OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
Ikdyž budou ostatním vstávat vlasy ale já doporučuji archlinux.
Jednou ho podle návodu nainstaluješ , pak nainstaluješ například KDE4 , KDM , pro automatické aktualizace APPER a pak už jen používáš . Odpadá nutnost upgradovat protože máš stále aktuální systém a do doby dokud jede pc už se v tom vlastně nehrabeš a máš aktualizováno. Pro neznalce ale doporučuji při instalaci přístup na internet z jiného pc nebo tabletu do doby než bude ARCH fungovat.
jen ubuntu
Snaží se naznačit, více distribucí, ale ty stejně cenzuruje, nebo to nefunguje
srovnávat srovnatelné
Ubuntu LTS neni spatna volba. Mozna jeste lepsi volba by bylo LMDE od Mint teamu. Postavene na debianu...jednou to nainstalujete a pokud neodejde HW tak to bude slouzit analfabetovy az do duchodu. Jako desktop lze vyuzit defaultni Mate s nizkymi naroky na HW popripade XFCE. Prostredi jako KDE ci Gnome3 jsou v soucasnych verzich ve srovnani s predeslymi spise bloatware, kdy me to obcas pripada, ze se prostredi rozrostlo daleko za moznosti realneho poctu vyvojaru toho ktereho projektu.
Neverte mistnim ani jinym :) evangelistum techto projektu...pro jednoduchy dekstop je Mate ci XFCE perfektni. Jednoduchy na nastaveni a rychli.
Lze samozrejme sahnout po archu, sabayonu a mozna par dalsich. Ja v soucasnosti nicmene uz vsude davam LMDE a ted budu predelavat 2 roky stary linux mint desktop s KDE taky na LMDE s Xfce.
Dokáže debian splnit první tři body?Asi jako každá jiná distribuce?
Tiskni
Sdílej: