Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Ahoj, chtěl bych pomocí VNC z Linuxu (Kubuntu) ovládat PC s Windows 7 64b. RDP nemohu použít, protože je tam home verze Windows 7, která to neumí. V síti mám server (Debian) s IPv6 adresou (tunel Freenet6) a tak se mohu do sítě vzdáleně dostat.
Mám tam ještě PC s Windows 7 32b, které RDP mají a na ně se umím pěkně dostat přes ssh tunel: ssh -L 3389:[IPv6AdresaPC]:3389 root@IPv6AdresaServeru
. Ale to stejné pro VNC mi nefunguje. VNC server spojení odmítá.
Zatím dost tápu a netuším v čem by to mohlo být. Že by TightVNC neumělo IPv6? Je to otázka klienta nebo serveru? Jako server ve Windows jsem zkoušel TigerVNC a RealVNC (poslední verze), které by IPv6 podle srovnávací tabulky měly umět a stejný výsledek. Jako klienta v Kubuntu jsem zkoušel přímo balíčky z repozitáře TightVNC Viewer version 1.3.9 a VNC Viewer Free Edition 4.1.1 for X.
Netušíte někdo?
Řešení dotazu:
Že by byl problém v tom, že mám starou verzi RealVNC? Cituji: "VNC Enterprise Edition 4.1.7 and later & Personal Edition 4.1.2 and later support both IPv6 and IPv4...".
Žel ani v Debianu testing ani v Ubuntu trusty není vyšší verze než 4.1.1, takže upgrade systému nepomůže. Předpokládám, že u TightVNC to bude podobné :(.
Tunnelbroker.net mluví o tom, že v distribučním xvnc4viewer verze 4.1.1+X4.3.0-37 by měly být aplikované patche pro podporu IPv6.
Myslím, že se tomu dá věřit a tak problém bude buď ve spojení (něco s IPv6) nebo se serverem.
Ale to stejné pro VNC mi nefungujeA opravdu mas to VNC na portu 3389? Mas to povolene ve firewallu (na tech windowsech)?
To číslo portu uvedené v dotazu je pro RDP, které mi funguje.
Pro VNC samozřejmě používám 5900.
Při instalaci se ty programy ptají, jestli mají zkonfigurovat firewall. Navíc přes IPv4 mi to chodí.
Překvapilo mne, že tunel lze vytvořit jako kombinaci adres IPv4 a IPv6: ssh -L 3389:[IPv4AdresaPC]:3389 root@IPv6AdresaServeru
. Můžete mi někdo potvrdit, že to tak opravdu jde? Nedaří se mi o tom najít moc informací.
Server má IPv6 adresu, ale na PC bych se raději tuneloval pomocí IPv4.
RDP mi takto funguje, ale VNC zase ani ťuka :(.
Tak jsem byl nakonec úspěšný s následujícím řešením:
Různé problémy:
Zatím první zkušenosti: je to kriticky pomalé, takže se mi to zatím jeví nepoužitelné. Zatím to zkouším na PC, kde mám i RDP a to je v pohodě. Hrozně pomalu se překresluje obrazovka. Snad se mi podaří vyladit parametry, aby to běželo rozumně.
Zatím první zkušenosti: je to kriticky pomalé, takže se mi to zatím jeví nepoužitelné. Zatím to zkouším na PC, kde mám i RDP a to je v pohodě. Hrozně pomalu se překresluje obrazovka. Snad se mi podaří vyladit parametry, aby to běželo rozumně.
Zdrojem problémů zřejmě byly i ty pokusy s různými typy VNC. Nedařilo se mi rozchodit to řešení na dalším počítači až jsem si všiml, že v běžících procesech je nějaké další VNC:
Běžel tam TigerVNC server, se kterým jsem tam kdysi laboroval. A i když jsem TigerVNC odinstaloval, tak server zůstal v procesech viset nedovolil kompletní odinstalaci a pokaždé se spouštěl a zřejmě blokoval porty. Klidně to mohlo být tak, že jsem proces TigerVNC považoval za TightVNC - názvy jsou dost podobné.
Tiskni
Sdílej: