OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Výkonově bude odpovídat horšímu disku pouze v případě zápisu, ne v případě čtení.
mdadm
to není podmínka. RAID 1 pak dosahuje pro zápis rychlosti nejpomalejšího disku, pro čtení součet rychlostí všech disků a kapacitu má podle nejmenšího disku.
Disky pro RAID jsou určené pro provoz 24/7. Na rozdíl od domácích disků mívají o dost delší životnost (při 24/7 ty hodiny nabíhají fakt rychle) a většinou lepší diagnostiku, ale vydrží o dost méně spouštění a mívají menší rozsah pracovních teplot.
Čtení nebude tak dobré jako součet rychlostí všech disků. Spíš bych to odhadoval na rychlost nejpomalejšího disku krát počet disků.
Neexistují žádné disky „určené pro provoz 24/7“. Všem diskům nejlépe vyhovuje provoz 24/7, zatímco vypínání a s ním související teplotní změny jim nesvědčí. Můj server má RAID 5 pole z notebookových disků a už víc než 3 roky běží v podstatě nepřetržitě bez problémů, zatímco některé (podobné) disky v noteboocích, o které se starám, už selhaly i za mnohem kratší dobu.
mdadm
skládá jsou vždy bloková zařízení. Nedávno mi v serveru havaroval 1,5 TB disk v RAID poli a 1,5 TB se již nevyrábí, navíc v době nákupu to byly disky s 512b sektory a ty se teď již nedělají. Tak jsem si finálně pořídil 3T disky hlavně proto, že je to nejlepší cena za MB. Vyrobil na něm oddíly přesně o přesně stejném počtu sektorů jako v původních discích, a na zbytku budou nepříliš důležitá data, na po kterých nepožaduji takovou míru jistoty proti ztrátě.
RAID1 vytvořený pomocí mdadm je dnes už dávno překonané řešení, které nikdy neplnilo svůj účel tak, jak by člověk čekal. Zálohování takovým RAIDem je v podstatě fikce, protože pokud jeden z disků začne skrytě selhávat, tedy vracet poškozená data bez jakýchkoliv hlášek — což se děje překvapivě často, zejména u desktopových disků, ať už kvůli chybám v kabelech, řadičích nebo ve firmware disků —, není žádný způsob, jak zjistit, která ze dvou replik je ta správná.
Proto je vždy rozumnější použít RAID1 na úrovni filesystému. Například Btrfs má chceksumy dat i metadat a dokáže tedy zjistit, který ze dvou disků má pravdu. A především dokáže ihned zjistit, že některý z disků tvrdí nesmysly, zatímco klasický RAID1 nic neověřuje a může tedy teoreticky při každém čtení vracet jiný výsledek, podle toho, jak zrovna vyjde prokládání. Každý RAID1 vytvořený pomocí mdadm, pomocí LVM mirroringu nebo pomocí hardwarového řadiče má tento zásadní nedostatek. Alternativou k Btrfs je například ZFS, ale zprovoznění Btrfs je o řád jednodušší.
K původní otázce: Druhý disk do RAIDu nemusí být stejného typu a nemusí být (přesně) stejné velikosti.
A je možné RAID 1 s mdadm nastavit tak, aby se vždy četlo z obou disků a porovnávaly se výsledky?Nevím o tom, ale lze spustit recheck a některé distribuce to dělají každý měsíc.
"Začne skrytě selhávat ... což se děje překvapivě často" ... máte nějaký (aspoň hrubý, relativní) odhad, jak často se to děje?Silent data corruption.
Čtení obou disků naráz v případě mdadm nepomáhá. Když tam není checksum a data na discích se liší, není jasné, která ze dvou kopií je správná. Takže člověk sice přijde na to, že něco selhává, ale v tom okamžiku už je pozdě. Naopak Btrfs má checksumy, tedy dokáže celkem spolehlivě říct, který ze dvou disků selhává.
Žádný přesný statistický odhad nemám. Pozoroval jsem takový problém několikrát na těch několika málo strojích, které mám doma, takže bych řekl, že nejde o nějaký ryze hypotetický problém. Odkaz na věrohodnější zdroje má Wikipedia v souvislosti se ZFS, což byl první filesystém schopný snížit vliv silent data corruption pomocí checksumů.
Nevím, co je produkční prostředí. Btrfs používám od roku 2010 na všech strojích, o které se starám, od 32-bitového notebooku z roku 2003 přes dvě desítky virtuálních strojů až po 128-procesorový server na architektuře Power7. Zatím jsem nenarazil na jediný důvod, proč Btrfs nepoužít. Občas používám na Linuxu i ZFS, ale to pouze tam, kde mám dual boot se Solarisem nebo s FreeBSD, protože ZFS se s nimi dá sdílet, zatímco Btrfs ne.
Vtipné je, jak pokaždé někdo přijde se seznamem několika zkostnatělých institucí, které údajně stále ještě nepoužívají Btrfs v jakémsi „produkčním“ prostředí. Kdo nechce výhody Btrfs, ať ho nepoužívá — jeho minus. Tohle si musí každý ujasnit a vyzkoušet sám. Někdo se rád řídí autoritami, podoben ovci, a nevadí mu například, když má Debian chvíli jen 32768 klíčů generovaných v OpenSSL, protože 32768 klíčů přece musí stačit všem. No a někdo zase rád naplno využívá možnosti současného software i hardware a spíš než na nějaké autority dá na vlastní zkušenost.
ale to uz nie je raid1 ale raid10 a su potrebne 4 disky.Ne, nejsou potřeba.
ale narazal som hlavne na to, ze vsetci tvrdia, ze pri raid1 je rychlost citania dvojnasobna.Tak to kecají.
Tiskni
Sdílej: