podoben ovci, a nevadí mu například, když má Debian chvíli jen 32768 klíčů generovaných v OpenSSL, protože 32768 klíčů přece musí stačit všem. No a někdo zase rád naplno využívá možnosti současného software i hardware a spíš než na nějaké autority dá na vlastní zkušenost.

    22.1.2014 19:29 pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    A vy zase mlátíte černochy!
    21.1.2014 16:59 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    neviem ako vam, ale mne pri citani z raid1 vytazuje stale iba jeden disk.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.1.2014 18:06 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    Pokud chcete vytěžovat oba disky, tak použijte RAID 10f2.
    21.1.2014 18:37 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    ale to uz nie je raid1 ale raid10 a su potrebne 4 disky.

    ale narazal som hlavne na to, ze vsetci tvrdia, ze pri raid1 je rychlost citania dvojnasobna. ani na jednom raid1 vytvorenom rucne alebo pri instalacii (debian) nie je citanie 2-nadobne. vzdy cita iba z jedneho disku.
    Luboš Doležel (Doli) avatar 21.1.2014 19:03 Luboš Doležel (Doli) | skóre: 98 | blog: Doliho blog | Kladensko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    ale to uz nie je raid1 ale raid10 a su potrebne 4 disky.
    Ne, nejsou potřeba.
    ale narazal som hlavne na to, ze vsetci tvrdia, ze pri raid1 je rychlost citania dvojnasobna.
    Tak to kecají.
    21.1.2014 19:38 GeorgeWH | skóre: 42
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    ale to uz nie je raid1 ale raid10 a su potrebne 4 disky.
    Ne, nejsou potřeba.
    pravda, zle som pozeral.
    22.1.2014 00:11 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: RAID 1
    a pokud chci při čtení mít RAID 10 vytěžovat všechny 4? Dělá to 10 standardně?

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.