Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdravím,
instaluji tady jeden server a je na něj docela zásadní požadavek, musí umět LAMP + obsluhovat maily. Musí být schopen běžet na VPSku, 512 MB RAM je limit, přes který nemohu jít. LAMP není problém. Problém vidím v mailovém serveru. Mail bude obsluhovat cca 5 domén a cca 1 schránku/doména.
Moje otázky:
1. Na co se zaměřit při optimalizaci (výkon + paměť)?
2. Vidím to na postfix + dovecot, pošta v maildiru. Jdu správným směrem?
3. Uchovávat informace o schránkách v mysql nebo v souboru? Četl jsem jakési srovnání a doba doručení pošty je v obou případech téměř stejná, co se lépe hodí na toto zadání?
4. Asi bych neinstaloval amavis. Spamassasin lze napojit přímo, ne?
5. Co s antivirem? Clamav by sežral veškerou RAMku.
6. Nějaké tipy, na co se zaměřit? Moje představa by byla kolem 50 - 80 MB RAM na všechny služby spojené výlučně s mail službama, je to reálné?
Díky
Mohu se zeptat, kolik paměti Ti žere spamassassin, příp. co jsi nastavoval?
Mám ho nainstalovaný, nastavený, omezený max-children na 1, nastartování trvá na můj vkus docela dlouho, paměti žere jako neuvázaný. Před jeho nastartováním free -m ukazoval volno (včetně cache) cca 400 MB, po spuštění volno 30 MB. Chápu, že těch cca 370 MB je v mezipaměti, ale i tak ... aby pak nebyly při provozu výkonnostní problémy. Jaké máš moduly? Doinstaloval jsem razor, pyzor a dcc.
Celkem prichozich pokusu o doruceni zpravy: 72070 (100.00%) * doruceno: 58882 ( 81.70%) * nedoruceno: 8485 ( 11.77%) - zavirovano: 187 ( 0.26%) - vyhodnoceno jako spam: 2938 ( 4.08%) - odmitnuto pred prijetim: 10063 ( 13.96%) - 553 odesil. v rbl nebo neexist. domena: 642 ( 0.89%) - 550 nedovolena relay: 4703 ( 6.53%) - neznamy adresat: 4718 ( 6.55%)
Tiskni
Sdílej: