Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Řešení dotazu:
Ikdyž budou ostatním vstávat vlasy ale já doporučuji archlinux.
Jednou ho podle návodu nainstaluješ , pak nainstaluješ například KDE4 , KDM , pro automatické aktualizace APPER a pak už jen používáš . Odpadá nutnost upgradovat protože máš stále aktuální systém a do doby dokud jede pc už se v tom vlastně nehrabeš a máš aktualizováno. Pro neznalce ale doporučuji při instalaci přístup na internet z jiného pc nebo tabletu do doby než bude ARCH fungovat.
jen ubuntu
Snaží se naznačit, více distribucí, ale ty stejně cenzuruje, nebo to nefunguje
srovnávat srovnatelné
Ubuntu LTS neni spatna volba. Mozna jeste lepsi volba by bylo LMDE od Mint teamu. Postavene na debianu...jednou to nainstalujete a pokud neodejde HW tak to bude slouzit analfabetovy az do duchodu. Jako desktop lze vyuzit defaultni Mate s nizkymi naroky na HW popripade XFCE. Prostredi jako KDE ci Gnome3 jsou v soucasnych verzich ve srovnani s predeslymi spise bloatware, kdy me to obcas pripada, ze se prostredi rozrostlo daleko za moznosti realneho poctu vyvojaru toho ktereho projektu.
Neverte mistnim ani jinym :) evangelistum techto projektu...pro jednoduchy dekstop je Mate ci XFCE perfektni. Jednoduchy na nastaveni a rychli.
Lze samozrejme sahnout po archu, sabayonu a mozna par dalsich. Ja v soucasnosti nicmene uz vsude davam LMDE a ted budu predelavat 2 roky stary linux mint desktop s KDE taky na LMDE s Xfce.
Dokáže debian splnit první tři body?Asi jako každá jiná distribuce?
Tiskni
Sdílej: