Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Zdravím,
instaluji tady jeden server a je na něj docela zásadní požadavek, musí umět LAMP + obsluhovat maily. Musí být schopen běžet na VPSku, 512 MB RAM je limit, přes který nemohu jít. LAMP není problém. Problém vidím v mailovém serveru. Mail bude obsluhovat cca 5 domén a cca 1 schránku/doména.
Moje otázky:
1. Na co se zaměřit při optimalizaci (výkon + paměť)?
2. Vidím to na postfix + dovecot, pošta v maildiru. Jdu správným směrem?
3. Uchovávat informace o schránkách v mysql nebo v souboru? Četl jsem jakési srovnání a doba doručení pošty je v obou případech téměř stejná, co se lépe hodí na toto zadání?
4. Asi bych neinstaloval amavis. Spamassasin lze napojit přímo, ne?
5. Co s antivirem? Clamav by sežral veškerou RAMku.
6. Nějaké tipy, na co se zaměřit? Moje představa by byla kolem 50 - 80 MB RAM na všechny služby spojené výlučně s mail službama, je to reálné?
Díky
Mohu se zeptat, kolik paměti Ti žere spamassassin, příp. co jsi nastavoval?
Mám ho nainstalovaný, nastavený, omezený max-children na 1, nastartování trvá na můj vkus docela dlouho, paměti žere jako neuvázaný. Před jeho nastartováním free -m ukazoval volno (včetně cache) cca 400 MB, po spuštění volno 30 MB. Chápu, že těch cca 370 MB je v mezipaměti, ale i tak ... aby pak nebyly při provozu výkonnostní problémy. Jaké máš moduly? Doinstaloval jsem razor, pyzor a dcc.
Celkem prichozich pokusu o doruceni zpravy: 72070 (100.00%) * doruceno: 58882 ( 81.70%) * nedoruceno: 8485 ( 11.77%) - zavirovano: 187 ( 0.26%) - vyhodnoceno jako spam: 2938 ( 4.08%) - odmitnuto pred prijetim: 10063 ( 13.96%) - 553 odesil. v rbl nebo neexist. domena: 642 ( 0.89%) - 550 nedovolena relay: 4703 ( 6.53%) - neznamy adresat: 4718 ( 6.55%)
Tiskni
Sdílej: