Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ppp - point-to-point protokol. Obe strany sú si prakticky rovnocenné a pri nadväzovaní spojenia sa na rôznych drobnostiach (auth protokol, IP, DNS, default GW, ...) dohadujú. Na tvojom stroji by si mal nainštalovať rp-pppoe. Po jeho nainštalovaní ho treba nejakým spôsobom spustiť - spustí sa PPP démon pppd, ktorý vyrobí nový sieťový interface, priradí mu IP adresu (podľa dohody s druhou stranou), nastaví naň routovanie, ... Na aktivovanie toho sieťového rozhrania môže byť zavesený nejaký skript, ktorý upraví /etc/resolv.conf a podobne.
Commandline bežiaceho pppd je u mňa
/usr/sbin/pppd unit 0 user ${USERNAME} remotename ppp0 linkname ppp0 defaultroute debug maxfail 0 persist connect true plugin rp-pppoe.so eth0
kde eth0 je interface ktorý je spojený s ISP.
Hlavný konfigurák je /etc/ppp/pppoe.conf
PPP môže používať autentifikáciu PAP alebo CHAP (Challenge Handshake Authentication Protocol). Dúfam, že bežnejšie je to druhé, pretože tam je heslo prenášané šifrované. Opäť závisí od toho, čo vyžaduje druhá strana. Ak je to CHAP, tak prihlasovacie meno a heslo je zapísané v súbore /etc/ppp/chap-secrets.
Problémy sa dajú často riešiť na základe hlášok v syslogu ak je zapnutý nejaký debug level.
Mám to niekde na nejakom Gentoo, kde sa to nastavilo pred desaťročím (preto píšem len útržkovite, doba kedy som to vedel odzadu je preč) a odvtedy to šlape. Čím sa to bude líšiť na inom distre, netuším. Ale moc asi nie.
Tiskni
Sdílej: